Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Nezabavitelná částka v roce 2016

Nezabavitelná částka v roce 2016 (při insolvenci, z důchodů,...)

V souvislosti s exekucí, která je sama o sobě velmi nepříjemnou záležitostí, je stále častěji používán termín nezabavitelná částka. O nezabavitelnou částku se začínají zajímat pochopitelně hlavně ti, komu hrozí exekuční řízení a zabavení části majetku. Už podle názvu je jasné, že nezabavitelná částka je finanční obnos, který nesmí být zaměstnanci sebrán.

Přečtěte si také: 

Exekuce na plat 

Novela zákonu o půjčkách 

Osobní bankrot 

Jednoduše řečeno, nezabavitelnou částkou jsou myšleny peníze, které nesmí být zaměstnanci sraženy, ale musí mu být řádně vyplaceny společně se mzdou, na kterou má dle zaměstnanecké smlouvy nárok – neplatí, pokud je stanovena exekuce na plat, kdy jsou srážky ze mzdy stanoveny dle tabulek, ale nezabavitelná částka stále zůstává. Nezabavitelná částka slouží k zajištění základních životních potřeb každého a je stanovena občanským soudním řádem a v nezabavitelné částce je zahrnuta i případná suma, kterou musí rodič odvádět na výživném pro jedno a více dětí.

Změny vzešly v platnost už začátkem roku, v lednu, tedy počínaje únorovou výplatou. Výše nezabavitelné částky se změnila na 6 178,67,- Kč. Pokud je dlužník povinen poskytovat výživné, pak se uplatňuje jedna čtvrtina hodnoty nezabavitelné částky na osobu – na dítě, což je 1 544,67,- Kč. Nakonec je třeba zmínit i částku, na kterou se srazí i veškerý zbytek mzdy. Ta je pro rok 2016 stanovena na částku 9 268,-Kč.

Složky nezabavitelné částky

Nezabavitelná částka tvoří dvě základní složky. Jednak je to životní minimum, které by mělo pokrýt běžné výdaje jednotlivce, dále pak normativní náklady na bydlení, což rozhodně není nutné zdlouhavě vysvětlovat, zkrátka se jedná o peníze určené výhradně na bydlení a vše s ním spojené. Náklady na bydlení se pro rok 2016 zvýšily, částka vystoupala na 5 858,- Kč (původní částka z minulých let byla jen o něco málo nižší, 5 767,- Kč). To je však jediná změna a zvýšení, ke které během roku 2016 v souvislosti v nezabavitelnou částkou došlo, částka životního minima zůstává stále stejná, zkrátka beze změny.

Výše životního minima závisí hned na několika faktorech, jedním z nich je například i skutečnost, komu a kolik dlužník dluží – zda bance, nebankovní společnosti nebo si půjčil peníze na směnku a věřitel se teď domáhá nejen svých peněz, ale i svých práv. V některých případech jsou navíc upřednostňovány některé pohledávky, které musí být uspokojeny jako jedny z prvních. Jsou to dva případy, je-li věřitelem stát nebo se dlužník dostal do problémové finanční situace, protože pravidelně neplatil výživné na nezaopatřené dítě. Obecně rovněž platí, že pokud dlužník dluží státu nebo právě na výživném, částka životního minima se snižuje, než kdyby dlužil bance či v soukromém sektoru. Z finančního hlediska si proto pohorší všichni, kdo dluží státu.

Výše částky je rovněž ovlivněna i skutečností, má-li dlužník manžela nebo manželku. Na manžela/ku je běžně započítávána jedna čtvrtina nezabavitelné částky a to i v případě, že má každý z manželů svůj vlastní příjem – není však podmínkou, aby oba žili ve společné domácnosti. 

Publikováno: 21.7.2016   |   Zobrazeno: 1615x

Komentáře

Artur Terzian14.10 13:14

Dobrý den, jaká je nezabavitelná částka z důchodu 6.471 kč.
Děkuji za odpověď.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Nejhledanější nabídky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)