Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Nová otevírací doba supermarketů o státních svátcích

Nová otevírací doba supermarketů o státních svátcích

Většina obyvatel evropských států nenakoupí v neděli a během státních svátků, protože v obchodech panuje absolutní klid. U nás zvesela cinkají kasy nejen v supermarketech, ale i v menších prodejnách. To by se mělo v nejbližší době změnit, návrh ještě nebyl úplně schválen, vláda zatím souhlasila jen s omezením otevírací doby během státních svátků.

Přečtěte si také: 

Nepřetržitý odpočinek v týdnu a mezi směnami 

Zákoníky práce v Evropě 

Placené volno 

Prozatím se mluví o omezení pracovní doby během sedmi státních svátků, kdy by supermarkety měly mít zcela zavřeno. Všichni jistě dobře víme, že pouhé zapomenutí cokoli nakoupit na Vánoce neznamenalo v podstatě nic vážného. I během Štědrého dne, od rána do večerních nebo pozdních odpoledních hodin, byly dveře velkých řetězců otevřené každému, kdo nejen zapomněl cokoli koupit ke svátečnímu stolu, ale například nakupoval i dárky na poslední chvíli, což je v České republice mimo jiné stále častější jev. I to by se mělo změnit. Podle nového zákona by si opozdilci a zapomnětlivci nemuseli během Štědrého dne koupit prakticky nic – v současné době se uvažuje o tom, že během Štědrého dne bude otevřeno vždy jen dopoledne, ale už 25. a 26. prosince bude v supermarketech zavřeno úplně.

Sedm státních svátků

Jiné země mají otevírací dobu velkých supermarketů zákonem omezenou a je tedy přesně stanoveno, kdy zaměstnanci budou chodit do práce a kdy budou mít během svátků volno a dle zemí, kde je tento zákon schválen, je to naprosto v pořádku, protože žádný zaměstnavatel by neměl kohokoli nutit chodit do práce v dny, kdy je hodlá trávit se svou rodinou, příkladem je již zmíněný Štědrý den. A jako v jiných evropských zemích, i v České republice by se zákon měl dotknout jen prodejen a supermarketů nad dvě sta metrů čtverečných a jen během sedmi státních svátků.

Omezení otevírací doby o svátcích:

 • 1. leden – Nový rok a Den obnovy samostatného českého státu
 • Velikonoční pondělí
 • 8. květen – Den vítězství
 • 28. září – Den české státnosti
 • 28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu
 • 25. prosinec – 1. svátek vánoční
 • 26. prosinec – 2. svátek vánoční
 • Za nedodržení podmínek hrozí pokuty

Během sedmi výše zmíněných státních svátků by si Češi neměli mít možnost v České republice nakoupit a během Štědrého dne by měla v supermarketech panovat omezená pracovní doba jen na dopoledne, přesně do 12:00. Senátní návrh počítá i s variantou, že by kdokoli, na koho se novela vztahuje, zákon nedodržoval nebo dokonce systematicky porušoval. Pokud by řetězec nechal otevřeno, pokuta by se mohla vyšplhat do milionu korun, při opakovaném porušení zákona už je pokuta stanovena na pět milionů korun. V současné době se navíc uvažuje o tom, že by se zákon neměl vztahovat na čerpací stanice, lékárny, prodejny na vlakových nebo autobusových nádražích, prodejny na letištích nebo prodejny ve zdravotnických zařízeních. 

Publikováno: 28.7.2016   |   Zobrazeno: 11214x

Komentáře

Marta Klimešová12.08 11:15

Státem uznaný svátek(Globus Cv)zaměstnanci si musí volno nadělat ve svém volnu? výmluva zaměstnavatel tvrdí že máme nepřetržitý provoz,ve21;00se prodejna zavírá děkuji za odpověď

Globus Chomutov15.08 16:40

Zdravím... Ano přesně tak, nepřijde mi úplně normální aby jsme si museli nadělávat státem uznané svátky, jako např. hned 28.rijna.
Děkuji za odpověď..

Marta Klimešová19.08 22:50

Státem uznaný svátek(Globus Cv)zaměstnanci si musí volno nadělat ve svém volnu? výmluva zaměstnavatel tvrdí že máme nepřetržitý provoz,ve21;00se prodejna zavírá děkuji za odpověď

jana30.09 15:32

a co my chudáci v Olomouci, máme mít otevřeno galerie šantovka

lidka03.11 12:18

chudáci v Olomouci Šantovka máme mít otevřeno i 26.12.2016, protože nemáme to štěstí prodávat v prodejně nad 200m2. Tak ať žijí otroci moderní doby. Mooooc díky.

Petra04.11 18:44

Je to smutné, ale Šantovka bude mít opravdu otevřeno 26.12. 9-21 hod. Samozřejmě Ti, kteří o tom rozhodli budou doma v rodinném kruhu. Copak je to tak těžké nechat otevřeno 24.12. do 12 hod a 25.12 a 26.12. nechat zavřeno? Jsou to svátky klidu.

Tomas13.11 14:10

Chapu oba nazory ale nekdo opravdu nema sanci jit nakoupit jindy nez o vikendu. A myslim ze pokud je pro nekoho nesnesitelne pracovat ve svatek, myslim ze ho v te praci nedrzi pod pohruzkou smrti. Ja delam taky svatky pokud vyjdou na po-pa nikoho to nezajima vedel jsem to kdyz jsem do prace nastupoval. A uprimne s tim nemam problem. Taky je potreba si rict ze se najdou uplakani co pisou jak chodi vikendy a svatky, ale nereknou ze maji treba pondeli utery volno,a muzou treba na urad nebo doktora. Pro mne je jit na urad = vzit si volno.

zdenka23.12 10:56

Proboha,a co lékaři,zdravotní sestry,pracovníci elektráren,moderátoři v rádiu,televizi a další a další.Ty si také nemouhou udělat svátky klidu.Nevím,jak by se Vám líbilo,kdyby v nemocnici visel nápis?Jsou svátky klidu"přijďte s infarktem až po svátcích.Prostě vždycky byly a budou povolání,kde se na víkendy a svátky nebere zřetel.

Janek31.12 16:37

Já se domnívám,že tady vůbec nejde o pracovní volno za které mají pracovníci 100% příplatek ke mzdě, ale celý humbuk bylo potřeba vyvolat kvůli zviditelnění levičáckých odborářských bossů. Jak jinak ukázat, že si svoje stotisícové platy z našich daní zaslouží?

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Nejhledanější nabídky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)