Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

sKarta – nový systém vyplácení sociálních dávek

sKarta – nový systém vyplácení sociálních dávek

Právě letos Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR spustilo nový projekt, který má ušetřit miliony korun na vyplácení nepojistných sociálních dávek a příspěvků v nezaměstnanosti. Zpozornět by měli všichni, kterým jsou nebo budou vypláceny dávky státní sociální podpory, dávky hmotné nouze, příspěvky na péči, příspěvek v nezaměstnanosti i dávky pro osoby se zdravotním postižením. Jak bude nový systém vyplácení a tzv. sKarta, která má dávky zprostředkovávat, vypadat?

Co je sKarta a k čemu bude sloužit?


Klíčovým slovem, v novém systému vyplácení dávek je sKarta, která bude sloužit jako platební karta a zároveň i jako průkaz, který budete předkládat pro identifikaci na úřadu práce. Osobám se zdravotním postižením bude vydávána speciální sKarta, jež bude také náhradou za klasické průkazky TP, ZTP a ZTP/P.

Funkce platební karty bude nová sKarta plnit v plném rozsahu. K účtu, jenž bude ke každé takovéto kartě příslušet, totiž budou chodit veškeré vyplácené dávky. S kartou budete moci platit v obchodě nebo ji použít při výběru z bankomatu.

 

Bezpečnost sKarty

Bezpečnostní ochranné prvky sKarty jsou stejné, jako na běžných platebních kartách vydávaných bankami. Její použití tak bude stejně bezpečné, jako použití jiné platební karty.

 

Jaké budou možnosti přístupu k dávkám?

Jak bylo řečeno, všechny dávky budou zasílány na sKartu, která bude sloužit zároveň jako platební karta. Dávky tak budou moci být vybírány v hotovosti prostřednictvím bankomatu, přeposílány na jiný účet jednorázovým i trvalým příkazem nebo bude možné s kartou platit přímo u obchodníka. Zachovány do konce roku 2012 budou také do teď velmi oblíbené složenky, poté bude možno dostávat dávky prostřednictvím poštovní poukázky pouze za příplatek. Jak to tedy bude vypadat v praxi?

Dostávám peníze složenkou a chci to tak i nadále

Většina lidí, kteří čerpají dávky, je dostává právě prostřednictvím poštovní poukázky. Ta je ale jednou z nejdražších položek celého systému. Proto vznikla právě tato snaha složenky omezit. Pro mnoho lidí je ale složenka jedinou možností, jak se k penězům z dávek dostat.

Tento problém je vyřešen prozatím tak, že ministerstvo práce a sociálních věcí bude do konce roku 2012 zájemcům vyplácet dávky prostřednictvím poštovních poukázek i nadále. Po uplynutí této doby bude možné využít jiné komerční produkty, které klasickou poštovní poukázku nahradí. Tyto produkty České spořitelny, která byla pro správu systému sKaret najata, budou ale zpoplatněny a vedeny jako nadstandardní služby.

Chci, aby mi peníze chodili na stávající účet jako nyní

Pokud nyní dostáváte dávky na svůj bankovní účet a nechcete mít peníze zvlášť na další kartě, můžete využít možnost peníze automaticky převádět. Využít můžete trvalý i jednorázový platební příkaz, který můžete podat prostřednictvím bankomatu nebo přímo na Úřadu práce. Můžete tak převádět sumu celou i jen její část.

Chci peníze z dávek v hotovosti

Menší problém může nastat, pokud si budete chtít dávku vybrat v hotovosti. Pokud nepočítáme možnost zaplatit přímo u obchodníka kartou, můžete využít dva způsoby, jak z sKarty hotovost získat. První je klasický výběr z bankomatu. Zde ale může nastat problém v podobě omezených částek, jež je možné vybrat. Bankomaty České spořitelny, kde je první výběr zdarma (další za 6 Kč) vydává totiž pouze bankovky v nominálních hodnotách 200, 1 000 a 2 000 Kč. Pokud tedy dostáváte například příspěvek 500 Kč nebo 700 Kč, k celé částce se takto nedostanete. Ostatní bankomaty sice mohou vydávat i bankovky s hodnotou 500 Kč, za výběr z jiného bankomatu ale už zaplatíte 40 Kč poplatek. Navíc drobnější částky než stokoruny pomocí bankomatu nezískáte vůbec. Zůstanou Vám tak na kartě až do doby, než se z těchto drobných nastřádá částka, kterou lze z bankomatu vybrat.

Druhou možností je využít tzv. Cashback. Tuto službu můžete využít v obchodech, kde platíte za nákup alespoň 300 Kč. Vybrat si takto z karty budete moci až 1 500 Kč, ale taktéž pouze ve stokorunových částkách. Zatím navíc není jisté, jaké obchody budou tuto službu nabízet, minimálně by se však mělo jednat o obchody sítě Coop. Cashback bude zpoplatněn částkou 6 Kč.

Jak zjistím, kolik mám na sKartě peněz?

Poslední, co je třeba zmínit z praktického hlediska fungování sKarty a čerpání dávek, jsou způsoby zjištění zůstatku na kartě. Ten můžete bezplatně zjistit na bankomatech České spořitelny nebo prostřednictvím internetu na stránkách www.skontakt.cz. Pokud byste se ale dotazovali na bankomatu jiném, počítejte opět s poplatkem, který tentokrát bude činit 20 Kč.

Kdy a jak se budou sKarty vydávat?

Vydávání sKaret na úřadech práce započalo právě tento měsíc, tedy v červenci 2012. Z počátku bude sKarta vydána asi devíti tisícům lidí. Poté bude vše testováno a karty se budou postupně do konce roku vydávat ostatním v takovém počtu, aby nebyla jednotlivá pracoviště přetížena. Předpokládá se, že nejprve budou sKarty vydávány ve větších městech, a to těm, kteří dávky čerpají převodem na účet. Na bezplatné vydání nové sKarty budete mít nárok jednou za 4 roky.

Ztráta nebo poškození sKarty

Při ztrátě sKarty bude možné zablokovat veškeré transakce na telefonním čísle, které bude uvedeno na kartě i na stránkách www.skontakt.cz . Stejně tak můžete kartu inaktivovat na kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR.

O tom, že si sKartu máte na příslušném úřadu práce vyzvednout, budete předem informováni dopisem. Nejprve klasickým dopisem, na jehož reakci budete mít tři týdny. Poté Vám bude zaslána doporučená výzva k vyzvednutí. Pokud nebudete ani na tuto výzvu reagovat, úřad práce zahájí vyhledávání takovéto osoby. Jestliže se bude jednat o objektivní příčinu nevyzvednutí karty, bude osobě zajištěn alternativní způsob (např. zmocněnec, předání karty v místě bydliště apod.). V opačném případě, tedy když nebude osoba nalezena, bude vydán příkaz o pozastavení výplaty dávky.

Pokud jste držitelem TP, ZTP nebo ZTP/P průkazu budete nejprve vyzváni k dodání fotografie, která bude na kartě otisknuta. Fotografie se bude odevzdávat při příští pravidelné návštěvě na úřadu práce. Další doručená výzva, bude již klasická výzva o vyzvednutí karty na témže úřadě. Při obdržení sKarty je nutné také odevzdat současný průkaz. Veškeré výhody pro osoby, které jsou držitelem TP, ZPT či ZTP/P průkazů zůstávají samozřejmě zachovány.

Publikováno: 12.7.2012   |   Zobrazeno: 5700x

Komentáře

EVA21.02 09:21

ZAJÍMALO BY MĚ ZDA NA SKARTU SE BUDOU PENÍZE KAŽDÝ MĚSÍC ZPOŽDOVAT .DNES UŽ MÁME KOLIKÁTÉHO A PENÍZE NIKDE!!!!!

Josef10.04 18:53

Ja mam take s kartu a jsou stim jen potiže viplacene davky jsou strašně pozdě proto přechazim na običejnej učet

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)