Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Práce a brigády v Norsku

Práce a brigády v Norsku

Tato krásná hornatá země na severu Evropy nabízí mnoho pracovních míst i pro cizince. Přečtěte si, co všechno potřebujete k vysněné práci v Norsku a jestli můžete odjet ještě dnes.

Požadavky

Základní dovedností, kterou v Norsku potřebujete, je cizí jazyk. Vzhledem k tomu, že v Norsku je běžné umět anglicky, pokud pojedete s agenturou, s lepší angličtinou si rozhodně vystačíte. Pokud si budete hledat práci sami, nebo se chystáte zůstat v Norsku delší dobu, angličtinu na začátku sice využijete, ale všude po vás budou chtít naučit se norsky. Někde vás bez norštiny nevezmou, jinde postačí, když budete k práci navštěvovat kurz norštiny a vezmou vás.

Z administrativního hlediska – nepotřebujete od května 2009 pracovní povolení. Pobývat v Norsku můžete 3 měsíce, případně 6 měsíců, jestliže si hledáte práci a jste zaregistrováni na úřadě práce. Po této době musíte požádat o povolení k pobytu, ke kterému potřebujete plný úvazek u zaměstnavatele, a nahlásit se do registru obyvatel. Je také vhodné při práci delší než 3 měsíce vyplnit daňovou kartu pro cizince určující správnou výši vašich daní.

Přečtěte si také:

Studijní pobyty v zahraničí

Na co dát pozor při sjednávání brigád u nás i v zahraničí

Dobrovolnictví - kde je možné pomoci?

Pracovní pozice

Proslýchá se, že v Norsku chybí stovky nebo i tisíce řidičů autobusů. Ti se však neobejdou bez norštiny. S angličtinou si však vystačí řidiči kamionů a dalších tažných vozidel, po kterých je také sháňka. Mnoho volných míst lze nalézt také v rybářském průmyslu. Jde povětšinou o sezónní nekvalifikované pozice, ale lze, opět s norštinou, nalézt dlouhodobé kvalifikované pozice, máte-li zkušenosti s rybářským průmyslem. Oblíbeným konceptem práce v Norsku jsou také pobyty spíše pro poznání Norska než pro výdělek. Tento statut se nazývá pracující host (working guest) a jde o to, že dostanete bydlení a jídlo u rodiny, kde poté pracujete na farmě. Nemáte přímo mzdu, ale kapesné, přibližně kolem 700 norských korun týdně (cca 2100 Kč). Pracovní náplní může být například sběr jahod nebo starání se o zvířata. Pozice pracujícího hosta může být vhodná pro studenty jakožto kompromis mezi brigádou, cestováním a vzděláváním.

Minimální mzda

V Norsku není zákonem stanovená minimální mzda a výše platu tak záleží na jednotlivých oborech a pracovních místech. Proto si při podepisování smlouvy dejte velký pozor, aby vše bylo jasné a srozumitelné. Výjimku ovšem tvoří stavební, námořní a lodní průmysl, kde jsou stanoveny minimální mzdy. Profesionálové mají minimální mzdu 142,75 norských korun na hodinu, zaměstnanci se zkušenostmi, ale bez odborného vzdělání 128,50 NOK, zaměstnanci s praxí v oboru méně než rok 133,50 NOK a mladí lidé do 18 let musí dostávat minimálně 86 norských korun. V roce 2012 byla průměrná hrubá měsíční mzda v Norsku 42 561 NOK, v přepočtu 145 996 Kč.

Pracovní doba

Začneme tím příjemnějším, v Norsku je 13 různých svátků, kdy se dodržuje pracovní klid. Pracovník v Norsku má nárok na 25 dní pracovní dovolené, zaměstnanci nad 60 let dokonce ještě o týden více. Teď ale přijde to horší: soboty jsou počítány jako pracovní dny, a to ve všech případech, tudíž i když zaměstnanec v sobotu běžně nepracuje. Týdenní pracovní doba je nejvíce 40 hodin týdně nebo 9 hodin denně, v kolektivní smlouvě lze samozřejmě dohodnout kratší pracovní dobu. Pokud má zaměstnanec nepravidelnou pracovní dobu nebo pracuje přes víkendy, může mít dohodnutou pracovní dobu 36 nebo 38 hodin týdně. Je možné dohodnout i pracovní dobu 48 hodin týdně nebo 54 hodin týdně, ale pak zaměstnanec jindy pracuje úměrně krátkou dobu.

Jak hledat práci

Jako u každé země i u hledání práce v Norsku můžete využít agenturu. Velmi důkladně si však prověřte její spolehlivost, jsou známy případy, kdy lidé zaplatili 50 tisíc jako zálohu, odjeli do Norska a nikdo z agentury už se jim neozval. Prověřujte ale i nabídky soukromých osob, ač může někdo přes internet vypadat věrohodně, vůbec to tak být nemusí. Na to pozor obzvláště u nabídek práce na ropné plošině; ta bývá velmi kvalifikovaná a v dnešní době málo požadovaná, pracovní místa jsou plná. Zjistěte si také, zda obor, ve kterém chcete pracovat, není regulovaný. Pokud je, musíte si nechat uznat svou pracovní kvalifikaci nebo vzdělání příslušným úřadem v Norsku. Hledáte-li si práci sami, vyzkoušejte internetové stránky, nejlépe přímo norské. Zkusit můžete také české odbory, které mají možnost spolupracovat s norskými. Jako poslední možnost vždy zbývá odjet do Norska na vlastní pěst a hledat si práci přímo tam; dle diskuzí na internetu je to nejlepší způsob, jak si najít v Norsku práci.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 19.9.2013   |   Zobrazeno: 19607x

Komentáře

Kamca G17.05 19:59

Dobry den, stravil jsem 3sezony ve Finsku, a shanim zamestnani jako ridic kamionu ve FINsku ci Norsku/Svedsku.
Kde mam popr. hledat?
Dekuji za info
PS: bydleni neni problem
Kamca G dekuji za reakci obratem

Jujius Fečo02.01 21:55

Hledám práci na pozici zedník.betonář obkladač,dlaždič.

JAn KoLačny04.01 11:17

Dobry den hrozne rad bych chtel sehnat praci v norsku angličtinu zvladam tak akorad ale jsem strojař nejvice zaměřeny na cnc obraběcí stroje jako operator či seřizovač

Josef Tabacik30.01 11:19

Dobry den,rad bych pracoval jako tesař drevenych domku,praxi mam tri roky,,,a delal jsem aj zkoušky pro Holandskou firmu..mam zaklady AJ

Richard Kozubek10.03 12:53

Dobry den rad bych sehnal praci v zahranici delam drevostavby vcetne pokryvacstvi,tep.izolaci a sadrokartony

ANDREA KUBASCIKOVA08.12 23:40

Dobry den, Zhanam pracu v Norsku viem perfektne anglicky a mam skusenosti so Zahranicia

ANDREA KUBASCIKOVA08.12 23:40

Dobry den, Zhanam pracu v Norsku viem perfektne anglicky a mam skusenosti so Zahranicia

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)