Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak si říct o vyšší plat nebo kariérní postup?

Chcete vyšší plat či kariérní postup? Řekněte si o něj!

Pracujete už nějakou dobu v jedné firmě, svou práci odvádíte poctivě a svědomitě, ale zvýšení platu nebo kariérní postup stále nepřichází? Nebojte se ozvat! Přinášíme tipy, jak si o ně říct.

Promyslete si dobré argumenty

Před vznesením požadavku si důkladně promyslete všechny argumenty. Zvažte poměr vaší mzdy vs. práce, kterou odvádíte a řekněte si, o kolik byste reálně stávající mzdu chtěli zvýšit. Užitečným pomocníkem mohou být on-line srovnávače platů, pomocí kterých zjistíte, zda je váš plat odpovídající nebo ne a o kolik si ještě v rámci pozice můžete přilepšit.

Jak u požadavku o zvýšení mzdy, tak u žádosti o povýšení, je důležité říct, proč o ně žádáte. Sepište si všechny důvody pro. Můžete argumentovat například výsledky vaší stávající práce, poukázat na některý z vašich dobrých nápadů, zvýšení kvalifikace, iniciativu u nového projektu, množství získaných zakázek nebo délku odpracované doby.

Zachovejte racionalitu a chladnou hlavu

Rozhodně se vyhněte argumentům typu: "nemůžu si dovolit pořádnou dovolenou" nebo "rodina je závislá na mém příjmu". Nerozčilujte se a hlavně nevyhrožujte odchodem, pokud to skutečně nemyslíte vážně. Mohlo by se stát, že skončíte nejen bez zvýšení platu, ale i bez práce.

Nezapomeňte na správné načasování

Důležité je také správné načasovaní. Ideální je, říct si o zvýšení platu v průběhu hodnotící schůzky s nadřízeným. Pokud zrovna získáváte pozitivní zpětnou vazbu, šéf bude zajisté zvýšení platu nebo povýšení více nakloněn. Jestli-že hodnotící schůzky nevedete, oslovte šéfa sami. Vyberte si chvíli, kdy má trochu volného času a není ve stresu. 

Když se nezadaří, nevěšte hlavu

Pokud budete úspěšní a váš požadavek je přijat pozitivně, gratulujeme. Pokud ne, rozhodně nezoufejte. Místo přehnaných emotivních reakcí se nadřízeného zeptejte, co můžete pro zvýšení platu či zlepšení pracovní pozice udělat. Zajisté získáte užitečnou zpětnou vazbu, která vaší kariéře prospěje.

Autor: Nikola Nosreti   |   Publikováno: 14.12.2016   |   Zobrazeno: 225x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)