Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Daňové přiznání musíte podat i posmrtně

Daňové přiznání musíte podat i posmrtně

Po smrti šup honem do očistce, kterým trochu překvapivě musejí projít hlavně vaši pozůstalí. A nemyslíme tím pouze samotný fakt, že musejí na tomto světě existovat bez vás – pokud totiž v době své smrti stále podnikáte, budou za vás pozůstalí muset vyřídit daňové povinnosti.

 

Přečtěte si také:

Daň z nemovitosti

Paušál nebo skutečné náklady

Syndrom vyhoření

 

Smrt podnikatele s sebou nese nadstandardní povinnosti pro pozůstalé – jelikož si nebožtík musel řešit své daně sám (nebo s pomocí účetních), tato povinnost po úmrtí připadá na pozůstalé. Veškeré záležitosti se prostě musí v zákonných termínech vypořádat.

Lhůty

V první řadě jde o uzavření celého účetnictví ke dni úmrtí podnikatele – jde například o přiznání k DPH a silniční dani, nebo vyúčtování daní zaměstnanců, přehled pro pojišťovnu nebo OSSZ. Termín je přitom poměrně přísný – na vše mají pozůstalí pouze 3 měsíce, což je lhůta, kterou mimo jiné nelze prodloužit.

Trochu jiné to je, když podnikání de facto nekončí, ale některý z dědiců v něm pokračuje. V takovém případě totiž povinnosti přecházejí na dědice – zde je ovšem problém hlavně v tom, že termín pro ohlášení pokračování živnostenskému úřadu je opravdu šibeniční, protože dědic má na oznámení pouze 3 dny od smrti podnikatele, jinak živnost zaniká dnem úmrtí. Přitom pro dědice nemusí jít o banální rozhodnutí, navíc v době, kdy na podobné „hlouposti“ myslí málokdo.

Podíl ve společnosti

Starosti mohou ale nastat i s podílem nebožtíka ve firmě – podíl může být vypořádán na základě společenské smlouvy, podle které společnost funguje. Pokud v ní tato eventualita ošetřena není, z podílu se stane součást běžného dědického řízení.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 15.10.2015   |   Zobrazeno: 788x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)