Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Tipy pro přípravu na maturitu na poslední chvíli

Tipy pro přípravu na maturitu na poslední chvíli

Přiznejte si to, nic neumíte, čas už nezbývá a na pořadu dne je prvotřídní panika. Zní vám to povědomě? Pak s největší pravděpodobností trpíte nevzácnou (postihuje 99 % lidí v rizikové skupině) a samovolně se léčící chorobou zvanou předmaturitní stres. Jde o unikátní stav, který většině postižených zpětně připadá naprosto trapný a neodůvodněný, a přesto tato ujištění od již vyléčených nijak pacientům nepomáhají. Vskutku prekérní situace, a kde není rady, tam není pomoci.

Přečtěte si také:

Kam po maturitě?

Nezaměstnanost absolventů

Kdo neuspěje na VŠ?

Přesto se maturanti mohou spolehnout na to, že panika bude v posledních dnech před samotným aktem vystřídána stavem, ve kterém je pocit beznaděje přemožen pudem sebezáchovy (Šprtat se přes léto? No way!). A právě pro toto období, kdy mozek pacientů znovu začíná fungovat, bychom vám rádi dali pár rad, které by vám mohli trochu helfnout.

Chce to klid a systém

Pravděpodobně se nacházíte ve stavu, kdy se dokážete perfektně soustředit po neomezeně dlouhou dobu, avšak právě času není na zbyt a energie vám nakonec taky dojde. Proto ze všeho nejdříve investujte trochu času do vypracování systému. Nádech, výdech - z čeho maturujete a jaké jsou všechny otázky? Jaké jsou podbody těchto otázek? Pár minut, které touto rekapitulací strávíte, vám rozhodně chybět nebudou, ale dají vám lepší představu, s jakým monstrem se v následujících dnech musíte poprat. Pokud už teď chcete s radostí škrtat otázky, které si myslíte, že znáte, zadržte. Neškrtejte nic, aby se vaše domnělá silná stránka nestala před komisí slabostí oceněnou čistou kulí.

Dále se ujistěte, že máte všechny potřebné studijní materiály u sebe - dalších pár dnů nevytáhnete paty z baráku. Pokud je nemáte, vzpomeňte si na někoho, kdo z daného předmětu nematuruje a může vám půjčit sešity, případně kdo z něj maturuje a má perfektně vypracované otázky ve stavu připraveném ke kopírování.

Rozkažte některému z členů rodiny, aby vám nakoupil vše, co budete potřebovat - kolu/kafe/energeťáky, čokoládu/gumové medvídky a cokoliv dalšího, co vám dá energii a trochu té radosti, avšak bez škodlivého rozptýlení (na film a Facebook se podíváte po maturitě - nebo se můžete klidně učit celé léto, jestli chcete a na film se mrknout teď…).

Tak, vše je připraveno, zbývá pouze přizpůsobit své okolí vašemu pohodlí, ať už to znamená polohu, teplotu, stav osvětlení, nebo třeba zvukovou kulisu, která vás nevyruší, ale zároveň vás trochu izoluje od okolního světa - pro někoho je takovou kulisou tichu, pro druhého zase ohlušující randál.

Tipy pro samotné učení

Jděte postupně a neomezujte se pouze na čtení. Po každém úseku (otázce) se nad tématem chvilku zamyslete a zkuste si ověřit, že si pamatujete ty nejdůležitější milníky v dané látce - to budou věci, které si na potítku zapíšete na papír, abyste se od nich mohli při samotné ústní prezentaci odpíchnout.

Všechny otázky ze všech předmětů si projděte a trochu se nad nimi zamyslete - rozumíte všemu? Při druhém průchodu už se snažte myslet napřed, ale stále se nesnažte zbavit se textu, po prvním přečtení už vám spousta důležitých informací vypadla. Další průchod látkou může být zase o něco samostatnější, případně se můžete pustit do pasáží a otázek, které jsou pro vás problematické. Další den udělejte to samé, opět se vraťte ke čtení - opakované a v čase rozložené učení je nejefektivnější!

Před samotnou maturitou si dopřejte aspoň půl den klidu a maximálně jednoduché opáčko (stejně se to zvrhne v biflování, ale varovali jsme vás), v noci vydatný spánek a ráno kvalitní start, kdy nebudete zbytečně měnit své návyky, snad jen přihlédněte k tomu, že při ústní zkoušce nemůžete vytáhnout chleba s šunkou, abyste zahnali hlad.

Potítko je základ úspěchu

Pokud jste se naučili velmi dobře, tak vaším cílem zřejmě nebude "přežít", ale "uspět". V takovém případě nepodceňte přípravu na potítku. Zapište si okruhy, o kterých byste chtěli mluvit a hlavně pouze ty, o kterých dokážete mluvit. Při samotné zkoušce nezacházejte do podrobností, spíše u každého bodu zmiňte to nejdůležitější (pozor ale ať zase nevystřílíte náboje za pět minut!), abyste pokryli problém v jeho celistvosti, což je jediný způsob, jak odmaturovat perfektně, pokud tedy komise za něco stojí.

Pakliže chcete ale pouze přežít, měli byste to zvládnout i s několika málo dny intenzivní přípravy. Přesto potítko nepodceňte a zkuste si zde dopředu rozhodnout, o čem budete mluvit. Nebudeme vás už tedy zdržovat a hurá do práce.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 13.4.2015   |   Zobrazeno: 745x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)