Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Novela zákonu o půjčkách

Novela zákonu o půjčkách

Nová úprava zákonu o půjčkách by měla přinést větší regulaci nebankovního trhu a pomoci v boji s neférovými poskytovateli půjček. Změn by mělo být hodně a na ty zdaleka největší se musí připravit nebankovní sektor, který je dnes mnohdy (často po právu) obviňován z neserióznosti až podvodů.

 

Přečtěte si také:

Osobní bankrot

Exekuce na plat

Nový občanský zákoník

 

Vzít si půjčku, to je mnohdy riziko, kterému se ale vydává stále velké množství lidí – a tím víc v podobě nebankovních půjček, kolik jich přísné banky odmítnou. Brzy by se však měl i nebankovní sektor těšit z většího dohledu kontrolních orgánů českého státu.

Regulace nebankovního sektoru

První zásadní změnou v novele by měla být regulace nebankovního sektoru. Ta dnes takřka neprobíhá, jelikož k poskytování úvěrů stačí mít živnostenský list a kontroly provádí Česká obchodní inspekce. V novele je však obsažena nutnost mít odborné vzdělání a kontrola předaná do rukou České národní banky, která je k regulaci finančního sektoru mnohem lépe vybavená.

V ideálním případě by počet zprostředkovatelů a poskytovatelů půjček měl klesnout alespoň o 80 % a to i díky podmínkám bezúhonnosti a dost možná i minimálního kapitálu.

Nové podmínky

Další úpravy by se měly dotknout bankovního i nebankovního sektoru. Znemožněno by měl být například nezodpovědné půjčování (si) pro lidi bez doložitelných příjmů nebo zapsaných v registrech dlužníků. Po čem již veřejnost dlouho volala, je odstranění poplatků za předčasné splacení (zejména hypotéky), což by mělo být součástí této novely – otázkou ovšem je, jestli bankovní lobbing umožní.

Naopak se neuvažuje o zastřešení RPSN, které by „lichvářské“ půjčky posunulo do úplné ilegality, kde by bujely bez kontroly. Jako rozumné opatření vypadá i to, že bude znemožněná (spíše znesnadněna) spekulace s půjčkami vedoucími k propadnutí majetku poskytovali – jde o půjčky, u kterých je zcela zjevné, že zástava byla sjednána neadekvátně vysoká a zároveň se dalo očekávat, že dlužník nebude schopen splácet. Stejně tak potěší i výrazné omezení smluvních sankcí, ze kterých mnoho nepoctivých poskytovatelů žije místo toho, aby vydělávali poctivě na úrocích. 

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 10.9.2015   |   Zobrazeno: 700x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)