Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Tykání na pracovišti

Etiketa a tykání na pracovišti

Přijmout nebo dokonce nabídnout tykání není v žádném zaměstnání povinností. Ať už přijímáte nebo nabízíte tykání, vždy je třeba zvážit situaci a samozřejmě vhodnost skutku. Ne vždy se totiž tykání hodí a o pravidlech na pracovišti to platí dvojnásobek. Zvlášť, pokud si zaměstnanci na pracovišti vzájemně mezi sebou netykají, ale vždy si vykají – nebo naopak.

Přečtěte si také: 

Firemní kultura 

Co zaměstnance demotivuje 

Kariéra a osobní rozvoj

Ono i samotné přecházení z vykání na tykání má svá pravidla, kterých by se měl každý držet, aby se nedostal do nepříjemné nebo hůř, do trapné situace. V minulých letech navíc nebylo vůbec pravidlem nebo běžnou věcí, aby si zaměstnanci na pracovištích tykali. Právě naopak. Vykali si všichni a společnost fungovala. Dneska je trend o něco rozdílnější, často se lze setkat dokonce s divizemi, kde si tyká nadřízený s podřízeným. I takové tykání má však svá pravidla, která by měl každý ctít, ať už jde o zaměstnance, nadřízeného nebo přímo zaměstnavatele.

Tykání může být na škodu

Obecně vzato lze říct, že všechno je jen o lidech. Velmi záleží na tom, jak se zaměstnanci k tykání postaví a jak se budou v takovém případě ke svému okolí chovat. Některé osoby nejsou schopny respektovat své nadřízené a pokud by došlo na tykání, ještě by si tím nadřízený víc podtrhl svou autoritu. Každý zaměstnanec by přitom měl mít svého šéfa za autoritu, ať už si s ním vyká nebo tyká, při tykání by v jejich profesním vztahu nemělo dojít k žádné výrazné změně – tentokrát není řeč o situacích, kdy si dva kolegové nebo nadřízený s podřízeným tykají už z minulosti, například jsou přátelé nebo se znají z minulých zaměstnání. Tykání je u nás takovým výrazem bližšího vztahu a některé firmy tykání přímo doporučují. Ovšem jen doporučují, nikoli nařizují, v tom je podstatný rozdíl.

Společensky významnější osoba

Tykání nabízí vždy společensky významnější osoba, žena muži, nadřízený podřízenému nebo starší mladšímu. Na pracovištích je třeba dát si obzvlášť pozor na to, kdo komu tykání nabízí a jaká jsou ve skutečnosti pravidla tykání. Zvláštní opatrnost je pak třeba věnovat týkání mezi mužem a ženou, což může v očích ostatních kolegů vyvolat dojem nevhodného chování nebo dokonce sexuálního harašení – zejména pokud jedna strana tykání přímo vyžaduje. Tykání je opravdu jedno velké téma a záleží hlavně na lidech, jejich postavení, ale i povaze nebo místě, kde pracují. Je celkem pochopitelné, že pokud budou kolegové sedět pět dní v týdnu osm hodin denně v jedné kanceláři, při své práci jsou navíc odkázání na pravidelnou komunikaci, bude v jejich případě tykání rozhodně na místě. Případně se obě dvě strany mohou shodnout na vykání, ale s oslovování jménem, což je častá a velmi oblíbená varianta, jak tomu druhému projevit účtu, ale přitom se mu víc osobně přiblížit.

Pozor na alkohol

Alkohol je takovou samostatnou kapitolou pokud jde o tykání a všichni už to určitě nejednou zažili. Vánoční nebo jiný večírek, kde si kolegové s nadřízenými společně připíjejí a u toho se skvěle baví. Proč si v takové chvíli ještě k tomu nepotykat, když už se známe tolik let a denně se vídáme na pracovišti? Co na tom, že na jedné straně stojí účetní a na druhé straně generální ředitel společnosti, se kterým si navíc netyká ani jeden ze známých zaměstnanců? Na druhý den v práci byste mohli všeho hořce litovat, protože ve většině případů za oba dva jedná v danou chvíli alkohol, který by měl sice každý pít v rozumné míře, ale všichni víme, jak to ve skutečnosti chodí. 

Publikováno: 1.8.2016   |   Zobrazeno: 664x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)