Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Firemní školení a kurzy

Firemní počítačové a jazykové kurzy a školení BOZP a řidičů

Jednou z povinností zaměstnavatele je školit své zaměstnance v otázkách bezpečnosti. V tomto článku se na tyto povinnosti zaměříme a podíváme se i na kurzy a školení dobrovolného charakteru, kam patří například počítačové, nebo jazykové kurzy.

 

 

Přečtěte si také:

Nejoblíbenější Team Building aktivity

Pracovní úraz a jeho odškodnění

Rekvalifikační kurzy Úřad práce

BOZP a PO

Povinnému školení BOZP a požární ochrany se nevyhnete, chcete-li zaměstnávat. Základem je vstupní poučení následované pravidelným školením. To nemusí zaměstnavatel provádět sám a někdy ani nemůže. Zejména ve větších společnostech je vyžadované (a žádoucí) si najmout profesionální školitele. Ti totiž sledují aktuální legislativu a BOZP provádějí tak, aby bylo vyhověno všem právním předpisům.

Do školení je ovšem dobré zahrnout i upozornění a zdůraznění, která se týkají nehod i takzvaných „skoro nehod“ na pracovišti. Neustálé upozorňování na rizika může do budoucna přispět k lepší ochraně zdraví zaměstnanců. Frekvence školení je na zaměstnavateli, zejména při zavádění nových strojů a technologií, masivním náboru zaměstnanců, nebo v rychle se měnícím odvětví je vhodné provádět školení poměrně často, nejméně pak jednou za dva roky.

Asi nemusíme zdůrazňovat, že neuspořádání školení BOZP má nejhorší dopady na zaměstnavatele v momentě, kdy se stane pracovní úraz a zkoumá se, jak dotyční zaměstnanci byli v oblasti bezpečnosti práce proškoleni.

První pomoc a krizové scénáře

Zaměstnavatel musí také dohlédnout na to, aby měl k dispozici dostatečný počet pracovníků, kteří jsou proškoleni ve zvládání první pomoci. Toto už se bez odborné pomoci rozhodně neobejde. Školení zpravidla trvá několik hodin a je při něm prakticky předváděno, jak se postarat o člověka, který potřebuje první pomoc – velký důraz by vaše firma měla klást na to, aby šlo o první pomoc opravdu proveditelnou v rámci pracoviště a jeho výbavy. Ideální samozřejmě také je, když školitel vezme v úvahu rizika, která konkrétní pracoviště skýtá.

Školení řidičů referentských vozidel

U řidičů z povolání jsou školení samozřejmostí, ale víte také, že jím musejí pravidelně procházet i všichni zaměstnanci, kteří k výkonu zaměstnání potřebují auto? Takže každý, kdo jezdí na služebky, nebo prostě v areálu fabriky převáží autem listiny a nejede víc než 20 kilometrů v hodině. Prostě kdokoliv a je jedno, jestli používá auto svoje, nebo služební.

Způsob provedení školení je na zaměstnavateli, ovšem pokud má k něčemu být, je třeba přizvat odborníka, který nejenom ví, jaká nebezpečí na silnicích existují, ale také se orientuje v platných zákonech.

Jazykové a PC kurzy

Kdo dnes neumí anglicky a nezvládne si na internetu pustit Facebook Microsoft Word, jakoby nebyl. Díky tomu existuje velké množství společností, které jazykové i počítačové kurzy pořádají. Zpravidla má zaměstnavatel dokonce na výběr, kde mají proběhnout – zda přímo ve firmě, nebo v prostorách obstaraných školitelem. Výhodou skupinových kurzů je cena, která je nižší, než kdyby se každý zaměstnanec vzdělával sám – nevýhodou je to, že kurzy ne vždy mohou vyhovovat všem, jakkoliv ve větších kolektivech školitelé nabízejí rozhození do skupin podle znalostí dané problematiky.

Stejně jako v případě personálních agentur, i na poli školení a kurzů existují ty dobré a ty špatné společnosti. Vybírejte hlavně podle referencí – ne těch, které mají na svých stránkách, ale těch od osob, kterým důvěřujete.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 28.7.2014   |   Zobrazeno: 1193x

Komentáře

MARIAN17.02 09:21

Dobrý den může zaměstnavatel nařídit ,aby šel zaměstnanec po noční 12 ti hodinové sněně na školení děkuji

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)