Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Kupní síla v ČR a zahraničí

Parita kupní síly v ČR

O bohatství naší republiky a jejích občanů asi už nikdo moc velké iluze nemá. Přesto se vyplatí podívat na přímé srovnání kupný síly ČR s ostatními státy světa. Vedeme si opravdu tak špatně?

Parita kupní síly

Pro porovnávání, které má alespoň částečnou vypovídající hodnotu o kupní síle a životní úrovni, se využívá takzvaná parita kupní síly, která zohledňuje i ceny výrobků a služeb v dané zemi. Při porovnávání platů tedy nestačí říct, že občan USA bere mnohonásobně více, než Čech, ale musí se vzít v potaz, o kolik dražší má v průměru náklady. V „košíku“ započítávaných služeb a zboží figuruje několik tisíc pečlivě vybraných položek, aby byly výsledky co nejobjektivnější.

Příklad

Průměrný Čech má více než 5x nižší plat, než průměrný Dán, ale protože ten také za většinu věcí platí vyšší ceny (a také vyšší daně), je jeho příjem v PPP dolarech „pouze“ 1,9x vyšší. Následuje žebříček zemí OECD z roku 2011 zohledňující paritu kupní síly:

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_average_wage

PPP Dolar

Někdy se používá i takzvaný PPP dolar, který je vázán i na ceny zboží v konkrétní zemi. Nejde tedy o dolar reálný, ale o měnu, která co nejobjektivněji porovnává kupní sílu v jednotlivých zemích. Lze tedy říct, že ve dvou zemích se stejnou hodnotou průměrné mzdy v PPP dolarech si průměrně vydělávající lidé mohou dovolit žít na zhruba stejné úrovni, ačkoliv by jejich mzdy přepočtené na skutečné dolary mohly být seberozdílnější.

Průměrná mzda podle ILO

Trochu (úplně) jiná čísla vyšla Mezinárodní organizaci práce pod OSN, která použila zajímavou metodiku. Taktéž se spoléhá na PPP dolary, ale to je tak jediná podobnost. V ILO zjistili průměrné platy v konkrétních státech a vynásobili je počtem zaměstnanců. Tak to udělali pro všechny státy (kromě některých nejchudších) a získali objem platů na celé Zemi. Tuto částku, něco kolem 70 miliard dolarů, vydělili počtem pracujících, načež jim vyšel průměrný světový plat v PPP dolarech 1 480 měsíčně. Na jakou částku v PPP dolarech se podle tohoto výzkumu dostala Česká republika?

Kupní síla v PPP dolarech 

Zdroj: www.bbc.co.uk/news/magazine-17543356

V tomto žebříčku si Česká republika vede ještě o poznání lépe. Na internetové adrese pod tabulkou také najdete šikovný kalkulátor, do kterého stačí zadat vaši průměrnou mzdu, načež zjistíte, jak si na tom v PPP dolarech stojíte. Pro dorovnání průměru České republiky je třeba mít hrubou mzdu kolem 26 500 Kč. Nakonec ještě jednou upozorňujeme, že v tomto výzkumu se nebere ohled na osoby pobírající dávky, děti, nezaměstnané a OSVČ.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 25.3.2013   |   Zobrazeno: 8663x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)