Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Důchodové spoření

Důchodové spoření

Před nástupem penzijního připojištění se lidé museli spoléhat buď na státní důchod, nebo na ten a na své úspory a investice. Dobrovolné spoření se státním příspěvkem a výhodnými příspěvky zaměstnavatele, však byly prvním impulzem, který lidem naznačil, že to tak nebude navěky, že kdo si nenaspoří, bude se mít v důchodu materiálně prostě výrazně hůř.

Jenže postupem času se ukázalo, že to nestačí – lidé, kteří si nespoří, se budou mít hůře, ale to už je zásadní problém, jelikož převládá názor, že za celoživotní práci pro společnost by se měla společnost (stát) postarat o důstojný důchod. To za minulého ani současného systému a s dlouhodobým demografickým vývojem možné není. Navíc v posledních letech došlo ke třem zásadním momentům, které důvěru v důchodový systém dále narušily – zrušení garance u penzijního připojištění (III. pilíř), zavedení taktéž dobrovolného důchodového spoření (II. pilíř) a razantní zvyšování důchodového věku.

Důchodové spoření v druhém pilíři končí

Zde máme na mysli takzvaný druhý pilíř, tedy ono propírané spoření 2 % hrubé mzdy, ke které stát přihodí 3 % (respektive alokuje od vás vybrané prostředky na sociálním pojištění do vašeho spořicího účtu) a zkrouhne vám důchod z prvního pilíře (tedy klasický státní důchod). Tento pilíř narazil hlavně na to, že nepřináší nic zvláštního a že už před jeho schválením bylo jasné, že ho první vláda ČSSD zruší.

A to se i stalo. Druhý pilíř by měl skončit spolu s letošním rokem, přičemž naspořené peníze by měly účastníkům přijít na účet (nebo třeba složenkou, záleží na nich) spíše až koncem roku 2016. Vzhledem k tomu, že peníze v druhém pilíři stejně neměly jít vybrat před dosažením důchodového věku, tak je tato prodleva detail. Účastníci druhého pilíře budou i nadále muset počítat s o něco nižším státním důchodem, aby za svou krátkou účast nebyli odměněni dvakrát.

Třetí pilíř je stále oblíbený

Bývalé penzijní připojištění se i přes ztrátu garance drží v přízni obyvatelstva. Atraktivní forma spoření se státním příspěvkem doplněný o příspěvek zaměstnavatele (oblíbený benefit) má řadu výhod – lidé se mohou rozhodnout, že si peníze vyberou, byť se sankcemi, už před důchodovým věkem. Díky výsluhové penzi i bez této sankce, ovšem s určitými omezeními.

Slabinou tohoto produktu je nejenom ztráta garance nezáporného zhodnocení, ale také velmi nízká motivace prodejců pojištění penzijní připojištění nabízet a prodávat – může za to velmi nízká provize za zprostředkování, která může být při stejné měsíční platbě účastníka až několikanásobně nižší než u životního pojištění a například investičních finančních produktů.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 6.8.2015   |   Zobrazeno: 1803x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)