Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Brigády pro mladší 18 let

Brigády pro nezletilé do 18 let

Kdo by nechtěl mít svůj příjem a moci si více užívat svých koníčků s dostatkem peněz? Jestliže vám nestačí kapesné od rodičů, jsou brigády ideální možností. Nebuďte líní a ukažte okolí, že si už v tomhle věku dokážete vydělat.

Podmínky práce pro mladistvé

Děti do 15 let nesmí pracovat vůbec. První možnost tedy máte po dosažení 15 let věku a ukončení základní školní docházky. Mladistvý mezi 15 a 18 lety má v práci velká omezení. Jeho týdenní pracovní doba nesmí překročit 30 hodin a délka jedné směny za den může být maximálně 6 hodin. Jakožto mladiství nesmíte vykonávat práci v noci a nesmíte dělat přesčasy. Tato podmínka má jedinou výjimku pro starší 16 let, pokud je noční práce potřebná pro jejich výchovu k povolání, a i tak může trvat maximálně jednu hodinu a měla by navazovat na jejich práci bezprostředně dle rozvrhu pracovní směny.

Zaměstnavatel nemůže po mladistvých vyžadovat hmotnou zodpovědnost, což se projevuje tím, že nemůžete pracovat například jako pokladní. Stejně tak nemůže mladistvý vykonávat práci nepřiměřenou jeho fyzickému a psychickému rozvoji nebo nebezpečnou práci, která by ohrozila jeho zdraví, například těžba surovin. Mladistvý ve věku 15-18 let má nárok po 4,5 hodinách práce na přestávku na jídlo.

Druhy brigád

Nabízené brigády bývají velmi různorodé, nejsou však vyhovující pro všechny a také se někdy za různými názvy může skrývat totéž. Stálá poptávka po brigádnících je v hypermarketech a supermarketech. Sedět za pokladnou sice nemůžete, ale doplňovat zboží ano. Věčně prázdné pozice naleznete u roznosu letáků. Tato brigáda bývá často ohodnocována úkolovou mzdou (například za roznos 500 letáků), na to si dejte pozor a spočítejte si, kolik vám vyjde přibližná hodinová mzda. Zaměstnavatelé často uvádí zkreslené údaje o tom, kolik jsou brigádníci schopní roznést letáků za hodinu. Velmi nabízené jsou manipulační práce, které bývají většinou omezené a mohou je tak vykonávat jen muži. Může se také stát, že budou omezené věkem 18+. Jedná se o fyzicky náročnou práci.

Někdy jsou nabízené sezónní práce jako sběrač ovoce. Další brigády jsou o něco lákavější. Pokud umíte alespoň jeden cizí jazyk, podívejte se po pozici recepční/ho. Takováto zkušenost se pak také skvěle vyjímá v životopise. V souvislosti s turistickým ruchem jsou v létě nabízené pozice servírek nebo umývačů nádobí. Ty však často vyžadují vystudovaný příslušný obor nebo alespoň praxi. Jestliže jste komunikativní, možná oceníte práci v callcentru. Tato brigáda bývá často ohodnocena jak základní mzdou, tak bonusy za uzavřené prodeje. Pod pojmem administrativní pracovník se může schovat ledacos – třízení dokumentů, výpomoc s přepisováním do počítače, pozice asistentky a tak dále. Ačkoli to není nijak náročná práce, v životopise vypadá dobře.

Platové podmínky

Když vidíte v inzerátu či jinde napsanou hodinovou mzdu, vždy počítejte s tím, že je hrubá a že část ještě odvedete na dani. Většina těch nejméně zajímavých, ale náročných brigád začíná na ohodnocení 50 korun za hodinu. Jako mladiství však rozhodně nepočítejte se mzdou větší než 100 korun za hodinu; jestliže se vám však něco takového povede sehnat, máte štěstí. Obecně platí, že čím více kvalifikovaná práce, na kterou jsou potřeba předchozí zkušenosti, jazykové znalosti nebo třeba dlouhé zaučení, tím více je placená. Nezapomeňte také na to, že pokud jste studenti, máte nárok na slevu na dani, zeptejte se svého zaměstnavatele, jak ji uplatnit. Potěší vás určitě i to, že částka do cca 4000,- vydělaná studentem za měsíc se nedaní.

Kdy hledat

Jestliže máte zájem o letní brigádu, je potřeba si uvědomit, že nejvíce studentů shání brigádu právě na červen a červenec. Chcete-li mít větší šanci na úspěch u perspektivnějších brigád, zkuste opačný postup. Pracovních nabídek na srpen a září bývá více. Pokud však chcete pracovat od června, začít hledat v květnu je pozdě. Vždy platí – čím dříve, tím lépe. Když se vám podaří včas si sehnat brigádu, budete mít klid.

Kde hledat

Pro mladé lidi je nejpřirozenějším způsobem internet a servery s pracovními nabídkami. Zkuste se podívat přímo tady. Pokud neuspějete, nikdy nic nezkazíte tím, když se budete ve městě dívat okolo sebe po inzerátech pověšených všude možně. Další jednoduché pravidlo je také „ptát se a ptát se“. Je jedno, jestli na konkrétních pracovištích, nebo třeba rodičů, známých a kamarádů. Možností jsou také pracovní agentury, na ty si však dejte pozor, existuje jich spousta podvodných. Článek o agenturách naleznete zde.

Mladší 15 let

Neexistuje žádná legální cesta, jak by mohli mladší 15 let pracovat a být za to placeni. Využijte proto jiných možností. Řekněte doma, že byste si rádi přivydělali, a domluvte například zvýšení kapesného za pravidelné mytí oken. Můžete se také rodičů zeptat, jestli nepotřebují v práci pomoci s něčím, co byste mohli udělat – orazítkování faktur, přepsání dat do počítače, nalepení známek na obálky, a domluvte si příslušné ohodnocení. Každopádně nikdy nesmíte podepsat žádnou smlouvu. Přečtěte si možnosti brigád pro mladší 15 let ve speciálním článku.

Rady

Při hledání na internetu zapojte svůj zdravý rozum. Za žádnou práci nic neplaťte předem, jste to přece vy, kdo chcete jít pracovat a dostávat za to peníze. Vyvarujte se pochybných inzerátů s mnoha nejasnostmi nebo inzerátů slibujících práci snů za velké peníze; ve většině případů se jedná o podvod. Firmu, ke které chcete jít pracovat, si před podepsáním smlouvy pořádně vyhledejte na internetu a pokuste se případně najít recenze.

Nikdy za nic neplaťte agenturám. Jako mladiství ani nedoporučujeme, abyste jezdili do zahraničí, i když to je samozřejmě také možné. Nejprve se vždy poraďte s rodiči, pořád za vás mají zodpovědnost.

Jakoukoli smlouvu, ještě před tím, než ji podepíšete, byste si měli několikrát přečíst vy i vaši rodiče. Zabráníte tak zbytečnému zneužití vaší práce. Na uzavření pracovní smlouvy každopádně trvejte. Pracovat na ústní dohodu a pak vymáhat peníze, u kterých nemáte jak dokázat, že na ně máte nárok, není úplně ono.

Nenechávejte shánění brigády na poslední chvíli, neseženete pak žádnou slušnou a s dobrým platovým ohodnocením. Na nové nabídky brigád se koukejte každý den, protože přibývají nové pořád.

Nestyďte se. Nejhorší, co se vám může stát, je to, že vás někdo odmítne.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 25.7.2013   |   Zobrazeno: 31655x

Komentáře

Silvie Nebesařová26.01 18:00

Dobrý den,ráda bych se ujala nějaké dobré brigády,ale furt mi to nějak nevychází tak doufám že se ozvete a nabídnete mi nějaké volné místo. Děkuji s Pozdravem Silvie :)

Andrea Gabčová03.12 03:52

Dobrý den hledám prácičku na doma. Děkuji

Adam Lach04.02 21:11

Zdravím,

potřeboval bych sehnat vážně nutně nějakou brigádu, která se točí kolem administrativy, spravování (moderování) webu PHP, Wordpres, Joomla! a mnohé další redakční i neredakční systémy.
Základní znalost PHP a Wordpress, Joomla! taktéž, ale s ní jsem pracoval pouze 2x a to krátkou dobu.
Nejedná se však o programování šablon atd ... V tom se teprve snažím zaučit, je tím myšleno instalace redakčních systémů na web (FTP), moderování fóra, administrativa webu.

Velkou praxi mám ve skládání PC a instalaci OS, spravování OS a mnoho dalšího, praxi mám velmi velkou, v obci to dělám snad každý den.

Takže, doufám že se snad najde nějaká dobrá duše, která se ozve.

S pozdravom, Adam Lach (Waymoot) (věk 16+)

Kuba22.02 15:53

Dobrý den sháním brigádu jsem student slovackych strojiren (mechanik,elektro) potreboval bych brigadu kterou bych vykonaval kazdou sobotu a nedeli jinak nemam cas :( . Beru vsechnu praci i tahani velkych bremen je mi 17 let a ziji v uherskem brode. Jestli chcete hlubsi popis tak me napiste na email dekuji doufam ze se ozvete

Ondra19.06 09:06

Dobrý den sháním ve věku 16 let manuální práci ( nejlépe technickou) v oblasti Ostrava- Havířov.

Nikola Janková12.07 09:55

Dobrý den ráda bych pracovala, ale je mi 16 let.Nemohu najít brigádu. Pomozte mi prosím.Nikola Janková

miroslav rajz18.09 16:45

Dobrý den hledám brygádu ve věku 14 let jedno co

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)