Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Motivace do práce (sebemotivace)

Motivace do práce (sebemotivace)

Někdy by se mohlo zdát, že tou správnou motivací je jedině vhodný výběr povolání. Ne každý má však to štěstí, splní se mu sen a pracuje léta, někdy možná i celý život, na pozici, která je jeho vysněnou. Pokud práce nebaví, není ve většině případů ani motivace, která by byla tím opravdovým hracím motorem. V takovém případě je nutné motivaci v sobě živit a dát své práci nový smysl.

Přečtěte si také: 

Jak motivovat zaměstnance? 

Jak se připravit na změnu zaměstnání 

Práce načerno 

Pocity žádného člověka nejsou na povel, na motivaci je nutné pracovat a denně si připomínat, proč práci děláte, jaké jsou vaše vlastní cíle – nejen ty profesní, nebo jaký chcete mít v práci den, zda dobrý nebo špatný. Do práce je dobré chodit s dobrou náladou a pocitem, že nepracujete jen pro sebe a své vlastní potěšení. Všechno se to samozřejmě snadno říká, hůř se to plní, zvlášť pokud jde o momentální nálady. Jak tedy zapracovat na motivaci do práce, aby každý den v práci nepředstavoval utrpení?

Co člověk, to jiný postup, ale obecně poměrně dobře pomáhá, když si každý představí, jaké by byly případné následky v případě, že by zaměstnanec v práci selhal. Co by se stalo, kdyby si neplnil své povinnosti tak, jak je zadáno nebo by se jen zkrátka a dobře přišlo na to, že je až příliš líný. Obava ze ztráty zaměstnání je často pro každého tou největší motivací k činnosti, ale to rozhodně neznamená, že činnost bude vykonána dle představ zaměstnavatele a že právě z tohoto důvodu bude zaměstnance bavit. Prvním krokem by se měl stát každodenní rituál. Někdo si rád po příchodu do práce uvaří kávu, někdo si naopak přečte zprávy ještě před začátkem pracovní doby. Najděte si proto jednu či dvě věci, které vás ještě před prací správně naladí.

Poměrně velkou motivací mohou být i kolegové, ze kterých se po letech mohou stát dobří přátelé. Pokud jsou to právě oni, na koho se denně do práce těšíte, měli byste z těchto pocitů konečně začít těžit. Není na škodu svěřit se některému z nich se svým problémem a začít s tím něco dělat společně. Obědová pauza, během které se půjdete najíst společně, se pro vás může stát velmi dobrým zlomem v polovině uplynulé pracovní doby a po nějaké době se jistě na tuto chvíli odpočinku začnete těšit.

Každý úkol, který od zaměstnavatele dostanete, začněte brát jako výzvu. Pokud úspěšně zvládnete některý z úkolů, s největší pravděpodobností vám to dodá chuť do toho dalšího. Nemusíte přitom jen čekat, až vám práce přistane sama na stole. Zkuste se po nových úkolech poohlédnout a zvládnout je na výbornou. Nejenže vás to bude v budoucnu motivovat, ale svým chováním dáte nadřízenému najevo, že se o svou práci zajímáte, což je mnohdy velmi důležité.

Dle dotazů, které byly mířeny přímo na zkušené personalisty, je dnes naprosto jasné, že správný a vhodný zaměstnanec není ten, kdo má bohaté zkušenosti nebo vzdělání – pochopitelně i to se cení, ale ne ve všech profesích. Vzácností jsou právě motivovaní zaměstnanci, kteří možná nemají takové zkušenosti, ale jsou ochotni se práci v dohledné době naučit. Průzkumy ukazují, že takový člověk je ochoten pracovat přes čas, mnohdy udělá i práci navíc a ke všemu je jeho pracovní nasazení maximální, takže nemrhá časem během pracovní doby. Motivovaní zaměstnanci s chutí učit se novým věcem jsou zkrátka na trhu práce k nezaplacení. 

Publikováno: 2.5.2016   |   Zobrazeno: 602x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)