Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

5 rad, jak najít práci po padesátce

Jak najít práci po 50

Pátá dekáda života za vámi a přišli jste o práci? Do důchodu stále daleko a nikde vás nechtějí vzít? To je častý problém, který se po roce 2008 ještě více prohloubil. Máme tu pro vás 5 tipů, jak se situací naložit a vyjít z ní se ctí, zdravým rozumem a snad i se zaměstnáním.

1. Využijte svých kontaktů

Nebudeme vám nic nalhávat, zkušenosti nezaměstnaných ve věku nad 50 let by nás totiž stejně ze lži usvědčily – práce se hledá v tomto období špatně. Zdaleka nejvyšší šanci na získání slušného zaměstnání máte skrze své známé, přátele a rodinu. V takových případech totiž padají všechny předsudky, často se vyhnete i mladým personalistům, kteří by vás okamžitě vnitřně vyškrtli pro váš věk.

Pozvěte své přátele na kafe, nejlépe jednoho po druhém, a nebojte se požádat o poněkud intenzivnější pozornost k vašemu problému. Rádi se pro vás poptají ve svém okolí po volném místě. To stejné se nezdráhejte aplikovat i na osoby o jednu i více generací mladší – třeba mají ve svém okolí firmy, které shánějí někoho s prověřeným know-how, dlouholetými zkušenostmi a zodpovědností. Při hledání práce prostě ignorujte nutkání „neotravovat své blízké“, protože pokud získáte zaměstnání, bude to pro vás i pro ně více než dostatečná satisfakce.

2. Nevzdávejte se a buďte optimisté

Opakovaný neúspěch, nulová odezva, stá odpověď „vybrali jsme někoho vhodnějšího“ dokáží spolehlivě odradit a znechutit i mladší uchazeče o práci. Vy si však nemůžete rezignaci dovolit. Nemá sice smysl předstírat, že jste šťastní a nad věcí, ale přehnaný pesimismus dokáží lidé vycítit. Při pohovorech se tak snažte vyvolat dojem, že máte zájem i schopnosti danou práci vykonávat a že věříte ve svou užitečnost a šanci místo získat.

3. Využívejte moderní informační prostředky

Internet se musí, chtě nechtě, stát vaším nejlepším přítelem. Budete skrze něj hledat nabídky práce, ale i kontaktovat potencionální zaměstnavatele.

Do této oblasti spadá i kvalitně zpracovaný životopis, takže to berte alespoň jako příležitost, jak si doplnit případné chybějící vzdělání v oblasti počítačové gramotnosti.

4. Nebuďte nároční

Pakliže jste celý život pracovali na vysoce kvalifikované a dobře ohodnocené pozici, jen těžko se vám bude chtít pracovat na dohodu, dobu určitou, nebo třeba za velmi nízkou mzdu. Pamatujte však na to, že peníze jsou přednější, než jakýkoliv z vašich vnitřních bloků, který vás odrazuje od „podřadné“ práce. Stejné je to s dojížděním – hledejte si práci i mimo své nejbližší okolí, rozšíříte tím své možnosti.

5. Popřemýšlejte o předdůchodu

V trochu jiné situaci jsou lidé, kterým schází maximálně 5 let do důchodu a mají našetřeno v třetím pilíři (penzijním připojištění), respektive maximálně 3 roky a našetřeno nemají.

     a) Máte naspořeno v penzijním připojištění

V takovém případě máte nárok na to odejít do takzvaného předdůchodu. Zdravotní pojištění za vás platí stát a vy žijete z peněz, které vám vyplácí penzijní společnost (ubývá vám tedy naspořené peníze z penzijního připojištění). Můžete však kdykoliv znovu začít pracovat bez omezení (dokonce vám díky tomu může růst důchod, viz náš podrobný článek), předdůchod přerušit, nebo ho doplnit o důchod předčasný, který se může za určitých okolností vyplatit taktéž.

     b) Nemáte naspořeno v penzijním připojištění

Pakliže naspořeno nemáte, můžete už 3 roky před důchodovým věkem odejít do předčasného důchodu. Jde vlastně o běžný důchod, který je ale znevýhodněn nižší pobíranou částkou a to často velmi výrazně. Na druhou stranu pobíráte peníze o 3 roky dříve, což znamená, že nevýhodnost předčasného důchodu se projeví až po cca deseti letech v řádném důchodu – do té doby jste v plusu. Každopádně, dovoluje-li to váš zdravotní stav, si v předdůchodu i předčasném důchodu nezapomeňte dále hledat práci. Když na to rezignujete, budou vám peníze později výrazně chybět – výhodou je, že vám postačí i dohoda o provedení práce, která vám dovolí slušně si přivydělat a pro zaměstnavatele je velmi výhodná.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 15.4.2013   |   Zobrazeno: 8162x

Komentáře

Eva07.04 19:54

to všechno jsou jen hloupé řeči, realita je pravý opak,tak například když mam platit nájem a nemám žádný příjem, stačí být optimista?, když vím, že vzniká ročně tisíce firem, ale fiktivních, co nemám vzdávat? jsou to hlouposti co tu uvádíte a ubližujete všem těm nešťastníkům !! Eva

Jindřich10.10 14:35

100% pravda

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)