Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Práce na Aljašce - poznejte opravdový život

Práce na Aljašce

Aljaška nabízí jedny z nejsilnějších pracovních zážitků, které můžete ve svém životě potkat. Neskutečně krásná příroda, milí lidé i dobré finanční ohodnocení. To vše je tu ale často vykoupeno těžkou dřinou a nepohodlím. I přesto se většina pracovníků z Aljašky vrací nadšena a nemálo z nich se rozhodne svou cestu zopakovat.

Ani Češi nezůstávají pozadu a vypravují se na Aljašku pracovat do rybáren i národního parku. A ačkoliv byl pro mnohé z nich pobyt uprostřed divoké přírody a tvrdá práce často i nejtěžší životní zkouškou, všichni nakonec vzpomínají na zde prožité měsíce v dobrém. Pokud naleznete odvahu vydat se na Aljašku také, přečtete si ještě před rezervací letenky, co vás čeká.

Co je potřeba před cestou?

Vše samozřejmě začíná nalezením volného místa a zajištěním pracovního víza. Najít práci je nejsnazší prostřednictvím pracovních agentur, které snadno doporučí vhodnou práci a zajistí vše potřebné včetně kompletního zprostředkování. Hledat ale můžete i sami. Stačí, když získáte seznam zaměstnavatelů, rozešlete životopisy a někoho zaujmete.

V každém případě, ale budete potřebovat vízum. Pokud se chystáte za přivýdělkem, bude vám pravděpodobně stačit to s označením J1. Jedná se o speciální vízum poskytované v rámci programu Work and Travel, díky kterému můžete na území USA pobývat až 5 měsíců, přičemž čtyři můžete strávit prací.

Návrat k panenské přírodě

Cesta na Aljašku je dlouhá, a počítat musíte alespoň s jedním přestupem. Většinou vás však čeká přestupů o mnoho víc včetně toho posledního, který často přistává přímo u místa pracoviště. Pavel, který strávil na Aljašce celé tři měsíce, na svou cestu plnou obav vzpomíná jako na úplně nejhorší zážitek: „Letěli jsme do Anchorage, kde jsme hned přestoupili na menší letadla, která nás zanesla téměř až k rybárně. I do dalších míst Aljašky se dá ale dostat převážně jen letecky, a pokud zde nevydržíte pracovat, po dobu jakou máte určeno ve smlouvě, není jiné cesty pryč, než si zaplatit vlastní letenku zpátky do civilizace.“

Práce v rybárně i v národním parku

Práce na Aljašce je nejčastěji spojována s prací v rybárně. Právě zde je totiž největší poptávka po pracovnících z celého světa. Pokud jste muž a nebojíte se tvrdé práce, rybárny na pobřežích vás rádi zaměstnají. A to i opakovaně. Počítat musíte s opravdovou dřinou, výjimkou není ani práce 16 hodin denně 7 dní v týdnu. Každá rybárna má pracovní podmínky i platové ohodnocení jiné a je třeba si je předem zjistit, abyste nebyli uprostřed divočiny nepříjemně překvapeni.

Rybárna poskytuje volná pracovní místa hned v několika sekcích zpracování ryb. Běžně můžete pracovat na příjmu ryb neboli Butchreingu, kde se ryby zabíjejí a kuchají, Gradingu, kde se vykuchané ryby třídí podle váhy a kvality. Poslední částí celého procesu, je pak Case Up, kdy se zmražené ryby balí do igelitu a dávají do krabic. Jídlo i ubytování vám nejčastěji rybárna zaplatí, nečekejte ale žádný velký komfort. Pavel sám nepříjemné spaní nezažil, ale velmi živě vypravuje: “Jelikož byla velká dodávka ryb, povolalo se víc pracovníků, než se vešlo do přilehlých ubytoven. Mnozí z nich tak spali ve stanech,“ Pavel ale nezažil nijak zvláštní věc, v mnoha rybárnách je totiž ubytování sezónních pracovníků ve stanech zcela běžné, a to bez ohledu na jejich počet.

Práce je to opravdu fyzicky náročná, a proto jsou volná místa v rybárně dostupná v mnoha případech pouze pro muže. Dívky až na výjimky, naleznou práci spíše v Národním parku Denali, kde je díky turistickému ruchu v sezóně potřeba také spousta pracovníků do zdejších hotelů a turistických centrer, jak potvrzuje i Jana, která si původně chtěla na Aljašku se svým přítelem. „Přítel měl hledání práce na Aljašce jednoduché, v každé rybárně by ho brali. Já jsem se snažila sehnat práci v rybárenské prádelně nebo alespoň jako údržbářka, abychom mohli být spolu, ale to se ukázalo jako nemožné. Nakonec se nám naštěstí ozvali z jednoho hotelu přímo u národního parku Denali a vzali nás oba. Já jsem dělala pokojskou a vlastně všechno co bylo třeba kolem úklidu, přítel měl spolu s dalšími brigádníky na starost zejména doplňování zásoby dřeva na topení a fyzicky náročnější práce v hotelu a kolem něj.“

Obecně je kromě rybáren nejvíce volných míst právě v národním parku právě v hotelích, kavárnách, restauracích a dalších zařízeních pro turisty. Sezóna tu začíná v květnu a končí v polovině září. Platové ohodnocení je různé, většinou ale můžete počítat alespoň s bezplatným ubytováním přímo v místě práce.

Co vás čeká kromě práce?

Kromě tvrdé práce vás na Aljašce ale čeká i mnoho dobrodružství a příjemných překvapení. Slunce zde po dobu turistické sezóny téměř nezapadá, takže pokud si najdete čas na výlety do přírody, zhlédnete Aljašku v celé její kráse. Opravdu nedotčená příroda překvapí nejednoho zcestovalého člověka. „Navštívila jsem toho už hodně, ale příroda, která byla na Aljašce, mi i tak doslova vyrazila dech. Bylo to nejkrásnější, co jsem kdy viděla.“ říká a ukazuje fotky nejen z národního parku Denali, ale také z méně známých částí Aljašky.

Mimo přírody budete mít na Aljašce také skvělou příležitost poznat nejrůznější lidi z celého světa, zejména pokud se budete držet práce v turistickém ruchu. A samozřejmě si dobře procvičíte angličtinu.

Jestliže vás od práce na Aljašce článek odradil, ještě si vyslechněte Pavlova závěrečná slova, které by vám rád vzkázal: „Pokud bych se měl rozhodnout, jestli pojedu na Aljašku znovu, ani chvíli bych neváhal. Sáhnul jsem si na své dno, poznal jsem zde spoustu skvělých lidí, viděl věci, které nikde jinde nejsou a hlavně jsem si odnesl spoustu nezapomenutelných zážitků a zkušeností. Pokud máte alespoň trochu dobrodružného ducha, neváhejte a na Aljašku se vydejte. Opravdu to stojí za to!“

Publikováno: 25.11.2012   |   Zobrazeno: 22982x

Komentáře

František .17.04 12:21

Dobrý den , mám dotaz , co všechno potřebuji abych získal práci na rybárně v Alajšce.Kolik seda cca vydělat za sezonu peněz ??Máte nějakou zkušenost ? Může mě někdo odepsat

Admin03.05 12:46

Dobrý den,
podmínky i plat jsou velmi variabilní. Zkuste kontaktovat některou z agentur, které tuto práci zprostředkovávají. Ty by Vám veškeré požadavky i výši odměny měli sdělit.

františek29.05 15:21

a měl bych ještě jeden dotaz jakou úroven by měl mít uchazeš angličtinu? nebo zaměstnají i bez anglickeho jazyka, děkuji františek

Admin29.05 15:29

Dobrý den,
záleží na pozici, ale alespoň základy samozřejmě budete muset umět.

Alexandr26.06 16:37

Dobbrý den,
mám stejný dotaz jako Petr reš., je mi jasné, že agentura mi může velmi ulehčit některé věci, ale zase se mi nechce dávat peníze někomu o kom nemám vůbec žádné spolehlivé informace. Proto prosím, jestli víte již o zaběhlé agentuře, tak mě informujte na a.vrabcek@email.cz.
Předem děkuji za odpověd a přeji hezký den.

standa25.01 18:24

mam stejny dotaz jako ostatni a jak je to z vekovou hranici a jestli si hradi cestu kazdy sam dekuji

ferda03.03 11:18

Dobry den, mohli byste mi zaslat nejake informace na stejnou otazku, jakou polozil petr res na email uherkova15@seznam.cz? Dekuji mnohokrat.

Jana10.09 23:03

Dobrý den,

pracuji nyní na Maltě, ale Aljaška mě zaujala natolik, že mám zájem já i můj syn o práci spíše v hotelu či národním parku.
Děkuji za jméno agentury

Oli18.01 18:10

Prosím Vás, nevíte, jestli si práci na Aljašce může sehnat i ten, kdo nestuduje?
Slyšela jsem, že tam mohou pracovat pouze studenti.

Díky za info a odpovědi ;)

moniquenoire@seznam.cz02.10 10:14

Dobry den,mam take stejny dotaz.Muzete mi poradit agenturu,ktera je zabehla a spolehliva?Prosim pripadnou odpoved na tento e-mail.Dekuji.

Admin04.10 09:45

Dobrý den,

poslali jsme Vám e-mail.

Tým Flek.cz

Libor13.10 01:52

Dobrý den,měl bych zájem o práci na Aljašce,ale už nejsem student.Je mi 35.let.Lze tam získat práci i mimo rybářský průmysl?Můžete mi doporučit agenturu v ČR nebo v zahraničí?Děkuji a mějte se hezky.Brumba@email.cz

Admin14.10 09:33

Dobrý den Libore,

nepodařilo se nám Vám odeslat e-mail.

Aktuálně bohužel s žádnou takovou agenturou nepracujeme, takže jediné co můžeme doporučit je se poohlédnout se na internetu – našli jsme spoustu zajímavých článků a lidí, kteří tam pracují. Variantou také může být se spojit s lidmi, kteří tam takto pracují přes sociální sítě.

Budeme Vám moc držet palce a klidně dejte vědět, jestli se povedlo.

Přejeme spoustu úspěchů,

Tým Flek.cz

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)