Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

5 tipů co dělat po maturitě místo V(O)Š

Kam po maturitě místo vysoké školy?

Každý budoucí maturant už na začátku roku řeší důležitou otázku: Co s životem dál? Pro velkou část je nejschůdnější cestou ta, jenž vede na vejšku, ten pak může vybírat ze seznamu vysokých škol podle svých zálib i možností uplatnění. Někoho však studium neláká, nebo si nevěří na jeho absolvování, případně si ho nemůže finančně dovolit. Důvodů, proč maturanti na VŠ nejdou, je mnoho, ale otázka zůstává stále stejná. Co dál?

Přečtěte si také:

Co dělat, když udělám maturitu až v září?

Úřad práce pro absolventy - co vám může nabídnout?

Tipy na hledání práce pro absolventy

1. Práce

Budování kariéry hned po maturitě se nabízí zejména studentům odborných škol, u kterých se studium na VŠ nevyžaduje a primárně ani neočekává. Jistě, existují odborné VOŠky i kvalitní technické VŠ, ale ne každý má tyto ambice.

Jak se ale bez VŠ na trhu práce uchytit?

  1. Nemarněte čas, práci si shánějte okamžitě, tudíž raději oželte i letní prázdniny, zaregistrujte se na pracovním úřadu a nebojte se využívat i nabídky práce z ÚP.
  2. Zaměstnání hledejte na inzertních portálech jako je Flek, protože jsou velmi často aktualizované a pohodlně se v nich vyhledává. U menších portálů navíc budete mít i nižší konkurenci, protože na nabídky zde tolik lidí neodpovídá. Vkládání navíc často nestojí tisíce korun jako na velkých profláknutých portálech a narazit lze i na nabídky, které se jinam nedostanou. Portálů využívejte ale více a občas mrkněte i do psané regionální inzerce, která může skrývat netušené poklady.
  3. Obesílejte společnosti svým životopisem, ať už na vyžádání, nebo z vlastní iniciativy – snaha se cení. A nezapomeňte také na to, že životopis by měl být napsán řádně a bez chyb. Jak na to, se můžete poučit v našem článku o psaní životopisu, který obsahuje i vzory ke stažení.
  4. Spokojte se s málem, protože situace na pracovním trhu není ideální a každá praxe se vám bude později v kariérním růstu hodit. Vaše životní náklady pravděpodobně nejsou nikterak enormní (žádná hypotéka ani děti), proto je lepší dělat za málo a (prozatím) mizernou práci, než sedět doma a mrhat svůj čas hledáním vysněné práce, kterou stejně dostane někdo s praxí, nebo vyšším vzděláním.

2. Jazyky

Jazykové vzdělání ze střední školy je zpravidla dostatečné maximálně jako takový obecný základ, a velkou díru do světa s ním neuděláte. Samostudium pomocí nejrůznějších online kurzů a učebnic je vhodné pouze pro jazykově nadané osoby s velkou mírou sebekázně, proto se stále více rozmáhají klasické jazykové kurzy – zvolit si můžete z intenzivních, nebo dlouhodobých, přičemž se musíte smířit s tím, že vás něco budou stát. Pokud se ale nenecháte odradit, vězte že investice do jazyků je jedna z těch nejlepších, jaké můžete učinit.

3. Rekvalifikace

Rekvalifikační kurzy jsou zajímavou možností, jak zvýšit šance na uplatnění na pracovním trhu. Některé trvají jen několik týdnů a naučí vás zajímavé věci. Je však dobré vybírat pouze z těch akreditovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

I zde je samozřejmě nutná jistá investice. Mnoho kurzů je placených. Pro absolvování některých z nich můžete v případě nezaměstnanosti využít proplacení od Úřadu práce ČR. Ten ale financuje pouze kurzy vhodné pro uchazeče a kraj, kde jste na ÚP registrováni. Pokud tedy zrovna nepatříte mezi ty šťastné, budete si muset rekvalifikaci zaplatit ze svého.

4. Cizina

Zahraničí láká mnohými věcmi. Kulturou, zážitky, intenzivní leč příjemnou výukou jazyka v každodenním životě a občas i penězi. Ať už se chystáte jen cestovat, nebo vás zajímá práce v zahraničí, budete potřebovat hlavně dostatek peněz do začátku a schopnost se alespoň částečně dorozumět. Zkušenosti se vám budou hodit při hledání práce zpátky v České republice, nebo můžete v nastartované kariéře pokračovat rovnou v cizině. Podívejte se na aktuální nabídku práce v zahraničí na našem portálu, třeba si vyberete.

5. Podnikání

Nemálo podnikatelů v dnešním světě nemá ani VŠ ani VOŠ, a přesto jsou úspěšní a jejich výdělky se pohybují v řádu milionů. Pokud tedy máte obor či činnost, ve kterém byste mohli podnikat, neváhejte a pusťte se do toho. Štěstí přeje odvážným a při podnikání budete navíc páni svého času i peněz. Nezapomínejte ale také na negativní stránky, které postavení se na vlastní nohy přináší. Často je do počátku nutná nějaká investice, podnikání zabere spoustu času a vyžaduje mnoho odříkání i disciplínu.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 3.1.2013   |   Zobrazeno: 7709x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Nejhledanější nabídky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)