Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Sociální dávky v roce 2015 (1. díl - děti)

Sociální dávky a příspěvky 2015 (1. díl)

V oblasti sociálního systému se od roku 2015 plánuje několik málo změn. Jde zejména o porodné na druhé dítě. Pojďme se teď podívat, jaké sociální dávky existují a v jakých situacích je mohou lidé využívat k řešení životní situace, kterou může být narození dítěte, nezaměstnanost, nebo naprostý nedostatek peněz pro uspokojení základních životních potřeb. V prvním díle se podíváme na dávky, které souvisejí s dětmi, ať už pro rodiče, děti, nebo pěstouny. Druhý díl článku o sociálních dávkách pro rok 2015 najdete zde.

 

Přečtěte si také:

Sociální dávky v roce 2014

Podpora v nezaměstnanosti

Podnikání na mateřské a rodičovské

 

Mnoho příspěvků a dávek míří na děti, respektive jejich rodiče, ať už pro zajištění jejich kvalitního života, nebo pro podporu porodnosti a zvrat v nepříznivém demografickém vývoji. Kategorii jsme rozdělili na příspěvky pro rodiče a příspěvky pro pěstouny.

Rodiče

Rodičům se podpory od státu dostává například slevami na dani, nebo různými přímými finančními injekcemi – jednorázovou i pravidelnými. Největší objem připadá na rodičovský příspěvek, zatímco porodné je spíše pomoc „symbolická“.

Rodičovský příspěvek

Kdy: po narození dítěte nebo po skončení mateřské dovolené

220 000 korun rozdělených na měsíční dávky po dobu dvou až čtyř let od narození dítěte nebo po konci mateřské dovolené. Jde vlastně o náhradu mzdy vždy pro jednoho rodiče (matku i otce – mohou se střídat), který se stará o dítě na plný úvazek. Navíc od dvou let věku dítěte lze pobírat rodičovský příspěvek i na dítě, které celodenně dochází do jeslí/školky. Tento příspěvek lze pobírat vždy jen na nejmladší dítě a jeho výše je fixní až na případy, kdy ho rodina nestihne vyčerpat kvůli narození dalšího dítěte, kdy se „restartuje“ znovu na 220 000 Kč.

Přídavek na dítě

Kdy: Pokud rodina s nezaopatřeným dítětem nedosahuje příjmy na 2,4násobek životního minima.

Měsíční dávka vyplácená rodinám s nižšími příjmy, než je 2,4násobek životního minima. Příspěvek se vyplácí na děti a jeho výše je podle věku dítěte – do šesti let je to 500 Kč měsíčně, do patnácti let  je to 610 Kč měsíčně a do 26 let je to 700 Kč měsíčně.

Porodné

Kdy: V případě narození prvního, nebo druhého dítěte v rodině, jejíž příjmy nedosahují 2,7násobku životního minima.

Největší změna pro rok 2015 zasáhla porodné – to bylo rozšířeno i na druhé dítě. Omezení co do výdělku zůstává, ale nově si porodné užijí i rodiny, které mají příjmy menší než 2,7násobku životního minima. Do roku 2015 to je pouze 2,4násobek.  

Pěstounská péče

Pěstounská péče nahrazuje rodinné klima dětem, které by jinak musely vyrůstat v dětských domovech. Pěstouni nejsou adoptivními rodiči a často si do péče berou děti ve větším počtu a opakovaně. Pěstouni jsou státem podporováni jednorázově i pravidelně.

Příspěvek na úhradu potřeb dítěte

Kdy: Při pěstounské péči o dítě či děti.

Tento příspěvek e vyplácí podle věku dítěte (dětí) – do 6 let je to 4 500 Kč měsíčné, do 12 let je to 5 550 Kč měsíčně, do 18 let 6 350 Kč měsíčně a do 26 let je to 6 600 Kč.

Odměna pro pěstouna

Odměnu pobírá vždy jeden pěstoun a její výše se odvíjí nejen od počtu dětí, které má v péči, ale také od jejich případného zdravotního stavu – pokud jde o dítě těžce závislé na péči pěstouna, tak jsou odměny vyšší. V zásadě se ale odměny pohybuje od 8 000 Kč za péči o jedno dítě, přes 20 000 Kč za péči o 3 děti a tato odměna dále roste s počtem dětí v péči. Jde o měsíčně vyplácenou odměnu.

Příspěvek na převzetí dítěte

Kdy: Při převzetí dítěte do pěstounské péče.

Jednorázový příspěvek ve výši závislé podle věku dítěte. Do 6 let je to 8 000 Kč, do 12 pak 9 000 Kč a do 18 let 10 000 Kč.

Příspěvek při ukončení pěstounské péče

Kdy: Dítěti při ukončení pěstounské péče.

Pěstounská péče netrvá věčně a zletilé dítě, které ji opouští, dostává jednorázovou dávku. Ta činí 25 000 Kč.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 9.10.2014   |   Zobrazeno: 24588x

Komentáře

vsulcova@email.cz27.11 13:12

dobry den mam dotaz mam ve sve peci vnuka od sedmi mesicu dnes mu je 5 let rodice stale nejsou potrestani za tyrani ditete soud se stale oddaluje navic otec dluzi na vyzivnem bylo mi receno u soudu ze nemam narok na pestounskou peci proc jsem mela mit vypis z trestniho rejstriku a potvrzeni od doktora pobiram poze duchod 7700 korun z toho platim bydleni a skolku na zadne davky jsem udajne nedosahla jine babicky pestounskou pobiraji tak nevim zda jsem udelala dobre ze jsem prestala chodit do prace a vzala si vnoucka z kojeneckeho ustavu-dekuji za odpoved

Milan15.12 13:57

Ja se domnivam, ze mate narok na pestonsky prispevek,ale je dulezite, zda vam byl vnoucek sveren do pece úpestonske a nebo,zdali vam byl sveren do pece,jakozto treti osobe. Domnivam se podle toho co úpopisujete,ze vam byl vnoucek sveren do pece jakozto treti osobe a rodicum bylo vymereno vyzivne,keterzto nehradi.U teto opatrovnicke veci,tedy svereni ditete treti osobe, je vzak narok na rodinne pridavky + vyzivne od rodicu. Je nutne ,aby jste si podala k soudu navy navrh, ktery musi byt situovan tak, ze zadate soud,aby vam vnuka sveril do pece pestonske, presny statut o jakou peci zadate je nutne uvest. Paklize budete mit vnuka svereneho do pestounske pece, nebudou vam rodice hradit nijake vyzivne,ale budou toto podebne hradit statu. Doporucil bych vam navstivit bezplatnou poradnu, ktera se nachazi v kazdem okresnim meste,tato poradna se jmenuje ,, Obcanska poradna,,/ Tel: (+420) 284 019 220 nebo mobil: (+420) 774 529 966,zde vam reknou,kde se va vasem meste takovato poradna nachazi/ - zde s vami bezplatne sepisi navhr pro pestounskou peci a take vam poradi,jak a kde zadat o davky ,ktere vam jiz nyni nalezi. Jen se trochu podivuji nad tim, ze vam oddeleni pece o deti, nyni tedy OSPOD, ktere takoveto navrhy ve vetsine pripadech sepisuji a zvlaste pak, pri pestounske peci, kdy toto spravuje zvlastni tym socialniho odboru mestkeho uradu ci magistratu. Budu drzet palce,aby vse dopadlo k vasi spokojenosti,ale hlavne,aby byl vas vnoucek stastny a nic mu nechybelo,jinak zustavam s pranim hezkeho dne. Milan Jano

vera sulcova22.12 06:14

Pekne rano dekuji za odpoved aspon vidite jak funguji soudy i soc.pracovnice vnoucek mi byl sveren jen do pece.Blizi se vanoce ktere ja nemohu poskytnout jsme pozvani k dceri rodice stale neplati na otce jsem podala trestni oznameni pripada mi ze mu vse prochazi a ja jsem ta spatna ze se musim postarat o vyzivu rodice nikoliv.Soudkyne Francova jen opakuje ze pestounskou peci nepovoli jsem jiz v zoufale situaci ze nekdy mam chut vnoucka vratit matce at se stara bez soudniho vyjadreni .
Chtelo by to kontrolu na socialnim odboru nikdo neporadi ani se nenamahaji zjistit jak vnuk zije atd.

silvie28.12 16:12

Dobrý den chci se poptat,když se zvyšujou platy na 9200 min mzdy jestli se zvedne i odměna pěstouna děkuji

iveta05.01 11:13

Dobry den chtela bych se zeptat prisla jsem o praci a stale nenachazim novou jsem hlasena na UP a pobiram prispevek na bydleni 4598,- a na zivobyti 3400,- kc. Bydlim ale v podnajmu ze tyto castky co pobiram tak s tim platim najem ktery celkove cini 7500,-kc. Nedluzim na najemnem ale zbyva mi castka 498,- na mesic nemam ani za co zit ziji sama bez deti nyni jsem po operaci kolene a ceka me dalsi operace mohu zadat o jednorazovy prispevek nez se ma situace vyresi a jak pokracovat a co po pripade k tomu potrebuji dolozit,? kAZDY MESIC POCTIVE A PRAVIDELNE NOSIM OFOTIT DOKLADY O ZAPLACENI ELEKTRIKY A NAJMU NA URAD SOCIALKY. DIKY ZA INFO

Admin06.01 12:35

Dobrý den,

chodíte často na Úřad práce, proto budete mít nejlepší se informovat přímo tam.

Z vaší situace ale vyplývá, že pomoc potřebujete. Zkuste se proto informovat na ÚP. Nás napadá snad ještě Doplatek na bydlení, o který byste mohla žádat, ovšem nesmíte zavrhovat ani možnost přestěhovat se do méně nákladného bytu.

milan07.01 14:33

dobry den jsme 4-členna rodina chtel bych se zeptat kolik je životni min.- pro celov rodinu mame 9700 a stoho je poplatek na bydleni 1800

Kateřina09.01 15:03

Dobrý den,
ráda bych požádala o radu, jak řešit tuto situaci: Jsem studentkou VŠ, studuji posledním rokem. Otěhotněla jsem a s přítelem hledáme pronájem. Já jsem bez příjmů jelikož jsem studující. Přítel pracuje a bere měsíčně kolem 15.000 Kč, bohužel se dostal do pro nás nepříjemné situace, kdy je v insolvenčním řízení a budou mu odebírat z platu určitou částku na pokrytí dlužné částky. Je nějaká možnost finanční pomoci co se týče příspěvku na bydlení? Můžeme si vůbec nějaký pronájem najít? Díky

Admin13.01 10:12

Dobrý den,

ve vašem případě dost těžko, je potřeba v tom bytě mít trvalé bydliště. Pro vás bude nejdůležitější pořádně naplánovat následující roky, aby se vaše nově se formující rodina nedostala do finančních problémů a aby její budoucnost nezatěžovaly dluhy - i za cenu třeba ne úplně ideální situace s bydlením.

Lenka09.01 20:11

Dobrý den, jak je to se školkou, když jsen na rodičáku? Dcera bude mít v březnu tři roky a už v únoru nastupuje do školky. Jak dlouho tam může být když mám mateřskou na 4 roky? Stále se řeší, že jen pár hodin měsíčně? Pobírám také hmotnou nouzi,ale snažím se najít práci.... Děkuji

Admin13.01 10:18

Dobrý den,

od dvou let už tam omezení nejsou. :-)

Blanka :-)14.01 22:02

Dobrý večer , chci se zeptat . Beru příspěvek na péči na mého syna , který má třetí stupeň autismu a chtěla bych zažádat o příspěvek na bydlení. Počítá se tato dávka (přispěvek. na péči) do měsíčního příjmu rodiny? Jsem matka samoživitelka a žádné jiné peníze od nikud nemám , ani přídavky na moje 2děti. Děkuji za odpověď , s přátelským pozdravem Blanka :-) .

Admin15.01 09:07

Dobrý den,

domníváme se, že příspěvek na péči se do příjmů nezapočítává.

Valeria Gáborová15.01 19:08

dobrý den, chtela bych vědět jestly mám narok na dávku PP.Soud mi svěřil vnuka do pěstonske peči loni. Ale UP mi dávku PP zamíta .PObíram častečníID3790kč,-dále 6350kč dávku na uhradu potřeb dítěte a 7500kč činí muj vydelek. Chtela bych vědět jestly mám nárok na PP.Děkuji za odpověd.

monika26.01 11:47

dobry den chci se zeptat,zdali mam narok na pridavek na dite na svou dceru s manzelem neziju dceru mam od cervence 2014 ve sve peci a v unoru nas ceka rozvod.i zpetne davky.yiji s matkou a se synem kteremu je 19 a nemuze najit praci.dekuji

Blanka14.02 13:24

dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli odměna pěstouna je neměnnou částkou pro každého, kdo má jedno dítě v pěstounské péči ( 8 000,-), nebo se její výše stanovuje dle příjmů společně posuzovaných osob v rodině ( manžel, manželka..)
Děkuji

žaneta26.03 14:14

Dobrý den.Jsem na rodičovském příspěvku,mám dvě děti-14 let a 2 roky.jsem samoživitelka.Pobírám výživné a přídavky.Celkový příjem je 12910,-.Dcera dojíždí do školy.Na jaké dávky mám nárok?Můžu žádat i o úhradu cesty dcery do školy?Měsíční výdaje na bydlení jsou 9000,-.Děkuji za odpověď

Admin27.03 11:13

Dobrý den,

pokud máte trvalé bydliště v místě, kde bydlíte, asi bychom začali příspěvkem na bydlení, který by vám mohl pomoci nejvýrazněji.

darja26.03 16:08

Dobrý den chtěla bych se zeptat už dva roky se starám o svého nemocného tchána kterého sme si vzali do společné domácnosti.Má po cmp několikrát..s těžkou demencí.Byl mu přiznán přispěvěk na péči stupen závislosti úplná.Prakticky si sám neudělá nic.A já jsem sním 24hod.deně.Ted byl přijat na hospitalizaci s problémem uscpaných cév,černající se nohy a hrozí mu amputace.Což bude na delší dobu.Po dobu co je hospitalizovaný samozřejmě žádný příspěvek nechodí,což chápu.Jen by mě tedy zajímalo zda mám na nějaký přispěvek nárok.Když jsem ted doma prakticky bez ničeho.Do práce mám za to nemohu jít když mám péči,a i když by teda např.mohla nikde by mě nevzali na pár dní po dobu než by se tchán uzdravil.Pak bych se opět musela vrátit k péči o tchána. Chtěla bych od vás poradit co mužu a co nemužu popř.jestli mám v této situaci aspon na něco nárok.Bylo mi poradeno že bych mohla mít nárok na životní minimum nebo příspěvek na bydleni pokud mám minimalní příjmy což musím prokázat..(a to bych se chtěla k tomu zeptat jaké ty příjmy musí být abych měla nárok)No a to by nebyl aniž tak ten problém jako ten že trvalé bydliště mám doma kde nežiji už 7 let a bydlím v bytě kde si ale trvalé bydliště nechat udělat nemohu..tak bych chtěla od vás poradit co teda mohu a nemohu popř.jak dál)POPŘ.jestli stačí dát čestné prohlašení o tom že tam nebydlim. děkuji mockrat.S pozdravem Darja

ivan turecek02.04 12:47

meni se v roce 2015 příspěvky na peci 1 2 3 a4 stupne .je v eu při ztp dalnicni známka zdarma

Petra24.05 20:25

Dobrý den,mám 8letou dceru a nyní žiji s nevlastním otcem.Bohužel naše vztahy nejsou moc dobré.Já pracuji a můj měsíční příjem činí 10 000+výživné 2200kč.Od státu žádné příspěvky neberu.Chtěla bych se odstěhovat tak jsem se chtěla vědět na jaké příspěvky bych měla nárok.Mám hodně výdajů a bojím se,že bych to finančně nezvládla.Děkuji Malenovská Petra

naděžda Kadlecová01.01 19:19

Je možné, že snacha, která žije se třemi dětmi a dá dohromady 12 tisíc měsíčně, za byt zaplatí 6100, nemá nárok na žádnou sociální podporu. /Dětí jsou ve věku 5, 17, 20 - všechny nezaopatřené/

Admin09.01 11:05

Dobrý den Naďo,

dle Vámi uvedených skutečností vychází životní minimum rodiny na 9 780 Kč. Doporučujeme navštívit úřad práce, kde Vaší snaše určitě poradí. Dle uvedených příjmů, by mohla mít nárok např. na přídavky na děti. Více informací o sociálních dávkách lze najít například na http://www.finance.cz/duchody-a-davky/socialni-davky/ či přímo na stránkách MPSV.

Přejeme pěkný den,

Tým Flek.cz

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)