Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak se žije a pracuje v anglickém Brightonu? (1. díl)

Práce v Anglii - Jak se žije a pracuje v anglickém Brigtonu? (1.díl)

Chcete znát opravdové životní zkušenosti Čecha v pracujícího v Anglii? Přečtěte si náš dvoudílný seriál a dozvíte se nejen užitečné rady a tipy, jak začít v Anglii pracovat, ale i celou řadu osobních zkušeností a zážitků, které jsou na cestách mnohdy k nezaplacení.

Pár slov na úvod

Anglie a vůbec celá Velká Británie patří již léta k tradičním místům, kam jezdí Češi a příslušníci mnoha dalších států na východ od Německa za prací. Oproti situaci před několika lety, kdy přistěhovalecký pracovní trh tvořili hlavně Poláci, Češi, nebo Slováci se však situace změnila. Díky finanční krizi, která zruinovala hned několik evropských států, se obsazení britského pracovního trhu částečně změnilo. Dnes tak v Británii narazíme především na velkou vlnu Španělů.

 

Přečtěte si také:

Studium arabštiny v Egyptě (1. díl)

Dobrovolnictví - kde je možné pomoci?

Studijní pobyty v zahraničí

Na následujících řádcích bych vám rád předal své osobní zkušenosti a poznatky, které jsem nabyl během necelých dvou let strávených v anglickém Brightonu. Dozvíte se několik užitečných rad, tipů a návodů, jak si začátky v Anglii co nejvíce ulehčit.

Brighton je asi stopadesátitisícové město na jihu Anglie, co by kamenem dohodil od Londýna, jen asi padesát minut vlakem. Na tomto místě se můžete ptát proč se hnát do menšího města, o kterém jste pravděpodobně nikdy neslyšeli, když v Londýně či Manchesteru vzhledem k jejich velikosti budete mít jistě větší šanci získat práci. Odpověď je jednoduchá. Díky poloze Brightonu na pobřeží a nedaleko od Londýna je toto město již od Viktoriánských časů považováno za jakési Las Vegas Británie. Město je proto přeplněno restauracemi, obchody, bary, kluby, kavárnami a vůbec všemi podniky, které mohou zpříjemnit víkend upracovaným Londýňanům přijíždějícím právě sem za zábavou. Pro vás toto znamená jen jednu věc – snadnější „job hunting“.

Město bychom tedy již měli, teď jak to bude s ubytováním a prací… Asi nejlepší období pro příjezd je začátek léta, ještě před příjezdem sezonních hledačů práce, kterých sem přichází každým rokem opravdu hodně. Na tomto místě nechci nikoho odrazovat. Pokud ale chcete přijet na dva, tři letní měsíce s vidinou hromady peněz, kterou si odvezete s sebou domů, musím vás zklamat. Pokud nemáte nikoho, kdo by vám zajistil práci předem, nečekejte zázraky. Když budete mít štěstí, po odečtení výdajů si při troše štěstí odvezete pár tisíc. Situace bohužel není to, co bývala kdysi, když o prázdninách přijížděli stovky vysokoškoláků z celé Evropy užít si pár měsíců zábavy u moře a vydělat nějaké peníze. Tehdy byla práce na každém rohu a ceny nižší. Nebyl tak problém vydělat si, užít si a ještě něco ušetřit. Naneštěstí dnes i tato sezónní pracovní místa jsou nedostatkovým zbožím a stávají se pro některé lidi předmětem „seriózního“ zaměstnání. 

Ubytování

Když jsem poprvé vyrazil do Brightonu, bylo to na popud mé kamarádky. Janu jsem potakal před lety na univerzitě. Do Brightonu jezdila již tehdy několik let na prázdninové au- pair pobyty, později se tam odstěhovala a začala pracovat. Díky ní jsem se dozvěděl ještě před odjezdem první poznatky o práci v Anglii. Život je tam drahý a není jistota, že nějakou práci vůbec seženu. S tímto povzbuzením jsem přesto vyrazil směr Anglie.

Naštěstí jsem směl zůstat první dva týdny bydlet u Jany, takže jsem neutratil nic za nájem, což mi ušetřilo nemalé peníze. V této fázi pobytu je totiž důležitá otázka, jak moc chcete v Anglii zůstat, na jak dlouho a taky kolik peněz chcete/můete do hledání práce investovat. Jinými slovy jak dlouho jste finančně schopni vydržet v Anglii bez příjmu.

Ideální do začátku je hostel

V situaci, když nemáte práci, moc peněz nazbyt a jasnou představu, jak dlouho chcete zůstat, je asi nejlepším řešením ubytování hostel. Ubytování v hostelu je ideální z několika důvodů. Za prvé je nesmysl hledat byt pokud nemáte práci. V hostelu platíte za jednotlivou noc a také nemusíte skládat obvyklou zálohu v případě nájmu bytu či pokoje, která dosahuje obvykle výše jednoho měsíčního nájmu, což je poměrně dost peněz. V situaci kdy nevíte, jak to s prací bude ani jak dlouho zůstanete, (až na výjimky) vám nikdo na krátkou dobu navíc byt ani nepronajme.

Podstatnou výhodou hostelů jsou však také kontakty. Hostely jsou začátkem léta plné sezónních pracovníků, a proto je dobré utvořit si pár kontaktů. Z mé zkušenosti zhruba 80% lidí, kteří našli práci při pobytu v hostelu, ji našli právě díky tipům svých spolubydlících. Juan například pracuje ve španělské restauraci, která zrovna hledá někoho na místo umývače nádobí. Charlotte je zase uklízečka v hotelu a tam shánějí několik pokojských. Tímto způsobem se dostanete k celé škále prací.

Nevýhodou hostelu je většinou nutnost sdílet pokoj s několika dalšími lidmi. Záleží vyloženě na vás, jak snášíte život v komunitě. Každopádně se však dá mluvit o citelné ztrátě soukromí. Většina lidí proto začíná po několika týdnech či měsících v hostelu zvažovat jiná ubytování.

Byt či share house

Rozhodnete-li se svůj pobyt prodloužit, můžete si najít byt, nebo spíš tzv. share house (dům, který sdílejí různí nájemníci). Na tomto místě se sluší začít více mluvit o penězích. Osobně mě hostel vyšel na jeden měsíc celkem 336 liber, za což vlastní pokoj v share house seženete jen stěží. Pokud ano, většinou se jedná o miniaturní místnost v nepříliš hezkém bytě či domě.

Bydlíte-li v bytě, je nutno začít počítat s účty za vodu, elektriku, internet, plyn atd. Zvláštností Británie je tzv. Council Tax, což je vlastně jakási platba z nemovitosti. Tato platba se liší od města k městu. Naneštěstí Brighton má tuto taxu jednu z nejvyšších v zemi, tím pádem veškeré ubytování je zde srovnatelně dražší, než jinde.

V součtu se tedy dostáváme na něco mezi 350 až 500 librami měsíčně za ubytování ve vlastním pokoji. Tato informace je však velice individuální a musí být brána s rezervou. Průměrný studio byt například může stát třeba tisíc liber měsíčně. Asi nejlevnějšího ubytování lze docílit sdílením pokoje s dalším spolubydlícím. Tato varianta je finančně lepší než ubytování v hostelu, což je jinak velice levná možnost. Jeden z mých spolupracovníků takto sdílel pokoj s dalším člověkem v bytě pro čtyři a platil tak pouhých 250 liber měsíčně i s poplatky.

Jednou z nejrozšířenějších cest jak najít vhodný byt je server www.gumtree.co.uk . Na tomto inzertním serveru je možno každý den najít desítky nových inzerátů pro danou oblast.

Je libo vylepšit angličtinu?

Ubytování ale úzce souvisí s další podstatnou věcí a tou je angličtina. Dokážu si představit, že jedním z důvodů pro mnoho lidí proč se vydat do Anglie je právě zdokonalení angličtiny. Vaše ubytování má podstatný vliv na to s kým se budete většinu času stýkat, a tedy i na to, jak rychle se budete anglicky učit. Budete-li žít v komunitě Čechů, vaše angličtina se jistě nebude zlepšovat stejnou rychlostí jako kdyby, jste sdíleli byt s cizinci či lépe s rodilými mluvčími angličtiny. V tomto ohledu je hostel ideální, jelikož se tam setkáte s minimem Čechů. Budete proto nuceni používat angličtinu neustále. Máte také možnost setkat se zde s mnoha cestovateli z Austrálie či Kanady, kteří budou mít na vaší angličtinu skvělý vliv.

Nechci nikoho přesvědčovat, ale pokud je vaším cílem naučit se anglicky, bez češtiny to půjde mnohem lépe. Dokladem toho je španělská komunita rozrůstající se ve Velké Británii. Španělé, ačkoliv hojně navštěvující jazykové kurzy angličtiny patří ve znalosti angličtiny v obecné rovině dost pod průměr. Hlavním důvodem je, že neustále drží pospolu a skoro celý den mluví španělsky. Pro ilustraci mi jednou jako recepčnímu v hostelu přišla zaplatit dívka ze Španělska, která po třech měsících v Anglii nebyla schopná vysoukat ze sebe číslovky v angličtině a to jen proto, že neměla potřebu se anglicky vůbec učit, jelikož všichni kolem ní mluvili španělsky.

Výdaje za ubytování a jídlo

Ve srovnání s Českou republikou musíte počítat, že ceny v Británii jsou několikrát vyšší. O pár řádků výše jsem se zmínil, že jediná postel v hostelu stojí více než deset tisíc korun měsíčně. Ubytování je průměrně tak třikrát dražší, než v České republice.

Po ubytování je nejdůležitější a nejnákladnější položkou jídlo. Jídlo je ovšem věc velice individuální. Můžete tak poobědvat plechovku fazolí za třicet pencí s kouskem chleba, nebo zajít do restaurace a dát si oběd za deset liber. Záleží samozřejmě na tom, jak je kdo schopen se uskromnit. Pokud někdo nevaří a rád si dopřeje jídlo v restauraci, má na výběr širokou škálu restaurací z celého světa. Mezi těmi můžete najít mnoho s velice výhodnými cenami kolem šesti liber za jídlo. Pro extra velké jedlíky existují restaurace se švédskými stoly, kde zákazník zaplatí kolem šesti liber a může sníst, kolik jen chce. Levnější variantou je vařit si doma. Na tomto místě bych vzhledem k cenám doporučil nakupovat v supermarketech obchodních řetězců Tesco či Morrisons. Tyto dva mají podle mých zkušeností průměrně daleko nejnižší ceny.

V dalším díle tohoto článku se dozvíte více o práci v Anglii, jak ji hledat a co je pro to potřeba. Kromě toho Vás ale čekají i informace o dopravě a celkové shrnutí, kolik si životem v Anglii můžete vydělat. Čtěte zde!

Publikováno: 28.1.2013   |   Zobrazeno: 16159x

Komentáře

W.G.9901.02 00:27

Super článek, těším se na pokračování :)

veronika31.07 13:52

Ahoj,není někdo poblíž Brigtonu?Kamarádka je tam na jazykovém pobytu a nikoho tam nemá,chtěla by třeba zajít na kávu a pokecat si v češtině.Díky za odpovědi email: verca.email@seznam.cz

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)