Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Specifika a rizika povýšení

Povýšení - nová smlouva, odmítnutí a zkušební doba

Být povýšen, dělat kariéru, pohnout se z místa, jít výš. Kdo by to nechtěl? Povýšení láká, ať už kvůli lepším penězům, nebo kariérním ambicím. Co ale povýšení obnáší? Je možné ho odmítnout a jak ho správně přijmout?

 

 

Přečtěte si také:

Jak si říct o zvýšení platu

Skončení pracovního poměru

Zaměstnanecké benefity

 

Povýšení je velmi individuální záležitost. Zpravidla existují nejen pádné důvody, proč „to vzít“, ale také ty, které vás od přijetí nabídky odrazují. Pokud nepracujete ve firmě, která je na kariérním růstu zaměstnanců a jejich energické práci a rozvoji založena, není od věci si vzít čas na rozmyšlenou.

Proč nabídku přijmout

Peníze nemusejí být tím hlavním důvodem. Cílevědomí lidé chtějí být nejen lépe ohodnoceni, ale také touží „dobývat“ a zažívat nové věci. A po povýšení bude většina pracovní náplně opravdu nová. Nebudete dělat na jednom projektu od rána do večera, ale budete se snažit, aby lidé pod vámi zvládli všech deset projektů.  Nebudete vykonávat rozhodnutí někoho jiného, ale budete se snažit přimět ostatní, aby vykonali vaše rozhodnutí.

Cesta nahoru totiž v drtivé většině případů vede od vykonávání práce k řízení práce – respektive spočívá ve vykonávání řídících funkcí. Čím výš budete, tím dále se vzdálíte od odborné práce, kterou jste vykonávali na začátku. Z pracanta se stanete manažerem – v momentě prvního povýšení třeba stále budete „hrajícím kapitánem“ a vaše povinnosti budou rozdělené mezi odbornou práci a řízení týmu, ale když se na téhle pozici osvědčíte, nebude dlouho trvat a půjdete výš.

V některých firmách byste navíc odmítnutím mohli svou situaci paradoxně zhoršit – jednou prokážete nedostatek ambicí a přestane se s vámi počítat. Proto si dejte vždy pozor, a chcete-li nabídku odmítnout, vždy nadřízenému konkrétně vysvětlete, proč tak činíte. Nechcete si přece napořád zavřít všechny dveře nahoru.

Peníze, naplnění ambicí, útěk od každodenní nádeničiny – to jsou hlavní důvody, proč povýšení přijmout.

A proč ji radši nechat jinému „šťastlivci“

I když vám šéf řekne, že jste ten pravý pro povýšení, zamyslete se nad tím sami, nemusí mít totiž pravdu. Vybral vás, protože jste dobří v tom, co děláte? Pokud ano, zbystřete, protože by vás měl naopak vybrat kvůli tomu, že budete dobří v tom, co budete dělat po povýšení. Nejlepší programátor v týmu nemusí být nutně nejlepší vedoucí týmu. Kvality pro vykonávání konkrétní práce a pro řízení lidí jsou většinou diametrálně odlišné. Toto samozřejmě neplatí vždy – pokud vedete oddělení a máte nově vést celou pobočku, asi to nebude taková změna, jako když se prodavače stanete vedoucím úseku.

Nově budete muset sekýrovat lidi, se kterými jste potají kritizovali šéfa. Nedostanete se k práci, kterou máte možná rádi a dlouho jste na ni studovali, protože vám veškerý čas zabere řízení lidí. A jste vůbec dobří v řízení lidí? Co se stane, když se vám nebude na nové pozici dařit? A navíc, ta zodpovědnost!

Být povýšen není nutně jen legrace, proto si v klidu vezměte čas na rozmyšlenou (nebo všechna pro a proti zvažte předem) a dobře se informujte o tom, co vlastně na nové pozici budete mít za povinnosti.

Nová smlouva bude potřeba

Každá pracovní smlouva má vymezené, co se od vás očekává za práci, proto vás asi nepřekvapí, že budete muset podepsat smlouvu novou. Při změně pracovního poměru nelze sjednat novou zkušební lhůtu s výjimkou povýšení vnitropodnikovým jmenováním.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 8.12.2014   |   Zobrazeno: 1668x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)