Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Dítě v roce 2014? Vše o mateřské, rodičovské a porodném

Mateřská (PPM) a rodičovská dovolená (RD) v roce 2014 a porodné

Jak se změnily podmínky pro mateřskou, rodičovskou a porodné v roce 2014? Vůbec. To však neznamená, že není důležité si je zopakovat, obzvlášť pokud se chystáte pracovat na novém přírůstku do rodiny. Pakliže už je ratolest na cestě, moc už nezmůžete, přesto musíte níže uvedené informace znát, abyste neprošvihli něco, na co máte nárok.

Přečtěte si také:

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Podnikání na mateřské a rodičovské

Firemní školky

Mateřská dovolená a peněžitá pomoc v mateřství

V oblasti mateřské dovolené a peněžité pomoci v mateřství se toho mnoho pro rok 2014 nezměnilo. V zásadě jsou všechna pravidla stejná, pouze se trochu posunuly redukční hranice, které se používají pro výpočet PPM. Změny jsou ovšem spíše kosmetické, v řádech korun.

Nově se tedy započítává 100 % ze mzdy do 865 Kč (počítáno za den), 60 % ze mzdy do 1 298 Kč a 30 % ze mzdy do 2595 Kč.

Připomenout si však musíme i pravidla, která musí matka, nebo otec splňovat, jestliže chtějí PPM získat. Nárok na PPM totiž není samozřejmostí a rodič si ho musí náležitě zasloužit. A to prací. Za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou (8-6 týdnů před plánovaným datem porodu) musí mít odpracováno alespoň 270 dnů, a to buď v zaměstnání, nebo jako OSVČ s dobrovolně placeným nemocenským pojištěním.

Navíc, taková činnost musí trvat ještě při nástupu na mateřskou, nebo mohla skončit maximálně 180 dnů před mateřskou. Těchto 180 dnů představuje ochrannou lhůtu pro matky, jejichž pracovní poměr skončil v době těhotenství.

Co se stane, když tyto podmínky nesplňujete? Na PPM nebudete mít nárok, ale po porodu dítěte už se o vás stát, alespoň částečně, postará díky rodičovskému příspěvku a v některých případech i díky porodnému.

Shrnutí a užitečné detaily:

 • Nárok na mateřskou má matka (případně i otec, ale ten až od 7. týdne po porodu), která před nástupem na mateřskou odpracovala alespoň 270 dnů za poslední 2 roky.
 • Mateřská trvá 28 týdnů (37 týdnů u porodu dvou a více dětí).
 • Mateřská začíná 8-6 týdnů před plánovaným datem porodu.
 • Žena na mateřské nemůže pracovat až do konce šestinedělí, ale ani poté nesmí vykonávat stejnou činnost pro stejného zaměstnavatele jako před nástupem na mateřskou.
 • PPM činí až 70 % hrubé mzdy matky, pokud je její příjem dostatečně nízký na to, aby nebyla uplatňována druhá, nebo vyšší redukční hranice.

Porodné

Na porodné máte nárok do příjmu rodiny ve výši maximálně 2,4 násobku životního minima. Porodné činí 13 000 Kč, nebo 19 500 Kč, pokud se vám narodí dvoj(troj...)čata. Pro nově trojčlennou rodinu to tedy znamená, že čistý příjem by měl být do 18 500 Kč měsíčně, což opravdu není moc. Porodné je tedy určeno zejména sociálně slabším rodinám.

Porodné na druhé dítě nelze získat, tedy alespoň za stávajících podmínek, které mohou v následujících letech projít razantní úpravou.

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou. Pokud na mateřskou nárok nemáte, začíná rodičovská dovolená a pobírání rodičovského příspěvku porodem dítěte. Trvá zpravidla do 2-4 let věku dítěte závislosti na tom, jak dlouho chcete čerpat rodičovský příspěvek, jehož souhrnná výše je 220 000 Kč. Pro určení výše měsíčních dávek musí mít matka, nebo otec určitelný denní vyměřovací základ, což prakticky znamená, že alespoň jeden z rodičů musí být zaměstnaný. Pokud žena pobírala mateřskou, může si zvolit výši navazujícího rodičovského příspěvku. Měsíčně však nelze pobírat vyšší rodičovský příspěvek, než 11 500 Kč. Stejně jako na mateřské, i na rodičovské dovolené se mohou rodiče střídat.

Základní výše rodičovského příspěvku je i v roce 2014 prvních 9 měsíců 7 600 Kč měsíčně, poté klesá na 3 800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte. Tento způsob rozvržení je jedinou variantou, kterou mohou zvolit rodiny, v nichž ani jednomu rodiči nelze určit denní vyměřovací základ.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 15.5.2014   |   Zobrazeno: 4224x

Komentáře

Katka06.06 09:34

Vážení, prosím o radu: 14.8.2013 jsem nastoupila do zaměstnání na dobu určitou do 31.8.2014. Ale otěhotněla jsem a termín porodu mám 15.11.2014. Mám nárok na PPM? a co kdybych musela jít na prac.neschopnost? děkuji za radu Katka

Admin06.06 11:02

Dobrý den,

nárok mít samozřejmě budete. Splňujete podmínku odpracovaných 270 dnů za poslední 2 roky a zároveň se vejdete do ochranné lhůty 180 dnů, která začíná skončením pracovního poměru v těhotenství a končí nástupem na mateřskou dovolenou.

Veronika18.06 21:44

Dobrý den, pobiram rodičovský příspěvek na dvouletou dceru. Nyni jsem porodila druhe dite a začala pobírat PPM, čímž mi zaniká nárok na rodičovský příspěvek na první dítě. Musím tuto skutečnost někde hlásit nebo mi bude pobírání rodičovského příspěvků zrušeno automaticky? Děkuji ...

Anička18.08 12:21

Dobrý den,
zajímalo by mne, zda mám nárok na PPM, když jsem byla za poslední dva roky rok v kuse zaměstnána, ale v poslední práci se mnou kvůli neschopnosti práce z důvodu těhotenství ukončili pracovní poměr ve zkušební době už po 45 dnech. Nevím teď totiž, zda mám tedy ochranou lhůtu klasických 180 dní, protože jsem (sice pod různými firmami) pracovala, nebo se to bere jen podle posledního zaměstnavatele.
A dále bych se chtěla zeptat, jestli se při přihlášení na ÚP (bez pobírání podpory v nezaměstnanosti) bere práce na Dohodu o pracovní činnosti jako účast na pojištění, pokud bylo mnou i zaměstnavatelem řádně zaplaceno.
Děkuji za odpověď.

Simona11.12 18:27

Dobrý den, prosím vás chtěla bych se zeptat zda nepřijdu o ppm nebo o rodičovský příspěvěk v případě, že budu mít žl na vedlejší činnost kvuli fakturám? Děkuji

Jana06.03 10:05

Dobrý den,prosím pěkně,potřebuji poradit.Dostala jsem se do docela patové situace.23.2.jsem dala výpověď,tudíž mi běží výpovědní doba,která mi skončí 30.04.
Od 01.05.mám nastoupit k novému zaměstnavateli.
Včera jsem zjistila,že jsem v ranném stádiu těhotenství(v časném začátku).Nového zaměstnavatele jsem informovala o skutečnosti,že se snažíme o dítě,ale nastoupit chci.
Jak teď postupovat?
Dále bych chtěla poprosit.U stále nynějšího zaměstnavatele mám smlouvu do konce srpna 2015.Máme nárok na 25 dnů dovolené/rok.
Kolik dní mám nárok na dovolenou, když bych pracovala do konce března! Počítám, že duben promarodím, z důvodu oslabené imunity. A ještě raději upozorňuji, že během ledna jsem měla 9 dnů ošetřovačky na dítě a v únoru 7 dnů, bude se dovolená o dobu ošetřovného krátit? předem Vám moc děkuji za odpověď. S pozdravem Jana

Admin06.03 11:38

Dobrý den,

pokud to novému zaměstnavateli řeknete, nejspíš s vámi ve zkušební době ukončí pracovní poměr. To samé nejspíše udělá, když to zjistí sám. Sice vás nesmí vyhodit kvůli těhotenství, ale vzhledem k tomu, že ve zkušební době ani nemusí uvádět důvod, mu v tom nikdo nezabrání.

Pokud neodpracujete alespoň 60 dnů, tak máte nárok jen na 1/12 dovolené za každých odpracovaných 21 dnů. Spočítejte si tedy odpracované dny a podle toho vám vyjde i nárok na dovolenou.

Alena09.03 10:40

Dobrý den,pracovala jsem do 31.3.2014,pak jsem dala výpověď z důvodu špatně slučitelných pracovních podmínek z důvodu péče o dítě navštěvující předškolní zařízení.Od 01.04.2014-04.08.2014 jsem byla vedena na ÚP, kde jsem pobírala dávky -podpora v nezaměstnanosti.Od 05.08. mám novou práci,kde jsem dala výpověď. Prac.poměr skončí 30.04.2015.
Dnes mi dr.potvrdil rizikové těhotenství.Pokud nastoupím na nemoc 01.05.2015, vztahuje se na mě ochranná lhůta, tudíž neschopenku pošlu ještě nynějšímu zaměstnavateli?
Druhá otázka.Bude se mi mít z čeho vypočítávat mateřská?Děkuji moc za odpověď.

zuzka30.03 18:15

Dobrý den, rada bych se vas zeptala, pracovala jsem u jedné firmy 3 roky s vydělkem 15 hrubého, od 1.12. 2014 jsem nezaměstna z duvodu stěhování. V Březnu 2015 jsem otěhotněla a tak by mě zajímalo zdali mám nárok na mateřskou a pokud ano, jak se to vypočíta. Velice Vám děkuji z odpověď

Admin31.03 11:29

Dobrý den,

ještě byste musela pracovat, abyste měla na mateřskou nárok. Teď jste nezaměstnaná a nejste ani v ochranné lhůtě, takže na mateřskou nárok nemáte.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Nejhledanější nabídky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)