Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Státní dluh ČR

Vývoj českého státního dluhu a schodku státního rozpočtu ČR

O státním dluhu se toho v posledních letech už napovídalo mnoho. Média, politici skrze média i obyčejní lidé (skrze média, nebo nad hospodským stolem) informují své okolí o tom, jak moc je to situace závažná a že za to může „každý kromě mě“. My se dnes podíváme na prostá čísla – o kolik rostl v průběhu let státní dluh České republiky a jaká je naše zadluženost dnes?

Při porovnání s většinou dalších evropských států je výše dluhu České republiky poměrně nízká. Většina států má vyšší dluhy, ty nejpředluženější státy až několikanásobně. Za rok 2013 narost státní dluh o 81,3 miliardy, což znamená celkově 1 683,3 miliardy (skoro 1,7 biliónů korun) – v řeči procent to znamená celkovou výši 46, 04 % z HDP (hrubého domácího produktu).*

*Tento údaj, "roční růst státního dluhu", neodpovídá výši schodku rozpočtu v témže roce. Důvodem je, že shodek rozpočtu obsahuje pouze příjmy a výdaje státního rozpočtu, kdežto státní dluh může růst více. Stát si může například půjčit peníze navíc, do rezerv, pokud je zrovna výhodné si půjčit a stát se domnívá, že by se mu tyto peníze mohly v příštích letech hodit. Taková půjčka do rezerv se neprojeví na schodku státního rozpočtu, ale na státním dluhu ano. Pokud tedy státní dluh v některých letech rostl rychleji, než kolik byl schodek státního rozpočtu, není to nic zvláštního.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_dluh_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky

Co pro nás znamená státní dluh

Velmi dlouhou dobu se zdálo, že půjčovat si na chod státu je běžné. Nakonec to okoukali i občané. Dnes se ukazuje, že pro stát i občany to může být zdrcující strategie. Zatímco občané většinou doplatí na okamžitou životní situaci, u států jde o neprozřetelnost, nebo o nezájem těch, kteří se na státním dluhu podílejí. Česká republika je však, co se týče dluhu, poměrně v klidu. Celková částka kolem 1 700 miliard korun je hrozivá a nepředstavitelná, ale 46 % HDP už nám může říct víc. Dlužíme tedy zhruba tolik, kolik činí „celková peněžní hodnota statků a služeb“ vytvořená na území ČR za půl roku. V porovnání s okolními státy i většinou Evropy je to málo a například USA má dluh vyšší než 100 % HDP.

Výše státního dluhu vůči HDP a rychlost zadlužování jsou důležitá kritéria, podle kterých například Evropská Unie posuzuje nárok členských zemí na zavedení společné měny Euro. Jelikož se ale ČR v dohledné době na tento krok nechystá, je pro nás státní dluh důležitý hlavně tím, že podle něj nás hodnotí ratingové agentur. Čím lepší hodnocení těchto agentur, tím výhodnější úrok český stát získá, když si příště půjčuje. Česká republika má v současné době velmi vysoké ratingy, což ji umožňuje levně si půjčovat.

Přečtěte si také:

Platy soudců, poslanců a europoslanců

Platové tabulky a třídy státních zaměstnanců

Tipy na aplikace pro usnadnění práce

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 26.5.2014   |   Zobrazeno: 4875x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)