Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Využití sociálních sítí pro získání práce

Jak využít sociální sítě pro získání práce?

Ačkoli jsou stále hojně využívané pracovní portály, můžete se více setkávat s hledáním práce pomocí sociálních sítí. Jaké sítě se dají využít a na co si dát pozor se dozvíte právě v tomto článku.

Životopisy psané rukou jsou už dnes viděné opravdu vzácně. Ale je možné i to, že životopisům psaným v textovém editoru také brzy odzvoní, a vy personalistovi pouze zašlete odkaz na svůj profil na sociální síti. Už teď je však jasné, že dobře provedený profil na sociální síti vám může pomoci, zatímco profil plný nevhodných informací nebo fotek vám spíše ublíží.

Přečtěte si také:

Online kurzy zdarma: nejen výuka angličtiny

Aplikace pro usnadnění práce

LinkedIn: Facebook pro pracanty

Ověřování potenciálního zaměstnance

Nejjednodušší způsob, jak dnes o někom zjistit co nejvíce informací, je zadat si jeho jméno do vyhledávače. Kromě dalších odkazů zde pak samozřejmě najdou i vaše sociální aktivity. Pokud máte profil na sociální síti, tímto způsobem se o vás mohou personalisté dozvědět mnoho ještě dříve, než dorazíte na osobní schůzku.

Zajímají je věci, jako do jakých skupin se zaměstnanec řadí, jestli a jak se zapojuje do diskuzí, zda střídá často práci nebo jaké věci jej zajímají v osobním životě. Podívejme se tedy na jednotlivé sociální sítě, a jak je vhodné se na nich prezentovat.

Facebook

Facebook se dá označit za nejrozšířenější sociální síť u nás. Pokud zde máte profil, je důležité mít jej upravený tak, aby nemohl vadit vaším budoucím (či současným) zaměstnavatelům. Samozřejmě je možné projevovat jakékoli názory, ale některé kontroverznější nebo ty na hraně zákona je beztak lepší si nechat pro sebe, protože by mohl některým zaměstnavatelům vadit.

Hledání práce přes Facebook není úplně nejlepší – jedná se opravdu spíše o sociální a komunikační síť určenou pro známé a přátele. Vyvěsit ale status o tom, že hledáte práci a jaká by přibližně měla být, vás nic nestojí a někdo z vašich známých vám může pomoci. Stejně tak někdo z vašeho okolí může nabízet či doporučovat práci právě na Facebooku.

Personalisté však zaměstnance nevyhledávají, nýbrž si je pouze ověřují. Proto pokud nechcete, aby váš profil na Facebooku byl dohledatelný, použijte místo svého přesného jména přezdívku. Stejně tak je v nastavení Facebooku možné dohledat si nastavení soukromí a zakázat tak uživatelům, které nemáte v přátelích, prohlížet si vaše osobní informace (včetně příspěvků apod.).

LinkedIn

LinkedIn je nazýván kariérní sítí, proto je pro hledání práce ideální. V jejím prostředí se pohybují personalisté i headhunteři, mít dobře vypracovaný profil se proto vyplatí. Věnování se svému profilu zde by mělo být přinejmenším tak pečlivé jako prezentace sebe sama na webových stránkách.

Této síti už jsme se věnovali ve starším článku, ale zde si shrňme základní věci. Pro kvalitní profil a jeho udržování vám stačí verze sítě zdarma, i když je k dispozici i placená. Založíte si profil, vyplníte základní informace a pak už je důležité převážně zmínit své pracovní zkušenosti, vzdělání a případné reference. Dobrý dojem doplníte reprezentativní fotografií.

Čekat na to, až si vás vyhlédne dokonalý zaměstnavatel, může být velmi zdlouhavé. Proto je třeba být aktivní. V sekci Jobs můžete reagovat na pracovní nabídky – dají se přehledně vytřídit podle různých kritérií. Druhou možností je zapojit se do zájmových skupin a diskutovat o tématech všemožných oborů. Tam kladete dotazy, odpovídáte na ně a tím tak nenásilně vyjadřujete své názory a budujete si renomé.

Je dobré brát LinkedIn opravdu jako pracovní síť a být za všech okolností oficiální. Na sociální kontakty se známými je lepší přeci jen Facebook.

Twitter

Ač se to zdá podivné, i Twitter se dá využít k hledání práce. Protože se jedná o ještě veřejnější síť, než je Facebook, je opravdu dobré přemýšlet, co napíšete.

Ale k věci – pracovní nabídky se na Twitteru někdy vyskytují, a vy je můžete hledat cíleně pomocí klíčových slov. Stejně tak můžete sledovat své oblíbené firmy a co nejdříve tak zjistit, jestli nemají vhodné pozice pro vás.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 26.9.2013   |   Zobrazeno: 2327x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)