Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Práce v Dánsku

Práce v zahraničí - Dánsko

Před zrušením pracovního povolení nebylo pro české občany snadné získat v Dánsku zaměstnání, zejména pokud šlo o pomocné pracovníky. Před lety mělo Dánsko zájem jen o kvalifikované pracovníky a od zbytku žádostí dávalo hned ruce pryč. Dnes je ale všechno jinak a Češi tak mají možnost najít si v Dánsku stálé zaměstnání, ale i přivýdělek při studiu, který značně usnadní životní podmínky.

Přečtěte si také: 

Práce v zahraničí pro páry 

Vzdělávací systémy v zahraničí 

Kupní síla v ČR a v zahraničí

Kratší pracovní týden

Je to jedna ze skutečností, která láká každého. V Dánsku je totiž, jako v jedné z mála zemí, daleko kratší pracovní týden, než v České republice. Neplatí to pochopitelně pro všechny profese, ale většina má stanovenou pracovní dobu od pondělí do čtvrtka po dobu osmi hodin s tím, že v pátek se jde domů dřív – obvykle po odpracovaných čtyř nebo pěti hodinách. Co se může zdát ještě lákavější na práci v Dánsku je, že země má jednu z nejvyšších mezd na světě. I za touto pozitivní skutečností se však skrývá jisté proti.

Dánsko už léta patří k zemím s jednou z nejvyšších životních úrovní, čemuž odpovídají i platy. Dánové si však nežijí na vysoké noze, ačkoli jsou jejich platy vysoké. Podobně vysoké jsou totiž i daně, které musí ze svých příjmů odvádět a nutno zmínit, že Dánsko má progresivní daň z příjmu, která je navíc rozdělena do tří základních úrovní – základní rozpětí, střední a nakonec vysoké rozpětí. Daň z příjmů ale není jen finanční částka, která jde státu. Obsahuje totiž státní daň, místní daň, příspěvek na zdravotní péči a pokud je občan členem dánské lidové církve, pak je strhávána ještě daň církevní. Některé daňové položky se mohou svou částkou lišit, například místní daň je ovlivňována právě místem bydliště plátce a státní daně zase výší výdělku plátce.

Bankovní účet NemKonto

Při dlouhodobějším zaměstnání se v Dánsku neobejdete bez bankovního účtu tzv. NemKonto, k jehož založení je třeba navštívit příslušnou banku. NemKonto je veřejný platební systém, který umožní zaměstnavateli styk s vámi a automaticky se z něj budou strhávat veškeré platby pro veřejné instituce, refundace daní apod. Brigádníkům tato povinnost odpadá v případě, že jsou v Dánsku dočasně zaměstnáni na dobu kratší, než jsou tři měsíce. Účet je nezbytností i pro studenty, kteří v místě současně pracují a studují, protože ani oni nejsou osvobozeni od plateb daní.

Administrativní povinnosti

Práce v Dánsku, která je vykonávána v kratší době, než jsou tři měsíce, nevyžaduje žádnou registraci. V opačném případě je nutné registrovat se ještě před uplynutím stanovené lhůty na jednom z dánských úřadů – těch je v zemi hned několik, a tam vyplnit patřičné formuláře, ke kterým budete potřebovat hlavně pas, pracovní smlouvu a dokumentaci o prostředcích k financování vašeho pobytu – nejčastěji se předkládá výpis z bankovního účtu. Studenti pak musí mít k dispozici dokumentaci ke vzdělávacímu programu, který v Dánsku právě absolvují.

S angličtinou si vystačíte

Ve valné většině profesí byste si s dobrou znalostí angličtiny opravdu měli vystačit. Pokud ovšem neumíte dánsky, vybírejte si podle toho zaměstnání, kde jazyk potřebovat nebudete. Je jisté, že bez znalosti dánštiny nebudete přijati na pozici, při které je nutná komunikace s lidmi a to platí hlavně pro kvalifikované profese, jako jsou zdravotní sestry, lékaři, ale neuplatníte se ani jako prodavači, kde je na znalost jazyka brán zřetel. V Dánsku navíc není stanovena minimální mzda, výdělek je stanoven v kolektivních smlouvách a neplatí zde, že pomocné profese jsou ohodnoceny minimálně. 

Publikováno: 21.4.2016   |   Zobrazeno: 822x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)