Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Absolventi na trhu práce – jak na tom byli v roce 2013?

Absolventi na trhu práce 2013

Jako vždy s touto tematikou, i tentokrát v našem článku čerpáme z rozsáhlé studie Národního ústavu pro vzdělání. Ta tentokrát shrnuje pohled na zaměstnanost a nezaměstnanost absolventů středních a vyšších odborných škol za rok 2013 a analyzuje klíčové otázky, které mají na nezaměstnanost vliv. Zcela zásadní je samozřejmě otázka výkonů ekonomiky, které jsou stále neuspokojivé, což zásadně zhoršuje uplatnění absolventů, o čemž si můžete více přečíst v našem minulém článku na toto téma. Samotné školství a chování absolventů na trhu práce však mají však také svůj podíl „zásluh“ na tom, že absolventi SŠ a VOŠ patří mezi rizikové skupiny, kterým hrozí alarmující nezaměstnanost.

V našem článku najdete pouze vypíchnutí nejdůležitějších informací a závěrů z průzkumu, celou zprávu si náročnější čtenáři mohou přečíst na webu Ústavu: nuv.cz

Přečtěte si také:

Jak napsat motivační dopis jako absolvent + vzor

Tipy na hledání práce pro absolventy

Chyby absolventů při hledání práce

Vývoj vzdělanostní a oborové struktury žáků

Jaký typ středního vzdělání a jaký obor studenti při přechodu na střední školu preferují? Potvrzuje se zejména trend, který nastartoval rok 2008/2009, kdy roste podíl studentů, kteří nastupují na střední školu, která jim nabízí výuční list. Nadále pak rapidně klesá podíl studentů středních škol s maturitou, zatímco gymnázia se drží víceméně na svém.

Zajímavost: Dle NÚV je nezaměstnanost mladých lidí od 15 do 24 let v ČR zhruba 19,5 %, přičemž průměr v celé české populaci je pouze kolem 7 % - mladí lidé bez praxe, absolventi SŠ i VŠ mají téměř 3x vyšší míru nezaměstnanosti, než je průměr. Samozřejmě platí, že maturanti a absolventi žádaných oborů mají i několikanásobně nižší nezaměstnanost, než lidé s ukončenou ZŠ, nebo s některým oborem, po jehož absolventech není poptávka.

Obory s výučním listem

Co se oborů na školách s výučním listem týče, velmi populární je hlavně Strojírenství, Zemědělství a Potravinářství. Dlouhodobý útlum nadále potvrzuje Obchod, Gastronomie i Stavebnictví.

Obory na odborných školách s maturitou

Zde raketově roste hlavně informatika, většina ostatních oborů spíše stagnuje s výjimkou škol s obecnou a ekonomickou přípravou, které nadále rapidně klesají.

Analýza inzertní nabídky v denním tisku a na internetu

Od roku 2010 výrazně klesl počet pracovních nabídek inzerovaných v denním tisku. Pokles je cca 25 % a důvody jsou dva - malý počet volných pracovních míst kvůli nepříznivé ekonomické situaci a pak také pokračující a sílící dominance internetové inzerce pracovních nabídek. V denním tisku se výrazné oblibě těší zejména nabídky práce v takzvané Hlavní třídě 5, která zahrnuje provozní pracovníky ve službách, kde je vysoká fluktuace zaměstnanců a tím i obrovská poptávka, která procentuálně převyšuje zastoupení těchto pozic na trhu práce.

Velmi zajímavé výsledky přinesl výzkum v oblasti požadovaných diskriminačních kritérií, kterým jsme se věnovali nedávno. Ukázalo se, že zaměstnavatelé jsou si plně vědomi toho, že věk, ani pohlaví nesmějí v inzerátech vůbec řešit. Drtivá většina inzerátů si nedovolila toto opomenout a zahrnout do textu požadovaný věk, nebo pohlaví. Přesto se pár takových inzerátů našlo - pohlaví, většinou ženské, vyžadovalo 2,2 % inzerátů a věk 0,8 % inzerátů (šlo o nároky na maximální, nebo minimální věk). Velmi podobná čísla studie zjistila i u nabídek inzerovaných přes internetové portály jako je Flek.cz.

Nezaměstnanost absolventů škol se středním a vyšším odborným vzděláním

Dostáváme s k jádru celého výzkumu, který bohužel přináší velmi negativní informace. Po postupném zlepšování v několika minulých letech došlo v roce 2013 k poměrně brutálnímu nárůstu nezaměstnanosti mezi čerstvými absolventy i absolventy, kteří si ani po roce nedokázali najít stabilní práci. Berte prosím ohled zejména na to, že absolventi gymnázií mají extrémně nízké procento nezaměstnaných kvůli tomu, že drtivá většina jich pokračuje v dalším vzdělávání.

 

Zdroj: www.nuv.cz

Závěr výzkumu je bohužel zcela zřejmý. Mladí lidé bez kvalifikace a praxe v současné ekonomické situaci takřka nemají šanci práci najít. Bez práce jich je 67 %. Průzkum však prokázal také to, že je jasný vztah mezi dosaženým vzděláním a nezaměstnaností, ovšem zde nemusí jít nutně o příčinnost, spíše o společný výsledek, kdy lidé s vyšším vzděláním mohou prokazovat lepší předpoklady pro čím dál náročnější zaměstnavatele, kteří si mohou s rostoucí nezaměstnaností snáze vybírat, a to nejen mezi absolventy, ale také mezi lidmi s praktickými zkušenostmi.

Nabídky práce pro absolventy

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 26.6.2014   |   Zobrazeno: 2245x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)