Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Darovací daň, dědictví a dluhy manželů od roku 2014

Daň dědická, darovací daň a z prodeje nemovitosti od 1. 1. 2014

Rok 2014 přinesl velkou řadu změn, kterými jsme se věnovali už v mnoha předešlých článcích. Dnes se podrobněji podíváme na to, co se změnila v dědictví, darování a dluzích manželů.

Dědická daň končí

Z dědictví se nově daň neplatí, ani když dědí vzdálenější příbuzní, nebo osoby zcela bez příbuzenského vztahu. Nově tato problematika přestává existovat a z nabytého majetku se neplatí ani daň z příjmu.

Přečtěte si také:

Nový občanský zákoník očima zaměstnanců a zaměstnavatelů

Velký přehled sociálních dávek

Vše o datové schránce

Dědění dluhů

Druhá novinka není už tak pozitivní, tedy alespoň pro dědice. Věřitelné novinku ocení, protože dědicové od roku 2014 zodpovídají za celé dluhy osoby, po které dědí (neboli zůstavitele). Zjednodušeně to znamená, že pokud měl zůstavitel dluhy 2 miliony korun a vy jste přijali dědictví v hodnotě 1 milion korun, budete muset uhradit celý dluh v hodnotě 2 miliony korun. Proti tomu existují tři ochrany:

  • Za života zůstavitele s ním uzavřete smlouvu, ve které se dědictví zříkáte.
  • Odmítnete dědictví jako celek, tedy včetně dluhů.
  • Vystavení soupisu pozůstalosti, díky kterému se (při dodržení podmínky, že soupis musí být úplný) vracíte do situace, která platila do roku 2014, tedy ručení za dluhy jen do výše dědictví.

Darovací daň roste

Darovací daň byla v minulosti progresivní, tedy s rostoucím darem se zvyšovalo i procento z daru, které jste museli státu dát. Dnes je jednotná a odpovídá dani z příjmu, to znamená 15 % u fyzických osob a 19 % u právnických. A to je problém, protože to je nevýhodné pro dary až do výše kolem 13 milionů korun. Nadále však tuto daň neplatí manželé i poměrně široký okruh příbuzných, nebo osoby žijící alespoň jeden rok ve společné domácnosti.

Daň z převodu nemovitosti vs. Daň z nabytí nemovitosti

Při prodeji nemovitosti (ne darování!) platí nová pravidla. Daň je stále 4%, ovšem nově nemusí být vystaven znalecký odhad na hodnotu nemovitosti. Dnes ho nahrazuje cena obvyklá, respektive 75 % z této ceny, a nadále platí, že 4% daň platí prodávající z ceny, která je vyšší – buď tedy 4 % ze 75 % ceny obvyklé, nebo 4 % z ceny kupní. Kromě teoretické úspory na dani dojde hlavně k úsporám na posudku, který už není povinný.

Stále však existuje možnost si odhad nechat zpracovat a použít z něj 75 % místo 75 % z ceny obvyklé – to však znamená náklady navíc.

Předmanželské dluhy

Tato novinka je o poznání závažnější, než třeba dědění dluhů i nad rámec výše dědictví. Znamená totiž, že nově manželé zodpovídají i za dluhy partnera, které vznikly před manželstvím. Ano, ten z manželů, který přišel k dluhům, jako slepý k houslím může požádat o ochranu vlastního majetku, respektive části společného majetku, ovšem musí tak učinit ihned a musí se s tím obrátit na věřitele. V drtivé většině případů to manželé prostě nestihnou, protože o tom nebudou ani vědět (a jen těžko jim to sám věřitel nabídne). Ba co víc, před tímto stavem neochrání ani předmanželská smlouva! Proto je v takovém případě třeba rychlá reakce a informovat věřitele ihned, že dluhy vznikly proti vaší vůli.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 10.3.2014   |   Zobrazeno: 2324x

Komentáře

marie vejvodová07.02 13:27

dobrý den prosím zda mám podat daňové přiznání když v r.2014 mi zemřela sestřenice a zdědila jsem po ní určitou částku peněz.Někdo říká že ano že se to dává do daně z příjmu a jestli se z tohoto příjmu platí daň. Děkuji za odpověď

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)