Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Erasmus pro studenty i podnikatele

Program Erasmus - informace pro studenty i podnikatele

Program poskytující studium v zahraničí existuje nejen pro studenty. Pojďme se podívat na základní informace i na ty rozšiřující. A pokud vám náš článek otázky nezodpoví, můžete alespoň využít doporučených odkazů.

Erasmus nejen pro studenty

Tento program fungující v České republice již od roku 1998 pomáhá vycestovat vysokoškolským studentům i pedagogům se zájmem o studium nebo práci v zahraničí. Za tu dobu již programu využilo více než 58 tisíc studentů a 21 tisíc pedagogů a dalších pracovníků vysokých škol. Když se podíváme na čísla evropská, jedná se již o 3 miliony studentů.

Přečtěte si také:

Studijní pobyty v zahraničí

Na co dát pozor při sjednávání brigád u nás i v zahraničí

Dobrovolnictví - kde je možné pomoci?

V rámci Erasmu můžete nejen studovat, ale i absolvovat pracovní stáž. Náplní programu je převážně vzdělávání, učení a pomáhání si navzájem, využívání toho, že každý člověk má jiné zkušenosti.

Do programu se snadno dostanete přes svou vysokou školu – ať už jako student nebo zaměstnanec. Můžete vycestovat do 32 zemí Evropy a Turecka, přičemž délky studia či stáží se liší, od měsíců i po rok. Účastnít se Erasmu můžete pouze jednou za studium. Pokud ale máte studií více nebo studujete nejprve bakalářské studium a poté magisterské, můžete vycestovat jednou v každém z nich. Samozřejmě lze také využít jiných programů či vyrazit do zahraničí na vlastní pěst.

Erasmu si můžete užít i jinak a nevystrčit přitom paty ze své domoviny. Jde to velmi jednoduše – ubytujte u sebe studenta Erasmu. Procvičíte se v cizím jazyce.

Více informací o programu Erasmus naleznete na stránkách NAEP - Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.

Erasmus prakticky

Pokud o Erasmu zatím jen uvažujete a chcete více informací, můžete samozřejmě hledat na internetu. Daleko lepší je ale zajít na zahraniční oddělení vaší školy a informovat se o konkrétních možnostech, které nabízí právě vaše škola. Nejde totiž vyjet úplně kamkoliv. Je vždy třeba, aby mezi vaší školou a školou, kam chcete, existovala bilaterální dohoda. Různé školy mají také různé podmínky, omezení a časy výběrových řízení. To vše by vám měl koordinátor sdělit.

Databáze všech zemí a škol v programu Erasmus

Před odjezdem

Než zabalíte kufry, je třeba vybrat si volné místo dle možností vaší školy a zúčastnit se výběrového řízení. Nejčastěji vše probíhá formou podání přihlášky do programu Erasmus, životopisu a motivačního dopisu pro vaše zahraniční studium.

Pokud budete vybráni a případně splníte i další podmínky výběrového řízení, je ještě třeba podat přihlášku na vybranou zahraniční školu a studijní smlouvu, která bude takovým vaším studijním plánem. Pak už jen stačí podepsat finanční dohodu, aby vám mohlo být vyplaceno stipendium a podepsat tzv. Erasmus Chartu, což není nic jiného než jakési podmínky pobytu.

Během pobytu

Během pobytu si samozřejmě užíváte krásy země, zázemí školy a vynikající výuku, za kterou jste samozřejmě cestovali především. Musíte plnit své povinnosti podle daného plánu (chodit na příslušný počet hodin, splnit povinné předměty nebo získat za semestr daný počet kreditů) a samozřejmě se slušně chovat ;-). Počítejte ale s tím, že studenti Erasmu nemají na hostitelské univerzitě žádné úlevy a jsou posuzováni stejně jako běžní tamější studenti.

Po návratu

Zpátky doma zase čeká něco málo administrativy. Je třeba odevzdat výpis výsledků vašeho studia a také potvrzení o délce pobytu. Nakonec budete muset sepsat závěrečnou zprávu. Není ale třeba se ničeho bát. S veškerou administrativní zátěží vám opět pomůže váš školní koordinátor.

Výše stipendia

Výška měsíčního stipendia se mění podle země, do které se chystáte, aby reflektovalo náklady na tamější život. Pro hrubou představu se letos výše stipendia pro většinu zemí pohybuje kolem 550 euro. U některých „dražších“ států jak je třeba Rakousko nebo Lichtenštejnsko pak obdržíte i o 100 euro více, u těch „levnějších“, jako třeba u Rumunska, zase o 100 až 150 euro méně. Aktuální výše stipendií pro jednotlivé země naleznete ke stažení na těchto stránkách.

Erasmus+

V listopadu 2013 se mnoho vzdělávacích programů sloučilo do jednoho, jednotně nazvaného Erasmus+. V platnost by měl vstoupit od ledna 2014 a trvat následujících šest let. Vzdělávací programy tak budou mnohem přehlednější než dosud.

Nově tak v tomto programu naleznete nejen výjezdy do zahraničí, ale i domácí vzdělávací programy, a to jak pro vysoké školy, tak i pro střední a základní. Erasmus+ se mimo jiné zaměřuje i na oblast sportu. Jako uchazeč se může přihlásit každý mezi 13 a 30 lety.

Program by měl být velmi provázaný mezi školami a podniky a poskytovat tak prostor pro užitečné praxe. Celkově by měla být snadnější komunikace mezi studentem, školou, zahraniční školou a zahraničními podniky, a otevřít tak lepší prostor pro spolupráci. Rozpočet pro Erasmus+ je necelých 15 miliard, přičemž přibližně dvě třetiny této částky spadají na samotná stipendia.

Erasmus pro podnikatele

Jinou variantou Erasmu je Erasmus pro podnikatele – a to jak pro začínající, tak pro již zkušené. Jedná se o přeshraniční výměnný program, kdy noví podnikatelé získávají zkušenosti od zkušených podnikatelů provozujících menší podniky v účastnických zemích. Za nové podnikatele jsou považováni ti, kteří jsou buď teprve odhodláni začít podnikat, anebo v posledních třech letech podnikat začali.

Velkou výhodou je nejen možnost výměny zkušeností, ale i získávání kontaktů po celé Evropě. Pobyt je samozřejmě částečně financován z fondů Evropské unie. Více informací o Erasmu pro podnikatele hledejte zde.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 19.12.2013   |   Zobrazeno: 2790x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)