Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Vývoj nezaměstnanosti absolventů se středním a vyšším odborným vzděláním

Nezaměstnanost absolventů se středním a vyšším odborným vzděláním

Absolventi a jejich nezaměstnanost je stále živé téma. Hodně statistik se zabývá především výsledky absolventů vysokých škol, v tomto článku se ale podíváme na absolventy s nižším vzděláním. Je situace rozdílná oproti minulým letem? Má výše vzdělání vliv na uplatnění?

Neatraktivnost absolventů pro zaměstnavatele

Důvod, proč absolventi velmi těžko shánějí uplatnění, je poměrně jednoduchý – oproti ostatním uchazečům o práci jim chybí praxe, nemají běžné pracovní návyky a navíc jim chybí zkušenosti. Proto se firmy většinou rozhodnou sice pro staršího, ale již zkušeného a dříve pracujícího člověka.

Přečtěte si také:

Motivační dopis pro absolventy + vzor

Tipy na hledání práce pro absolventy

Chyby absolventů při hledání práce

Statistika

Do roku 2008 byla situace pro absolventy příznivá, na začátku roku 2008 pak dokonce nejlepší. Od té doby se nezaměstnanost pouze zvedá. Ve druhé polovině roku 2008 však místo obvyklého snižování počtu nezaměstnaných absolventů začlo toto číslo narůstat, a to vlivem ekonomické krize. Ve chvíli, kdy firmy začaly propouštět zkušené zaměstnance, se pro ně čerství absolventi stali ještě méně atraktivní. V létě 2009 pak počty nezaměstnaných absolventů výrazně stouply a od té doby se drží na velmi podobných číslech. Ačkoli v roce 2011 vše vypadalo, že se situace zlepší i do budoucna, roky 2012 a 2013 dokázaly něco jiného. Navíc nejsou ve statistikách zahrnuti neúspěšní maturanti, kterých bylo například v roce 2012 přibližně 11 000, a kteří nejsou za absolventy považováni.

Celkové statistiky také ukazují, že nejmenší procento nezaměstnaných je mezi absolventy z technických oborů. Tím se potvrzuje dlouholetý nedostatek technicky vzdělaných lidí na trhu práce.

Vývoj počtu nezaměstnaných absolventů škol a mladistvých (4/2006–7/2013). Zdroj: NÚV

Úroveň vzdělání

Statistiky ukázaly také to, že úroveň vzdělání „překvapivě“ ovlivňuje možnost získání práce. Čím vyšší je vzdělání absolventů, tím snadnější pozici mají na trhu práce. Nejvyšší míra nezaměstnanosti tak byla prokázána u absolventů s nižší úrovní vzdělání a u absolventů nástavbového vzdělání. Dále například u absolventů gymnázií je situace stabilní a míra nezaměstnanosti se pohybuje kolem 4%. Je to tím, že gymnazisté dále pokračují ve studiu, většinou na vysokých školách nebo vyšších odborných školách.

Vztah míry nezaměstnanosti a úrovně dosaženého vzdělání absolventů, kteří ukončili studium v posledních dvou letech (duben 2010 – 2013). Zdroj: NÚV

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 16.12.2013   |   Zobrazeno: 1544x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)