Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Vysvětlení výplatní pásky

Vysvětlení výplatní pásky

Jsou pro vás údaje na výplatní pásce matoucí a těžko z nich vyčtete údaje, které jsou pro vás důležité? Jak je možné, že je superhrubá mzda tak vysoká, a proč se vám tolik strhává z platu? Co dalšího se můžete na výplatní pásce dočíst?

 

Přečtěte si také:

Stravné na tuzemské pracovní cesty

Nepodmíněný základní příjem

Platové tabulky 2016

 

Nejprve si ukážeme jednu obyčejnou výplatní pásku. Ta obsahuje základní informace o vás i o firmě, která vás zaměstnává, ale hlavně všechny zásadní informace pro výpočet vašeho příjmu. Různé pásky obsahují různé informace podle toho, který účetnický program je vygeneroval, ale svou mzdu a odvody, což jsou složky nejdůležitější, se dozvíte z každé.

 

VZOR V EXCELU STAHUJTE ZDE

V první části se dočtete všechny ty nudné, ale potřebné údaje, ve kterých pravděpodobně zmatek mít nebudete, mnohem zajímavější je ta druhá.

MZDA

Jde o hrubou mzdu, která se vypočítá z tarifní mzdy tak, že se vezme počet pracovních dnů v měsíci, kterým se mzda vydělí, načež se vynásobí počtem odpracovaných dnů. Pokud je tedy počet odpracovaných dnů nižší než pracovních (typicky kvůli nemoci), bude tato mzda nižší než tarifní.

HRUBÝ PŘÍJEM

Jde o součet MZDY a případně příplatků a prémií. Tato částka slouží pro výpočet odvodů na sociálním a zdravotním pojištění.

ZDR. POJ. – ODVOD

Jde o 4,5 % z HRUBÉHO PŘÍJMU, tolik z vaší hrubé mzdy poputuje na zdravotní pojištění.

SOC. POJ. – ODVOD

Jde o 6,5 % z HRUBÉHO PŘÍJMU, tolik z vaší hrubé mzdy poputuje na sociální pojištění.

 DAŇOVÝ ZÁKLAD

Takzvaná superhrubá mzda, která se počítá tak, že hrubou mzdu vynásobíte 1,34 – jde vlastně o navýšení o 34 % a celých těchto 34 % jde státu na sociální a zdravotní pojištění. Navíc se z této částky počítá i daň z příjmu.

ODVODY ZAMĚSTNAVATELE

Jde o rozdíl mezi DAŇOVÝM ZÁKLADEM (superhrubou) a HRUBOU MZDOU, jde o sociální a zdravotní pojištění placené nad rámec oněch 4,5 a 6,5 %, které jdou z hrubé mzdy. Jak vidíte na našem příkladu, zaměstnavatel platí dalších 9 248 Kč každý měsíc.

ZÁLOHOVÁ DAŇ

Jde o 15 % z DAŇOVÉHO ZÁKLADU.

DAŇ PO SLEVĚ

Když od ZÁLOHOVÉ DANĚ odečteme slevu na poplatníka a případně bonus na dítě, vyjde nám skutečná daň z příjmu, která se posílá státu.

ČISTÝ PŘÍJEM

Ten se vypočítá tak, že od HRUBÉ MZDY odečteme DAŇ PO SLEVĚ, která může být u nízkého příjmu a při nárokování bonusu na děti i záporná, takže může váš příjem i zvýšit, ne však v našem příkladu. Rozdíl mezi daňovým základem a čistým příjmem jde státu, v našem případě jde o 15 645 Kč, takže stát za vaši práci inkasuje skoro tak vysokou částku jako vy sami. Každé zvýšení mzdy tak zaměstnavatel pociťuje dvakrát – něco sice přidá vám, ale skoro stejnou částku musí k tomu ještě odvést navíc i státu.

Jak vidíte, největší chaos na výplatních páskách způsobují zbytečně složité a extrémně matoucí odvody. Ve skutečnosti by stačilo, kdyby existovala hrubá mzda ve výši té aktuální superhrubé, od které by se procentuálně odečetly poplatky státu (v našem případě asi 43 %). Zaměstnanec i zaměstnavatel by se ve všem lépe vyznali, zaměstnanec by nežil v iluzi o tom, kolik jeho práce stojí jeho zaměstnavatele a stát by nebalamutil lidi řečmi o nějakých 4,5 a 6,5 %, která jdou na pojištění, když skutečnost je jiná, pouze schovaná za totálně nesmyslné rozdělení mzdy na hrubou a superhrubou.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 21.1.2016   |   Zobrazeno: 9067x

Komentáře

Ladislav Strnad23.01 07:49

Já se v pásce vyznám dobře, ale jsou lidé, kterým to dělá problém a detailní vysvětlení, které autor podává je jim na nic. Takže jim radím, že když chtějí znát výšku čisté mzdy, mají vzít hrubou mzdu a vynásobit to kouficientem 0,75 (nebo vydělit čtyřma a pak vynásobit třemi :-) ). S přesností v řádu desetikorun to funguje taky.

Admin25.01 10:12

Většinou vaše pomůcka moc nevychází a cílem tohoto článku snad ani nebylo dát návod na to, jak zjistit, jestli je správně vypočítaná mzda, spíše lidem opravdu vysvětlit, co se to v té výplatní pásce píše.

Tomáš10.05 19:45

Dobrý den,

dají se dopočítat všechny tyto položky, když vím, že čistá mzda je 60 000 Kč?

Děkuji velice za odpověď,

Tomáš Novák

Ludek24.05 08:38

Dobrz den, sleva na dite se uplatnuje mesicne a sleva na manzelku pri rocnim zuctovani dane. Dekuji za odpoved

Josef Mikel21.12 18:25

Dobrý den mamen v pásce vypočtená záloha na daň nevym co to he

Admin09.01 11:00

Dobrý den Josefe,

během roku je odváděna tzv. záloha na daň, což je částka, která je vypočtena z konkrétní měsíční mzdy. Teprve při ročním zúčtování dochází k tomu, že je vypočítána skutečná roční daň. Může se tedy stát, že je Vám část takto zaplacené daně (zálohy na daň) vrácena (to se děje například v případech, kdy si odečítáte manželku bez příjmů, školkovné, či jiné slevy a odpočitatelné položky, které lze uplatnit pouze ročně, případně, kdy v některých měsících nepobíráte mzdu).

Pěkný den,

Tým Flek.cz

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)