Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Kontrolní hlášení

Kontrolní hlášení DPH 2016

Jedna z novinek v oblasti daní, která se vztahuje na firmy i podnikatele, je podávat kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty. Spolu s kontrolním hlášením rovněž platí, že všichni plátci DPH jsou povinni podávat daňové přiznání elektronicky. Co je to kontrolní hlášení, jak na něj, kdy se podává nebo na koho se vztahuje?

Kontrolní hlášení by mělo přispět k minimalizaci daňových úniků a je jedním z nástrojů, jak finanční úřady získají spolehlivější a přesnější informace o transakcích všech plátců DPH. Kromě zlepšení daňové kontroly mají kontrolní hlášení přispět i k porovnávání trendů a srovnávání dat – jaké sazby DPH plátce uplatňuje. Jednoduše řečeno je kontrolní hlášení velmi podrobný rozpis daňového přiznání, se kterým mají plátci bohaté zkušenosti.

Přečtěte si také: 

Daňové přiznání musíte podat i posmrtně 

Daň z nemovitosti 

Ekologická daň 

Struktura kontrolního hlášení

Pokud jde o strukturu, kontrolní hlášení v zásadě rozlišuje platby do dvou základních skupin. První skupina zahrnuje platby do 10 000,- Kč včetně DPH, druhá skupina pak platby od 10 000,- Kč včetně DPH. Kontrolní hlášení musí obsahovat číslo vystaveného daňového dokladu - evidenční číslo. Kontrolní hlášení se podává pouze elektronickou formou. Lze ale zvolit i způsob odeslání prostřednictvím datové zprávy bez uznávaného elektronického podpisu.

Koho se týká a od kdy zákon platí?

Povinnost podávat kontrolní hlášení se vztahuje jak na fyzické, tak i na právnické osoby, které jsou plátci DPH a to bez ohledu na výši obratu. Od povinnosti jsou osvobozeni pouze plátci, kteří uskutečňují plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet. Zákon je platný od 1. 1. 2016, je již plně schválen a tak i zahrnut v zákonech o DPH. Povinnost podat kontrolní hlášení vzniká už od ledna tohoto roku.

Kdy se podává?

Pro právnické osoby platí, že kontrolní hlášení podávají vždy měsíčně – do 25 dnů po skončení každého kalendářního měsíce, u fyzických osob je pak podání řízeno v závislosti na zvoleném zdaňovacím období. Stejné podmínky, které jsou platné pro právnické osoby, se vztahují i na právnické osoby nezaložené za účelem podnikání – neziskové organizace. Jak již bylo řečeno, fyzické osoby podávají kontrolní hlášení na základě zvoleného zdaňovacího období – měsíční plátci měsíčně, čtvrtletní plátci zase čtvrtletně.

Kdy hrozí pokuta?

Zákon myslí i na případné opozdilce a kdo zapomene, pokuta ho rozhodně nemine. Pokuta 1000,- Kč vzniká už v případě, že plátce podá kontrolní hlášení pozdě jen o jediný den tj. 26 kalendářního měsíce. Pokud plátce nebude reagovat na výzvu finančního úřadu, pokuta je stanovena na 50 000,- Kč. Půl milionu korun pak zaplatí ten, kdo neplněním povinnosti ztěžuje správu daní. Kromě pokuty je třeba zmínit, že neplnění této povinnosti je velkým podnětem pro případnou daňovou kontrolu a ačkoli jde o administrativu navíc, je třeba brát ji v potaz. 

Publikováno: 19.2.2016   |   Zobrazeno: 618x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)