Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

ČR je nejbohatší v EU ze zemí bývalého východního bloku

Parita kupní síly HDP na obyvatele ČR a EU

Česká republika je, na poměry zemí bývalého východního bloku, bohatá. Z věčně druhé příčky se navíc posunula na tu první, když za sebou nechala i bývalého premianta Slovinsko. Jak je to v řeči čísel, jaké jsou důvody a jaké je prognóza? To vše naleznete v tomto článku, který vychází z dat Eurostatu.

 

Přečtěte si také:

Parita kupní síly

Big Mac Index

Průměrná mzda za rok 2014

 

Z členských států Evropské Unie je Česká republika stále pod průměrem, docela hluboko, ale pokud výběr omezíme pouze na bývalé země východního bloku, jsme nejlepší. A to poprvé, protože jsme předstihli i Slovince, kteří až do loňského roku tomuto minisouboji vládli.

Zdrojem dat je zpráva Eurostatu, který zkoumal HDP na hlavu podle parity kupní síly, což je asi hlavní ukazatel, kterým se dá jakžtakž porovnávat bohatství jednotlivých států. Skutečný objem vytvořených hodnot totiž dává do vztahu k cenám v jednotlivých státech, které se liší – někde si holt za stejný objem peněz žijete lépe, jinde hůře, a přesně toto bere parita kupní síly v potaz.

Následuje tabulka, která určuje procenta HDP na hlavu podle kupní síly vzhledem k průměru EU:

A co nám říká? Že jsme zhruba 16 % za Evropským průměrem, což je nejlepší výsledek mezi zeměmi bývalého východního bloku. Česká republika má tak HDP na obyvatele podle parity kupní síly 84 % průměru EU, což je Je to výrazně více než Slovensko (76 %), Polsko (68 %) a nově dokonce i než Slovinsko (83 %). Předloni jsme přitom byli na druhém místě, kdy Slovinsko bylo společně s námi na zhruba 82 %. Přitom, Slovinci už v roce 2008 dosáhli 89 % průměru EU, jenže tamní bankovní krize je výrazně vážnější a zemi se nedaří vzpamatovat se z ní.

Přesto tato zpráva odhaluje i některé méně pozitivní věci. Například souboj ČR vs. SK – v roce 2006 byla Česká republika na 81 % průměru EU, takže si do roku 2014 polepšila o 3 %, zatímco Slovensko startovalo na 63 % a dnes se může pochlubit 76 %, což je o 10 % vyšší růst než v ČR.

Udrží si Česká republika své prvenství a přiblíží se průměru EU ještě víc, nebo ji předběhnou dravější země?

Zdroj: Eurostat

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 18.6.2015   |   Zobrazeno: 4665x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)