Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Nová zelená úsporám 2016

Nová zelená úsporám 2016

Program Nová zelená úsporám existuje z jediného důvodu – poskytuje dotace na úpravy domů a bytových domů za účelem energetických úspor. Vytápění domů a bytů totiž spotřebovává velké množství surovin a zatěžuje životní prostředí – pasivní zateplení pak představuje dlouhodobý trend, jak náklady na vytápění a následně i dopady na životní prostředí snížit.

 

Přečtěte si také:

Ekologická daň

Daň z nemovitosti

Státní svátky a prázdniny 2016

 

Nová zelená úsporám poskytuje primárně tři služby – dotace na předělání rodinných domů, dotace pro zateplení bytových domů a pak také poradenství, které podává informace žadatelům o tom, jak zvýšit šance na získání dotace. Z dvou dotačních programů teď probíhá jeden, ten dlouhodobý, tedy pro rodinné domy. Dotace jsou poskytovány podle toho, kolik stát vybere peněz za prodej emisních povolenek – dalo by se tedy říct, že čím více peněz firmy investují do poškozování životního prostředí, tím více naopak běžní občané ušetří na rekonstrukci, která má výsledek opačný, tedy ekologicky pozitivní.

Kdy a kolik

Současné dotační kolo začalo 22. října 2015 a potrvá do vyčerpání prostředků, nebo maximálně do 31. prosince 2021. Mezi těmito daty musíte poslat elektronickou žádost o dotaci. Celková částka, kterou stát bude žadatelům nakonec rozdávat, zatím známá není, ale žádosti už poslaly tisíce lidí, takže raději na nic nečekejte.

Maximální výše dotace je 50 % celkové částky, kterou do zateplení investujete a vyplácí se až po dokončení těchto prací – žádost ale můžete podat už před začátkem prací, jde to ale i v průběhu a dokonce i po skončení.

Na co se dotace poskytují?

Spektrum prací, na které se dotace poskytují, je opravdu široké. Základem jsou však tři směry:

  1. Snižování energetické náročnosti stávajících domů.
  2. Výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností.
  3. Efektivní využití zdrojů energie.

Pod 1 je asi jasný, jde o pasivní úpravy, které zlepší izolační vlastnosti stěn, střechy, nebo podlahy. Podobné je to s bodem 2, ale zde si musíte dát pozor, aby dům opravdu splňoval energetické požadavky. Složitější je to s bodem 3, ve kterém jde například o výměnu zdroje tepla – ze starého neekologického kotle na uhlí třeba na moderní tepelné čerpadlo, nebo plynový kotel, nebo rovnou napojení na nějaký centrální vytápěcí systém, který ovšem musí alespoň z 50% fungovat na obnovitelném zdroji energie. V tomto bodě je podporována i instalace fotovoltaických řešení, nebo vzduchotechniky s rekuperací.

Oficiální stránka programu: http://www.novazelenausporam.cz/

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 4.1.2016   |   Zobrazeno: 965x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)