Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Vrácení přeplatku na daních z příjmu v Anglii a USA

Vrácení daně v Anglii a v USA

Jestliže jste pracovali dočasně v Anglii nebo v USA, měli jste velmi pravděpodobně jinak nastavené daně, než máte ve výsledku platit. Jakým způsobem lze žádat o vrácení přeplatku na daních – takzvanou daňovou refundaci?

 

Přečtěte si také:

Studijní pobyty v zahraničí

Na co dát pozor při sjednávání brigád u nás i v zahraničí

Práce v zahraničí pro páry

Anglie

Jak vysoké jsou daně v Anglii?

Daňový systém ve Velké Británii funguje na principu „Pay As You Earn“, což znamená, že určité procento daní platíte podle toho, kolik vyděláte. Existuje také nezdanitelné minimum, které je v daňovém roce (od 6. do 5. dubna) 2013/2014 £9,440 (za rok), s věkem (nad 65 let) se pak tato částka zvedá. Základní daň je 20% z příjmu, pokud vyděláte do £32,010 za rok. Vyšší daň z příjmu je 40% při příjmu do £150,000. Pokud vyděláte nad tuto částku, existuje ještě přidaná daň z příjmu 45%. Také je povinné platit sociální a zdravotní pojištění. Z příjmu mezi £149 a £797 týdně platíte 12% (z nižšího příjmu neodvádíte nic), pokud vyděláte více než £797 týdně, platíte další 2% z této částky vydělané nad limit.

Kdy mám nárok na vrácení přeplatku na daních?

Jakožto novému zaměstnanci v Anglii vám nejspíše byla nastavena výjimečná daňová třída, takzvaná Emergency tax. Dalším způsobem, kdy přeplácíte daně, je, například pokud pracujete pouze část daňového roku, pracovali jste souběžně ve více zaměstnáních nebo se vám snížil v průběhu daňového roku příjem. Sociální a zdravotní pojištění ve většině případů vrátit nelze. Nárok na vrácení přeplatku na daních lze uplatňovat až 4 roky zpět.

Jakým způsobem mohu přeplatek získat zpět?

Pokud si nevíte rady, můžete si najmout agenturu, která se přeplatky na daních zabývá. Ti si však samozřejmě účtují poplatek, většinou v procentech z vracené částky. Žádost o vydání přeplatku na daních však můžete podat i vy sami.

Pokud končíte pracovní poměr, obdržíte od zaměstnavatele formulář P45. Jestliže jste ho nedostali, zaměstnavatele kontaktujte. Formulář P60 dostanete od svého zaměstnavatele, pokud u něj pracujete po 5. dubnu; tento formulář může být i v elektronické podobě a potvrzuje údaje o zaměstnaneckých příjmech, daních a sociálních dávkách za daňový rok. Jeden z těchto formulářů potřebujete pro navrácení přeplatku.

Při opouštění Velké Británie je možné využít formuláře P85 určeného pro cizince, je jednodušší jej vyplnit. (k tomu samozřejmě potřebujete i onen formulář P45 nebo P60). Vše odešlete na příslušnou Tax Office, ke které jste byli nahlášeni v době pobytu. Můžete ji také najít pomocí lokátoru zde (anglicky). Přeplatek lze získat zpět i z České republiky, stačí příslušné formuláře zaslat poštou na Tax Office.

USA

Jaké daně se platí ve Spojených Státech?

Daňový rok v USA trvá stejně jako u nás kalendářní – od 1. ledna do 31. prosince. Základní daní je federální daň, která je všude stejná a stejně jako v Anglii je progresivní. Do výdělku cca 8500 USD je to 10%, do ročního výdělku cca 35 000 USD 15% atd. Další daní je státní daň pohybující se v jednotlivých státech od nulové daně do 15%. Jestliže odjíždíte pracovat do USA, je pro vás vhodné vybrat si některý z „daňových rájů“ – Wyoming, Florida, Washington, Tennessee, New Hampshire, Texas a Nevada. Poslední daní je místní daň, která se však strhává v minimu měst a její výše je maximálně 3%. Na daních můžete ušetřit i jako manželé – jejich celková daňová zatíženost je nižší. Pokud nejste občan Spojených států amerických, netýká se vás zdravotní a sociální pojištění (to si musíte vyřídit doma). Může se stát, že vám i přesto zaměstnavatel tuto částku odečte z výplaty. Je to chyba a bohužel proces o navrácení zdravotního a sociálního pojištění bývá delší a obtížnější.

Kdy musím podat daňové přiznání?

Na tuto otázku je odpověď jednoduchá – kdykoliv. Jestliže jste pracovali v USA, musíte podat daňové přiznání tak jako tak – odváděli jste daně správně, přeplatili jste a bude vám daň vrácena, nebo jste dokonce nedoplatili. V nejlepším případě dostanete část daně zpátky. Daňové přiznání je vhodné podat do 15. dubna po daňovém roce. O navrácení přeplatku na daních však můžete žádat až tři roky zpět.

Jakým způsobem mohu získat přeplatek na daních zpět?

Prvním formulářem, který musíte vyplnit, je formulář W2. Obdržíte jej v lednu od svého zaměstnavatele, po skončení daňového (fiskálního) roku. Obsahuje údaje o vašich příjmech u daného zaměstnavatele a částku daně, kterou jste odvedli. V některých státech lze použít místo W2 finální výplatní pásku, která tyto údaje obsahuje též a kterou obdržíte společně s posledním výplatním šekem.

Dále k navrácení přeplatku na federální dani potřebujete formulář 1040NR-NZ určený přímo pro cizince pracující v USA. Pokud byste měli americké občanství, vyplňujete formulář 1040. Tento formulář můžete najít online nebo jej obdržet na americké ambasádě. Oba formuláře je pak třeba zaslat na příslušnou adresu (je jich několik) nejlépe do 15. dubna a vrácené daně můžete obdržet do cca 3 měsíců. Státní ani lokální daně touto cestou nelze získat zpět.

Existují také agentury, které se tímto zabývají, ty si však jako poplatek účtují většinou 10% z navrácené částky a celý proces bývá mnohem delší. Kromě federální daně bývají však schopné vrátit zpět i státní a lokální, takže je třeba spočítat si, co vám vyjde výhodněji, při nižších výdělcích totiž státní a lokální daně prakticky neplatíte. Z USA vám poté přijde šek, který je třeba proměnit na hotovost či nechat si jej připsat na účet. Opět vás čekají další poplatky – banky si účtují několik procent z částky.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 9.9.2013   |   Zobrazeno: 7612x

Komentáře

s-miley@seznam.cz01.11 17:06

Jak je to s placenim dani zpetne? kdyz odjizdim z usa do cr, muzu dane zaplatit az z CR?Jak to funguje?..Dekuju za jakoukoliv radu

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Nejhledanější nabídky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)