Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Populární a zajímavé zaměstnanecké benefity v ČR i zahraničí

Nejoblíbenější zaměstnanecké výhody a benefity 2012

Zaměstnanecké benefity patří mezi nejdůležitější rozdílové a motivační formy ohodnocení, které se vyplatí zaměstnancům i zaměstnavatelům. Mnohdy jsou pro zaměstnance jedním z hlavních kritérií, podle kterých si vybírají, v jaké společnosti budou pracovat, protože jde o důležitý ukazatel péče o pracovníky. Jaké benefity jsou běžné v České republice a v čem jsou napřed například v zámoří? 

1. Dovolená navíc

Tento benefit na papíře velmi láká, jde však zejména o pozici, na které konkrétní zaměstnanec pracuje. Nemusí jít totiž o takovou výhru a to zejména v případech, kdy je pracovník ve firmě nenahraditelný a jeho náplň práce nikdo nemůže nahradit. Po takovém týdnu dovolené navíc totiž zpravidla nastává měsíc dohánění nahromaděných úkolů, čemuž se chtějí lidé přirozeně vyhnout.

2. Stravenky

Zcela běžný benefit, díky kterému dostávají zaměstnanci část peněz formou poukázek na nákup potravin. Toto drobné omezení účelu je vynahrazeno daňovými úlevami, které jsou u stravenek do určité celkové měsíční výše samozřejmostí.

3. Služební mobil, notebook, či vůz

Tyto benefity bývají poskytovány zejména na pracovních pozicích, kde jsou zároveň nepostradatelnými pracovními nástroji. Například služební vůz ale mnohdy funguje i jako ocenění důležitosti zaměstnance pro firmu.

4. Příspěvek na životní pojištění a penzijní připojištění

Hned po stravenkách ten nejužitečnější benefit. Zaměstnavatel může přispět dohromady až 24 tisíc korun ročně na tyto dva spořicí produkty svého zaměstnance. Příspěvek se sice ukládá na dlouhou dobu mimo dosah zaměstnance, ale zároveň je i dále zhodnocován. Jde o čisté peníze, které si jednou zaměstnanec vybere bez nutnosti je danit (pokud tedy například nezruší penzijní připojištění předčasně, nebo podobně neporuší podmínky uznání benefitu).

5. Rekreace, sporty, pobyty

Schopnost a čas pořádně vypnout, to chybí mnoha zaměstnancům, kterým hrozí syndrom vyhoření, zdravotní potíže, nebo dlouhodobá nespokojenost se svým zaměstnáním. To si uvědomují i zaměstnavatelé a svým pracovníkům nezřídka kdy nabízejí i benefity v podobě pobytů a rekreací, ať už víkendových, nebo i týdenních. Podobně pak fungují i příspěvky na pravidelnou sportovní aktivitu, která pomáhá udržovat fyzickou i duševní pohodu, nepostradatelné to složky kvalitního pracovního výkonu.

Další poskytované benefity:

 • Nepeněžité dary
 • Volné jízdenky na MHD
 • Slevy na firemní produkty
 • Ubytování
 • Podpora vzdělávání
 • Nákup cenných papírů společnosti
 • Půjčky v rámci firmy
 • Nadstandardní zdravotnická péče

USA je jinde

Spojené státy a některé další vyspělejší země jsou v benefitech mnohem dále. Poskytují například speciální služby, které jejich zaměstnancům pomohou v pravidelných mimopracovních povinnostech, například v úklidu domu, nebo posečení trávníku. Nabídka benefitů je tak široká, že jde často o hlavní způsob, jakým se firmy přetahují o odborníky a ceněné zaměstnance.

Běžným benefitem je například hrazení zdravotního pojištění, které až donedávna v USA nebylo vůbec samozřejmostí. I dnes jde o prestižní benefit, který se často vztahuje na celou rodinu zaměstnance.

Proč benefity existují?

Proč vůbec benefity poskytovat, když se vše, až na dovolenou, dá nahradit peněžitou odměnou? Je to ze dvou důvodů – tím podstatnějším je, že benefity se nezdaňují, jsou tedy pro zaměstnavatele levnější a může jimi poskytnout více, než by byl schopen skrze peníze. Tím druhým je cílenost benefitů, která je sice zároveň i omezující, ale kvalitní rozložení benefitů může fungovat ve prospěch zaměstnance. Například kombinace stravenek, dovolené navíc, příspěvku na penzi a hrazení sportovních aktivit může zvednout kvalitu života i spokojenost zaměstnance velmi výrazně.

Neposkytovat dnes benefit, znamená špatnou vizitku pro zaměstnavatele. Ten tak dává najevo, že se o blaho svých zaměstnanců starat nehodlá, což se může projevit i v jiných oblastech pracovního poměru. To co bylo dříve luxusem jen pro pár vyvolených zaměstnanců, se stalo samozřejmostí.

I benefity v rozvinutějších zemích na západ od České republiky se od těch našich poměrně dost liší. Zaměstnanci nejvíce oceňují benefity zaměřené na stabilitu a budoucnost rodiny. Jde především o příspěvky na penzi a životní pojištění, ale i na zdravotní péči. Tento trend se projevuje již i u nás, ale zdaleka ne v takové míře. Podobně jako my jsou na tom i státy na východě Evropy, kde stále převažují hmatatelné benefity před zajištěním budoucnosti.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 18.10.2012   |   Zobrazeno: 6340x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)