Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Proč jsou některá povolání tak sexuálně atraktivní?

Proč jsou některá povolání tak sexuálně atraktivní?

Snad hned první otázka, kterou si lidé při setkání dají, je o jejich práci. Atraktivita povolání může být totiž i klíčovým prvkem pro vzbuzení zájmu o navázání partnerského vztahu. Práce je také důležitým faktorem pro odhadnutí charakteru a vlastností jedince. Pokud někdo pracuje jako exekutor, inseminátor, nebo patoložka, sotva svého protějška na první pohled ohromí. Jedině kdyby vypadal jako Brad Pitt, George Clooney, nebo Angelina Jolie.

Nejvíc sexy se nerovná sexu

Pojem nejvíc sexy povolání se postupně stal klišovitým. Jako zajímavé téma je neustále omílán na stránkách bulvárních magazínů a webů, čímž lidé získávají představu, že přitažlivé zaměstnání musí zákonitě souviset se sexem. Ano, pozice plavčíka nebo barmana možná napomůže k přeskočení pověstné jiskry, které vyvrcholí příjemným románkem, z dlouhodobého hlediska jde však o složitější proces. A právě sexualita je pouze jeho podmíněnou součástí.

Od pravěku až do dnešních dnů

V mysli každého člověka pracují archetypální mechanismy, které určují, zda je konkrétní osoba vhodná pro soužití a zda dokáže naplnit všechny naše potřeby. Ty se však u mužů a žen výrazně liší. Závěry, k nimž se podařilo dospět na základě dlouhodobých výzkumů a analýz, hovoří jasně. Zatímco ženy hledají spíše zabezpečeného ochránce, pro muže je u potenciálních partnerek důležitá tendence k pečování o druhé.

Není se čemu divit, přesně tak to přece bylo už v pravěku. Zatímco muži lovili, přinášeli kořist a bránili společenství před nebezpečím, ženy udržovaly oheň, připravovaly potravu a dohlížely na děti. Z dnešního úhlu bychom mohli takovéto rozčlenění rolí považovat za diskriminační, sexistické a stereotypní, ale v dávných dobách umožňovalo přežití. Podobně to vlastně v moderní společnosti probíhalo až do začátku minulého století a mnohde je to tak dodnes.

Realita

Přestože se radikálové, lidskoprávní aktivisté a feministky mohou vůči následujícímu tvrzení rázně ohradit, na stejném principu funguje výběr partnera dodnes. Přestože je díky moderní kultuře rovnoprávnosti často zatlačovaný do pozadí, je jasně prokazatelný při průzkumech a ve statistikách.

Jaká mužská povolání jsou pro něžné pohlaví nejpřitažlivější?

Na prvních příčkách se umístily zaměstnání vyžadující rozhodnost, zodpovědnost, vytrvalost a autoritu. Důležitým aspektem byla také schopnost chránit. Je tedy jasné, že statistikám kralují hasiči, lékaři, policisté, piloti, právníci a vojáci.

V těsném závěsu jsou námořníci, plavčíci a barmani. Jde o povolání působící na primární sexualitu a smyslové vzruchy. Zaujmou zejména mladší ženy, u kterých se zatím nerozvinul mateřský pud.

A co na to muži?

Nejsou o nic skromnější, navíc je pro ně důležitým faktorem i přímá sexuální atraktivita konkrétního povolání. Ta je ale často spojena s výše zmíněným vnitřním stereotypem. Následující výsledky nejsou žádným překvapením, statistikám dominují modelky, lékařky a zdravotní sestřičky. Za nimi se umístily letušky, tanečnice a dokonce i služky, u kterých je pečování vysloveně zaručeno.

Publikováno: 1.10.2012   |   Zobrazeno: 3394x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)