Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Sociální dávky v roce 2015 (2. díl - bydlení a nezaměstnanost)

Sociální dávky a příspěvky v roce 2015 (2. díl)

Článkem z minulého týdne jsme načali velké téma sociálních dávek pro rok 2015. Zaměřili jsme se na dávky a příspěvky pro rodiče a pěstouny, tedy peníze, které stát dává lidem, kteří se starají o nezaopatřené děti. Dnes se podíváme na dávky, které s dětmi přímo nesouvisí, ať už na podporu pro nezaměstnané, příspěvky na bydlení, nebo třeba příspěvek na péči a pohřebné.

 

Přečtěte si také:

Sociální dávky 2015 (1. díl)

Podpora v nezaměstnanosti

Rekvalifikační kurzy Úřadu práce

 

Nezaměstnanost

Ztratit práci je nepříjemné, ať už jste ji opustili sami, nebo vás z ní uvolnil zaměstnavatel. Stát si ovšem pracujících cení, proto existuje podpora v nezaměstnanosti, která má poctivým pracantům pomoci v důstojném přesunu mezi zaměstnáními s nepříjemnou, ovšem zpravidla nevyhnutelnou pauzou vyplněnou hledáním nového uplatnění.

Podpora v nezaměstnanosti

Kdy: Když přijdete o práci.

Podpora v nezaměstnanosti se pro rok 2015 vůbec nemění. Pořád záleží jen na tom, kolik vám je let a jak jste opustili zaměstnání. Maximem je 11 měsíců podpory a pro první dva měsíce 65 % vaší průměrné mzdy. Odkážeme vás tedy na náš obsáhlý článek o podpoře v nezaměstnanosti s upozorněním, že nárok na podporu vzniká až po odpracování 12 měsíců.

Bydlení a hmotná nouze

Oproti podpoře v nezaměstnanosti jsou další dávky vázány na konkrétní životní situaci a člověk si je zpravidla nemusí "zasloužit". Jde většinou o dávky zajišťující bydlení, nebo holé přežití pro příjmově velmi slabé domácnosti, případně o příspěvek pro osoby, které se vzdaly příjmů kvůli nutné péči o své blízké.

Příspěvek na bydlení

Kdy: Když jsou náklady na bydlení vyšší než třetina příjmů domácnosti. Podmínkou je i trvalé bydliště nahlášené na adrese, na kterou má být příspěvek čerpán.

Příspěvek na bydlení se dává až ve výši 70 % nákladů na bydlení (v Praze 65 %). Tyto náklady však nesmějí být nepřiměřené a zákon na to pamatuje - respektive vám nebude dán příspěvek vyšší, než jaké jsou normativní náklady na bydlení určitého typu podle počtu osob v domácnosti. Tabulky jsou poměrně složité a velmi konkrétní. Výsledkem je, že pokud by měla dát domácnost více než 30 % svých příjmů na bydlení, zbytek (až do stanoveného maxima) zaplatí stát. Stanovená maxima jsou velmi výhodná především pro rodiny s alespoň dvěma dětmi, čehož se naučili využívat hlavně majitelé bytových domů - na platby od státu je spoleh.

Doplatek na bydlení

Kdy: Pokud máte přiznaný příspěvek na bydlení i živobytí a stále to nestačí.

Pokud nestačí příspěvek na bydlení a ani níže popsaný příspěvek na živobytí, můžete si zažádat i o doplatek na bydlení. Ten můžete dostat, pokud vám po zaplacení bydlení nezbývá ani částka odpovídající existenčnímu minimu. U doplatku na bydlení už jde ale "legrace" stranou, protože například nesmíte odmítnout ani levnější bydlení, pokud je ve vaší obci dostupné.

Příspěvek na živobytí

Kdy: Pokud jsou příjmy domácnosti tak nízké, že se ocitla v hmotné nouzi.

Výpočet je poměrně složitý, proto doporučujeme v případě nejistoty rovnou zajít na Úřad práce, kde vám pomohou s vyplněním žádosti. V zásadě jde o dávku určenou pro rodiny, které mají nižší příjmy (ty se ovšem nezapočítávají celé) než jaké je její životní minimum.

Mimořádná okamžitá finanční pomoc

Specifickou sociální dávkou je i okamžitá finanční pomoc pro osoby, které se ocitnou v akutní tíživé finanční situaci. Jde například o osoby, které z nějakého důvodu nemají nárok na dávky v hmotné nouzi. Detaily naleznete na této stránce MPSV, ovšem nejde o dávku, jejíž čerpání by šlo od počítače naplánovat, spíše o poslední záchranu, když se pokazí, co může.

Ostatní dávky – pohřebné a příspěvek na péči

V poslední části článku i našeho dvoudílného seriálu o sociálních dávkách pro rok 2015 se podíváme na okolnosti, za kterých občanům ČR přísluší pohřebné, nebo příspěvek na péči.

Pohřebné

Kdy: Po zajištění pohřbu nezaopatřeného dítěte, nebo po pohřbu rodiče nezaopatřeného dítěte.

Pohřebné přísluší zpětně osobám, které financovaly pohřeb nezaopatřeného dítěte (typicky rodičům), nebo pohřeb rodiče nezaopatřeného dítěte. Dávka se vyplácí bez ohledu na příjmy a to zpětně. Pokud zemře "pouze" jeden z rodičů nezaopatřeného dítěte, pak se tato dávka nevyplácí.

Příspěvek na péči

Kdy: V případě závislosti člověka na osobní péči další osoby.

V oblasti příspěvku na péči se od ledna 2015 nic nemění.  Jde stále o příspěvek určený lidem, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých. Stát rozlišuje čtyři stupně závislosti a podle toho (a podle věku závislé osoby) určuje výši příspěvku - od 800 Kč měsíčně pro lehce závislou osobu starší 18 let až po 12 000 Kč pro úplně závislou osobu (bez ohledu na věk, jinak vyšší příspěvky dostávají mladší 18 let).

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 13.10.2014   |   Zobrazeno: 40766x

Komentáře

jarka15.12 18:15

Dobrý den,od narozeni pecuji o syna/nyni uz 18letyho/.byl mu vyměřený invalidní důchod/3 stupen/.Žiju s ním sama a v podnájmu.Máme nárok na příspěk na bydlení a na hmoznou nouzi?děkuji za odpověd Jarka

augustín28.12 09:31

Dobrý den.Protože dcera o všechno přišla i o byt vzal jsem ji k sobě do mého bytu v osobním vlastnictví i s jejím nezletilým synem.Zatím pobírá vdovský a sirotčí důchod a je u mne přhlášená.Chtěl bych se zeptat zda by dostala příspěvek na živobytí a hmotnou nouzi aniž bych byl společně posuzovaná osoba.Děkuji

an29.12 17:21

Hmotná nouze je příspěvek na živobytí,ovšem s vdovským a sirotčím důchodem by na dávku zřejmě nedosáhla. Životní minimum pro dospělého je něco kolem 3400,- a na dítě cca 1700,-kč. Pokud má více hmotnou nouzi ji nepřiznají.

leona02.01 08:05

Ddobrý den, na úřadě mi bylo řečeno, že mám nárok na hmotnou nouzi, ale že mi ji nemohou uznat, jelikož můj druh má hypotéku. Máme tři děti,já jsem od srpna 2014 bez práce a jiná se mi zatím nedaří sehnat. Prý je to nový zákon 2015. JeJe to pravda? Je možné aby nám dávky nebyly z důvodu hypotéky přiznány?

Janka02.01 15:45

Dobrý den, jsem studentka VS. Ziju sama v byte, který vlastním. Bohužel (bohudík) jsem otěhotněla. Můžete mi poradit jak postupovat co se tyče žádosti o penize a na jake příspěvky od státu mám nárok?

ludmila04.01 19:26

mam narok na dane když beru přispjevek na peči na nezletileho syna

fakun@seznam.cz05.01 07:54

Dobry den mam tr.pobyt s druhem a tremi detmi v druzstevnim byte.Mame tedy narok na prispevek na bydleni nebo doplatek?? zde platime 12000 a soc.davky 10 000 dekuji za odpoved

Jana09.01 14:08

Dobrý den jako nezaměstnaná,beru 3.420kč,to bera každý nezaměstnaný jak jsem se dověděla,bydlím z rodiči,už se staršíma,a ty mě darem přepsali majetek dům,je to změna,budu brát ještě nějaké peníze?Nebo jak to souvisí se změnou,děkuji za odpověď.

zdena18.01 12:28

dobri den htelabise zeptat mam vnučku pjestoski peči a beru odmnenu 8000 tisic stoho mi otpočitaj 1000 korun na dani a ja ted sem nastupila do prace jak to je jesli mi budov strhavat dane nebo mi strhvaji i zprace dekuji zdena

zdenek20.01 12:54

dobry den od listodu bydlim na nove adrese a v prosinci jelikoz jsem cekal na veskere vyrizeni papiru jsem si byl zadat o prispevek na bydleni a zivotni minimum to mi bylo uznano ,ale samozrejme od prosince . zajima me jestli mi zpetne doplati najemne za listopad .dekuji

lukas navratil21.01 12:29

mam dotaz v patek byli odeslany penize na bydleni a jeste to neprislo jak je to mozne musime zaplatit najem

Lenka21.01 14:56

Dobry den,chci se zeptat sestra si sehnala byt ma dve deti ale prsla z azyloveho domu.Byla jsi na urade zazadat o mimoradnou pomoc v nouzi aby mohla detem koupit postele ,periny ,lednici ,pracku nebot to je pro me zakladni potreba kdyz mate deti ale na urade ji vyhodily ze nema na nic narok.Ikdyz sehnala vse z druhe ruky a levne na vse ma doklad s overenym podpisem presto ji nikdo nepomohl Ma na tuto davku narok?Do azyloveho domu se dostala ne svoji vinnou ,utek pred pritelem ktery je bil

Nada Křivánková22.01 18:03

dobrý den mám invalidní důchod 1.stupně na jaké dávky mám nárok nebo vzniká mi nárok na péči a průkaz osoby se zdravotním postižení děkji

Jirka24.06 22:42

Myslím si, že když máte přiznán nejnišší stupeň invalidity, tak na příspěvek na péči nedosáhnete. A na průkaz ZTP také ne. Já mám invaval.3.stupně a nemám nárok. Ale zajděte na příslušný ÚP, tam Vám poredějí.

Tereza24.01 15:14

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám nárok na hmotnou nouzy, když pobírám rodičovský příspěvek a přídavky na dítě.Malé je 9 měsíců. Děkuji za odpověď

Tomáš04.02 22:34

Dobrej chci se zeptat je mi 20 mám více než rok odpracovano je nejaka šance na podporu ? Děkuji za odpověď

Admin06.02 11:30

Dobrý den,

podmínka pro získání podpory je rok zaměstnání (s odvodem sociálního pojištění) v posledních 2 letech.

Tereza13.02 17:48

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jaké příspěvky mám nárok. Jsem na úřadu práce a brigádně si přivydělávám měsíčně cca 3500kč. Našla jsem si byt ve městě s počtem obyvatel 50000. Nájem činní 9000kč i se zálohami. O co si mohu zažádat? Děkuji

Simona20.02 15:59

Dobrý den, dostala jsem se do těžké rodinné situace, jenže jsem studentka čtvrtého ročniku střední školy a potřebuji si najít nějaký podnájem do té doby, než odmaturuji, než si seženu práci, abych mohla zaplatit nájemné. Proto se chci zeptat, jak je to s příspěvkem na bydlení? Jaký mám nárok? Mám v plánu byt za najemné se vším všudy za 8tis, brigádně si vydělavám zhruba 3500,-, ale dle toho, co čtu na internetu, tak pro zažadání musím podat doklad o zaplacení najemném min. 3 měsíce, takže nemám nárok na příspěvěk hned na první najemné? jsem zoufalá, nevím si rady. Mockrát děkuji.

Líba09.03 21:45

Dobrý den, mamka mi pronajímá byt (sama tam nikdy nebydlela) já mám 3 děti a jsem na mateřské dovolené. Mám řádnou nájemní smlouvu. Na sociálce mi, ale řekli že je to nezákonné a že mi nepřiznají doplatek na bydlení, protože jsem osoba blízká. Mamka ale po mě chce nájem, když ji nebudu platit chce abych se vystěhovala a byt si pronajme někomu kdo ji bude platit. Prosím o radu nemám kam s dětmi jít. Je správný postup soc.pracovníka? Děkuji. Jana

Jirina10.03 11:51

Dobrý den.Mám dotaz.Kde si mohu vypočítat doplatek na bydleni.Jsem sama s dcerou dostávám příspěvek na bydlení,příspěvek na živobytí a když zaplatim nájem zbyde mi 3600Kč.Mám nárok na doplatek na bydlení?Předem děkuji.

Klára30.03 11:54

Dobry den,bydlím s dcerkou v pronajaté byte rp mam 3800 a alimenty 3500kc a nájemné mam 9500kc mohu se zeptat na co mam nárok pokud ještě nemam zazadano o příspěvek na bydleni? Děkuji

dawid13.04 10:30

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jsem na pracovním úřade a pobiram davky hmotne nouze nyní marodim asi už 8mesicu a chtěl jsem se zeptat jak dlouhodobe mohu pobirat hmotnou nouzy když marodim??

Petra29.04 17:01

Pečuji o osobu blízkou, nejsem na úřadu práce, jsem v domácnosti. Mám nárok na příspěvek na bydlení a hmotnou nouzi? Děkuji.

havirova monika04.05 09:49

dobry den chtela jsem se zeptat zdali budu mit narok na pridavek na dite.jsem nezamestnana s manzelem jsem se rozvedla pred dvema mesici.a predtim jseme spolu uz rok a pul nezili.budou se pocitat i jeho prijmy.dekuji za odpoved

Tomáš11.05 19:44

Dobrý den,je mi 21 let zatím ještě studuji a zároveň chodím na DPČ do práce. Tento výdělek nám sotva stačí na nájem. Bydlím s těhotnou přítelkyní v podnájmu. Přítelkyně je od loňského roku kdy odmaturovala nezaměstnaná tudíš nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti. Chtěl jsem se zeptat zda bych měl nárok na některé příspěvky. Např. na bydlení, hmotnou nouzi, nebo jiné? Za odpověď děkuji.

Dana19.05 19:35

Dobrý s dcerou se rozešel přítel zůstala sama s 4let. dcerou a rok a čtvrt syn, bydlet budou v podnájmu. V současné době je na mateřské dovolené,Chtěla bych se zeptat zda bude mít nárok na příspěvek na bydlení.
Děkuji

nikolas26.05 18:49

dobry den chci se zeptat jsem v hmotni nouzy a pobyral jsem doplatek na bydleni kazdy 3 mesice sem musel dokladat ustrišky o zaplaceni najmu a potemy posylaly dalsi 3 mesice doplatek na bydleni ale v dubnu jsem ukoncil najemni smlouvu a pani mrekla zemy ty 3 mesice neproplati jenom jeden mesic a janevym zdamam narok na ty 3 mesice jako se vzdy pobyral muzetemy prosim nekdo poradit dekuji

simona29.06 18:17

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat jaký mám práva,ohledně vyřízení sociální davky na živobytí.Manžel mněl otevřený živnostenský list po dobu 3 měsícu,a vydělek nebyl žadný.Já sem pobírala soc.dávku živobití,a musela sem každý měsíc odnášet potvrzení,že muj manžel nevidělal ani korunu.Pak se to uřadu nelíbylo a musela sem donyst i potvrzení o ukončení živnostenskýho listu.To sme z manželem udělali a stejně na dávku nemám nárok a nebrala sem ji už 2 měsíce.Chtěly sme si znova podat žádost a oni nas tam odmítli a nevzali od nás ani novou žádost,a na 3 další měsíce nam to zamítly.taghle sem byla o všem informovaná.Tímto se chci zeptet jastli uřad ma pravo na tohle vechno a jak se mam vlastně hájit.Mockrát vam děkuji předem za odpověd.

Klara09.07 18:39

Dobry den,chtela bych se zeptat,kamaradce uplne nahodou zjistili na uradu ,ze ji pul roku zpatky do ted nezapocitavali do hmotne nouze penize na druha ackoliv by meli...myslite ,ze ma pravo dostat penize zpetne za celou dobu,kdyz je chyba na strane uradu ?diky za rady

Karca25.01 14:18

Dobrý den. Po škole jsem nastoupila na mateřskou a od té doby jsem stále na rodicaku mém tři děti a ještě jsem nepracovala.Nyní mi bude rodičovská končit, budu mít od úřadu práce nárok ne nějaké peníze. Dekuji

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)