Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Práce ve Finsku

Práce v zahraničí - Finsko

Země tisíců jezer. Tak se nejčastěji přezdívá Finsku, které je pro Čechy stále ještě tak trošku exotickou zemí, kam se příliš často za prací nestěhují. Češi nejčastěji do Finska odjíždí za studiem a buď v zemi zůstanou, nebo se vrátí. Stejně jako u nás, i život tam má svá pro a proti a to je třeba zvážit, pokud se kdokoli rozhodne odcestovat do Finska za stálým zaměstnáním.

Přečtěte si také: 

Studijní pobyty v zahraničí 

Jazykové kurzy v zahraničí 

Stěhování za prací do zahraničí 

Jazyk na prvním místě

Znalost jazyka je v zemi na prvním místě. Jakkoli bude vaše angličtina dokonalá, stačit to rozhodně nebude. S angličtinou nějakou dobu přežijete, ale vzhledem k vysokým nárokům na znalost finštiny, zřejmě dlouhou dobu nevydržíte. Valná většina zaměstnavatelů vyžaduje znalost obou dvou jazyků, ale finština stále zůstává na místě prvním, takže se bez ní těžko obejdete. V některých oborech se stále bojuje s nedostatkem pracovních sil a cizinci mají dveře do nových zaměstnání otevřené, ale musí splňovat podmínky, které zaměstnavatel stanovuje. Pokud se tedy zajímáte o práci ve Finsku, zapracujte právě na finštině, bez které se v zemi dlouhodobě neobejdete.

Vysoký životní standard

Finsko má vysokou ekonomiku s volným trhem a tomu odpovídá i životní standard v zemi. Náklady na život nejsou srovnatelné v Českou republikou, jsou podstatně vyšší, ale tomu odpovídají i mzdové podmínky. Ve Finsku je ale všeobecně vysoká daňová zátěž. Daň navíc není vypočítávána na každého pracujícího stejně, Finsko má stanovené individuální sazby daně. Vyšší odvody na daních ale zpravidla pocítí hlavně zaměstnanci s vyššími platy, než je ve Finsku standardní. Právě kvůli vyššímu zdanění mezd to nejsou právě peníze, kvůli kterým se cizinci do Finska stěhují, ale spíš výborný sociální systém nebo fungující společnost.

Administrativní požadavky

Problémy s vyřizováním úředních formalit nebo zbytečnou byrokracii ve Finsku rozhodně nečekejte. Češi nepotřebují žádné pracovní povolení a mají nárok na stejné podmínky, výhody, ale samozřejmě mají i stejné povinnosti, jako Finové. I když pracovní povolení není potřeba, jednu úřední povinnost tak či onak budou muset Češi plnit v případě, že se rozhodnou v zemi pracovat déle jak tři měsíce a to je povinná registrace. Vše lze vyřešit přímo na místním policejním oddělení, kde se vyplní formulář a přiloží se nezbytné dokumenty, jako je pas, pracovní smlouva a pozor, je nutné doložit dostatek finančních prostředků, které je nutné mít při pobytu v zemi k dispozici.

Při hledání práce je nejlepší využívat internetové stránky finského úřadu práce a současně se dívat i nabídky, které jsou inzerovány na webu EURES (Evropský portál pracovní mobility). Lze se obrátit i na různé personální společnosti působící přímo ve Finsku, ale více se vyplatí hledání práce na vlastní pěst. K žádosti o zaměstnání je vždy nutné přiložit životopis společně s motivačním dopisem – většina zaměstnavatelů, zejména velkých nadnárodních firem, ho ve Finsku vyžaduje, kde by neměly chybět kontakty na osobu či osoby, které jsou schopny podat objektivní reference. Pokud jde o další přílohy k životopisu, jako je například fotografie, různé diplomy nebo certifikáty, ty předkládejte pouze v případě, že je to v inzerátu uvedeno a požadováno.

Kde je největší uplatnění

I když to není v některých profesích zrovna růžové, stále se ve Finsku najdou obory, které jsou považovány za naprosto nedostatkové. Jedná se zejména o práci ve zdravotnictví, školství, finančnictví nebo IT. Ačkoli jsou tyto obory vysoce finančně ohodnocené, jsou s nimi spojeny i vysoké podmínky pro přijetí a právě v jejich případě se žadatelé neobejdou bez znalosti finštiny. Na škodu nejsou ale ani sezónní práce, brigády, kde najdou uplatnění hlavně studenti. Nejčastěji jsou hledáni pracovníci na pozice úklidu nebo sběru ovoce, například jahod. Ovšem i tady pozor, protože sběr jahod ve Finsku rozhodně není nic odpočinkového. Ve Finsku je zvýšený výskyt hmyzu, zejména komárů a pracovat lze sice ve speciální masce, ale ta výrazně komplikuje dýchání. Celý den navíc brigádníci stráví taháním těžkých beden nebo ve dřepu sbíráním jahod na slunci. 

Publikováno: 31.3.2016   |   Zobrazeno: 888x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)