Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Brigády na léto 2016

Brigády na léto 2016

Každoroční boj o brigády začíná. Každý student si chce najít vyhovující brigádu, s dobrým výdělkem a pokud možno za velmi krátký čas. Štěstí sice přeje připraveným, ale pravdou je, že šance na štěstí se zvyšují všem, kdo vědí, v kterých oborech brigádu na léto hledat. Ať tak či onak, letos to s finančním ohodnocením brigádníků není nijak chvályhodné.

Přečtěte si také: 

Kde hledat brigády? 

Brigády na víkendy 

Tipy na letní brigády pro studenty 

Mzdy brigádníků se budou během letošních prázdnin pohybovat mezi 75 až 100 korunami na hodinu hrubého – čísla vyplývají z průzkumů mezi pracovními servery a personálními agenturami, které zajišťují sezónní i kmenové zaměstnance pro větší firmy nebo výrobní podniky. A jsou to právě výrobní podniky, kde je nutné ve většině případů pracovat na směny, práce je mnohdy poměrně náročná a hodinová sazba odpovídá 80,- Kč/hod. Pokud stojíte o flexibilnější brigádu, poohlédněte se v následujících oborech a profesích.

Hostesky a promotéři

Během letních prázdnin se venku koná spousta akcí, slavností, festivalů a studenti mají celou řadu příležitostí, jak přijít k příjemnému výdělku během několika hodin. V tomto případě platí pořekadlo, že dámy mají přednost, ale i pánové si při troše štěstí, budou-li pečlivě hledat a vybírat, přijdou na své. Ačkoli letní akce trvají jen několik hodin či dní, během krátké doby přináší do studentských peněženek daleko vyšší částky, než brigády, při kterých je nutné někam dlouhodobě docházet. Velmi populární jsou hudební festivaly, sportovní turnaje nebo soukromé akce, kde jsou většinou vyžadovány zkušenosti a hostesky jsou vybírány personálními agenturami. Nevýhodou je, že se jedná spíš o jednorázový přivýdělek, který rozhodně nepokryje veškeré letní výdaje. Nejlepším řešením je sjednání si více akcí, které jsou dobře placené.

Hlídání dětí

Pokud máte vztah k dětem a je pro vás radostí trávit s nimi volný čas, jde o ideální brigádu. I rodiče potřebují čas jen sami na sebe a v posledních měsících jsou podobné brigády k vidění dnes a denně. Buď zahrnují jen hlídání jednoho a více dětí nebo jsou spojeny i s úklidem domácnosti či běžnou údržbou okolo domu, například sekání trávy na zahradě u rodinného domku. Pravdou je, že brigády jsou velmi dobře placené, ale o to hůř se shánějí, protože rodiče vyžadují od uchazeče zkušenosti a neradi svěřují své ratolesti do péče jen tak někomu. Vyšší šanci na úspěch mají ženy vyššího věku nebo dívky, které pracovaly v zahraničí jako au-pair.

Prodavač/ka

Stát se alespoň na chvíli zmrzlinářem je dětským snem snad každého člověka. Ať už se rozhodnete prodávat zmrzlinu nebo se pustíte do prodeje v supermarketu či menším obchodě, s největší pravděpodobností neprohloupíte. Na základě dohody se zaměstnavatelem budete mít možnost vykonávat brigádu prakticky během celých letních prázdnin a přijdete si tak k poměrně slušnému výdělku. Pozor si dejte jen na stánkový prodej zmrzliny, kdy je nutné podepsat hmotnou odpovědnost – může podepsat jen osoba starší 18 let, vaše denní výdělky budou závislé na počasí a co víc, právě tato pracovní pozice není, zejména v menších městech, nikterak dobře placená.

 

Oborů a podniků, kde hledat dobrou brigádu, je opravdu dost. I pro brigádníky je rozhodující výdělek, který zpravidla není tak vysoký, jako při běžném zaměstnání. Valné většině studentů však stačí, tak či onak přes stovku na hodinu se dostanou někteří brigádníci jen zcela výjimečně.

Na nic nečekejte

Pokud jde o včasné hledání brigády, už včera bylo pozdě. Květen je skutečně kritickým termínem, protože většina podniků se snaží zajistit brigádníky na dlouhou dobu dopředu. Podnikům tak vzniká naprostá jistota, že si kmenoví zaměstnanci mohou vzít dovolenou během letních prázdnin, bez toho aniž by jejich práce několik dní stála. Obecně platí, že krátkodobé brigády jsou ohodnoceny nižší hodinovou sazbou, než brigády předem dohodnuté například na celé letní prázdniny.

Nejlepší situace je v Praze

Jako každý rok, tato statistika se v žádném případě nemění. Největší možnosti jsou v našem hlavním městě, následují střední Čechy a jižní Morava. Naopak nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji a v severních Čechách. Mimo jiné jsou to právě brigády v Praze, které jsou nejlépe placené, jsou rozmanité a nabízené v různých oborech či podnicích. Na své si tak přijdou i ti, kdo chtějí získat co možná největší praxi v oboru, kterému se během studia věnují. Vybírat brigádu na základě studijního oboru je výhodné pro každého, kdo chce v budoucnu najít uplatnění na trhu práce. 

Publikováno: 16.5.2016   |   Zobrazeno: 1122x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)