Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Korupce ve světě - Češi jsou na 57. místě

Korupce ve světě - Češi jsou na 57. místě

Myslíte si, že korupce v České republice je neúnosná? Tak to si projděte interaktivní mapu se statistikami korupce ve světě, kterou v těchto dnech zveřejnila Transparency International. 

Výzkum korupce ve světě je pod taktovkou Transparency International již několik let. Zakládají se na tzv.  Indexu vnímání korupce (CPI – Corruption Perceptions Index), který řadí země podle toho, jak moc se vyskytuje korupce v administrativních a politickch institucích. Nyní můžete vidět čerstvá data za rok 2013.

CPI – Corruption Perceptions Index

Česky se dá přeložit jako Index vnímání korupce. Jde o nejpoužívanější ukazatel korupce na světě. Zaměřuje se zejména na korupci ve veřejném a státním sektoru. Nabývá čísla od 0 po 100, přičemž platí, že čím vyšší číslo, tím je situace v zemi lepší. Ve státech s nižším indexem je situace kolem korupce horší.

Jak lze vidět při porovnání s minulým rokem, v indexu se nepříznivě odrazila například občanská válka v Sýrii. Ta způsobila letos pokles o 8 bodů. Podobně je na tom i Libye, kde jsou porevoluční nepokoje zodpovědné za pokles o 6 bodů, a tím pádem i pokles za Irák.

Naopak nejpříznivěji jsou na tom země jako Dánsko, Nový Zéland, Finsko, Švédsko a Norsko, které jsou pěticí nejméně zkorumpovaných zemí světa. Česká republika je na 57. místě ze všech 177 států, které byly do průzkumu zahrnuty. Od loňského roku tak zaznamenala pokles o jeden bod. Naopak naši slověnští sousedi o jeden bod polepšili, stále zůstávají na 61. místě.

Publikováno: 13.12.2013   |   Zobrazeno: 3081x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)