Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Online kurzy zdarma: nejen výuka angličtiny

Online kurzy zdarma: výuka angličtina, programování i fitness

Osvojování nových schopností a vědomostí je jednou z disciplín lidského konání, kterými internet prorůstá vůbec nejvýrazněji. Na webech najdete návody, učebnice i celé vysokoškolské kurzy a specializované aplikace. Typickým zástupcem jsou online jazykové výukové kurzy, ale díky snaživým jednotlivcům, společnostem i vysokým školám se lze po internetu naučit prakticky cokoliv. My se podíváme na nejoblíbenější portály a služby, kde jsou veškeré vědomosti poskytovány k naučení zdarma. Nejprve se zaměříme na jazykové kurzy, poté na ty vysokoškolské z nejrůznějších oborů a nakonec skončíme u něčeho spíše nevážného.

Duolingo

Poměrně mladá avšak unikátní služba. Duolingo představuje další krok k rozšiřování lidské vzdělanosti podobný oblíbené wikipedii. Online výuka zdarma tu totiž probíhá částečně formou překladů. Ty svou obtížností odpovídají úrovni studenta. Výstup, tedy překlad, je pak použit jako zdroj pro kompletní překlad webových stránek. Jak ale zajistit, že překlad studentů bude dostatečně kvalitní, aby mohl být použit? Snadno, pomocí hlasování, kdy uživatelé sami vybírají nejlepší překlad. Samozřejmě, tento systém je životaschopný pouze při velkém množství uživatelů, ale Duolingo už od svého spuštění přitahuje statisíce lidí bažících po lekcích cizích jazyků zdarma.

Nevýhodou služby Duolingo je prozatímní omezenost – pro angličtinou vládnoucí uživatele je k dispozici výuka Španělštiny, Francouzštiny a Němčiny. Pro samotnou výuku angličtiny musí uživatel umět buď Španělsky, nebo Portugalsky. Pro většinu český uživatelů, kteří už nějaký ten základ v angličtině mají, se ale Duolingo může stát zajímavým nástrojem, jak se učit 2 cizí jazyky naráz.

I přes svou robustnost je Duolingo uživatelsky velmi přívětivé a nabízí výuku poměrně zábavnou formou, kdy uživatel za splněné lekce získává zlaťáčky, které potřebuje k zpřístupnění vyšších (složitějších) lekcí. Součástí lekcí je i poslech a následný přepis, a pokud si to uživatel přeje (a má mikrofon), může si nechat zkontrolovat i svou výslovnost. Portál je propojen i s Facebookem, nebo Twitterem, čímž přináší i dnes tak důležitý socializační prvek.

K čemu slouží: K výuce cizích jazyků prostřednictvím angličtiny a angličtiny prostřednictvím cizích jazyků. Jako vedlejší produkt vznikají i překlady webových stránek, díky kterým je Duolingo pro uživatele zcela zdarma.

Kde ho najdete: www.duolingo.com

 

 

HelpForEnglish.cz

Ryze český bezplatný kurz angličtiny, který má hlavní výhodu ve svém úzkém zaměření. I přes na první pohled poněkud strohý design a lehkou nepřehlednost, poskytuje velmi kvalitní lekce pro začátečníky i pokročilé. Po zaregistrování, samozřejmě bezplatném, si uživatelé mohou projíždět jednotlivé lekce a také absolvovat testy. Každý test je pak automaticky vyhodnocen a uložen do historie uživatelova postupu výukou. Zároveň se po absolvování testu zobrazí i statistika s množstvím osob, které test podstoupily, a jejich průměrným výsledkem. Můžete si tak hned říct, jestli jste lepší, než průměrný uživatel HelpForEnglish.cz, nebo máte co dohánět.

Výuka je doplněna i zvukovými soubory (s výslovností daných slov a vět), které si jediným kliknutím přehrajete přímo z prohlížeče, takže plynulost studia nic neruší. Hlavní výhoda je zároveň i největší slabinou – web je zaměřen pouze a jenom na výuku angličtiny.

K čemu slouží: K výuce anglické výslovnosti, gramatiky i slovní zásoby pro česky mluvící osoby.

Kde ho najdete: www.helpforenglish.cz

 

Coursera

Plnohodnotné vysokoškolské studium na internetu? Prozatím ne, ale velmi slibný první krok k zpřístupnění opravdu odborných přednášek a kvalitní výuky každému zcela nepochybně. Coursera svým uživatelům zdarma připravuje kurzy z 33 světových univerzit, mezi kterými naleznete i opravdové velikány (Stanford, Edinburgh,…). Jedná se o opravdové vysokoškolské kurzy se vším všudy – trvají většinou několik týdnů a na závěr lze získat certifikát od vyučujícího, kterým je nezřídka kdy opravdová kapacita ve svém oboru. Coursera v současnosti nabízí kolem 200 kurzů nejrůznějšího zaměření.

Průběh kurzu je podobný jako na českých univerzitách – lekce probíhají většinou každý týden a základem bývá samostudium, zhlédnutí přednášek a úspěch v testu, nebo jiné formě ohodnocení. Před zápisem do každého kurzu student může svou účast zvážit i na základě uvedené časové náročnosti, nebo předpokladů pro reálný průchod kurzem.

Vše na Coursera probíhá samozřejmě v angličtině, tudíž je velmi dobrá znalost tohoto jazyka základním požadavkem pro absolvování kteréhokoliv z kurzů. Na druhou stranu, právě Coursera a její kvalitní přednášky od anglicky mluvících a píšících lektorů jsou ideální příležitostí, jak si angličtinu vypilovat k dokonalosti.

K čemu slouží: Ke kvalitní výuce vysokoškolským systémem v mnoha nejrůznějších oborech a odvětvích (humanitní obory, IT, přírodní vědy).

Kde ho najdete: www.coursera.org

 

edX

Coursera a edX jsou si v mnohém podobné platformy, liší se však univerzitami, jejichž přednášky nabízejí. Ač se Coursera nemá svým výběrem 33 prestižních škol za co stydět, edX staví na spolupráci tří světoznámých univerzit a zatím poskytuje pouze poměrně nízký počet kurzů (7). Jde o Harvard, Berkley a MIT, tudíž uživatelé mohou očekávat jen maximální kvalitu a náročnost lekcí.

Potenciál těchto online kurzů je obrovský, neboť zpřístupňují nejvyšší vzdělaní každému a to zdarma. Stačí si jen vybrat oblast zájmu a absolvovat vybrané kurzy od svého počítače. Nevýhodou je nesystematičnost, kdy je nutné se spokojit s aktuálně nabízenými kurzy a nelze sledovat konkrétní ucelenou linii v rámci jednoho oboru, jako se tomu děje při skutečném vysokoškolském studiu. Coursera ani edX však vysokoškolské studium ve své komplexnosti nahradit, alespoň prozatím, nechtějí a nemohou, ale o návykovou a pohodlnou formu učení s obrovskou budoucností jde bezesporu.

K čemu slouží: K absolvování online kurzů od předních amerických univerzit – Berkley, MIT a Harvardu.

Kde ho najdete: www.edx.org

 

 

Návody a kurzy – Youtube a ostatní

Velkou studnicí drobnějších návodů, tipů, triků, receptů a rad je pak i populární video-portál Youtube. Ten je ideální například při hledání řešení a postupů v oblasti počítačů, ale velmi oblíbená jsou i videa s předcvičováním fitness cviků, nebo postupů při líčení. Instruktážních videí na Youtube najdete tuny, včetně ucelených a aktualizovaných kanálů, které dokážou postihnout určitou problematiku poměrné komplexně. Pozor ale na roztomilou a vtipnou stranu Youtube, která vás snadno od užitečných videí odláká.

Na úzce specializovaných portálech pak často najdete užitečné rady i celistvou výuku v určité problematice, ale v tomto článku už není možné se jednotlivými případy zabývat. I zde ale platí, že s angličtinou jde všechno lépe, i proto kurzy pro její naučení našemu výběru dominují.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 8.10.2012   |   Zobrazeno: 10024x

Komentáře

Martin12.03 14:20

Doplnil bych ještě Khanacademy.org a Codecademy.com, která je zaměřená na výuku programování v nejoblíbenějších programovacích jazycích.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)