Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Kariéra a osobní rozvoj

Kariéra a osobní rozvoj

Jak se posunout dál v kariéře a lépe dělat to, co nás baví, nebo dosáhnout i na místa, která jsou nám z nějakých důvodů zapovězena? Kromě rozšíření a prohloubení vzdělání můžeme zapracovat i směrem rozvoje osobnosti. Zlepšení takzvaných soft skills, náprava zlozvyků, naučení se užitečným postupům pro zvýšení efektivity a absolvování pár lekcí v asertivním chování může každého posunout dále v osobním a hlavně kariérním životě.

Přečtěte si také:

Jak podat žádost o zvýšení platu

Online kurzy zdarma

Celoživotní vzdělávání

V čem se můžete rozvíjet?

Cest rozvoje je mnoho. Někdo chce vylepšit své jednání s lidmi, protože ví, jak je důležité i pro dosažení pracovních výsledků a pro kariérní postup. Jiný preferuje takové dovednosti, které mu umožní vykonávat efektivněji vlastní práci a další se potřebuje zbavit svých zlozvyků jako je prokrastinace, nebo neschopnost naplnit svůj čas smysluplnými aktivitami.

Soft skills (Měkké dovednosti)

Tyto dovednosti tvoří páteř úspěšného jednání s lidmi a řešení problémů. Patří sem zejména komunikační dovednosti s důrazem na uplatnění principu asertivity, schopnost sebereflexe, otevřenost a ochota přijímat nové myšlenky a změny, ale i úspěšné fungování v pracovním týmu. Jejich zdokonalování není zcela jednoduché a rozhodně nelze říct, že se lze vše naučit prostým častým opakováním, neboť to může vést i ke zhoršení zlozvyků.

Měkké dovednosti jsou ceněné mezi manažery, obchodníky a nepostradatelné jsou i pro každého „týmového hráče“. Naučíte-li se své myšlenky správně přednést druhé osobě, nebo i více posluchačům v rámci prezentace, může vás to v kariéře posunout mnohem dál, aniž byste získali nové „hard skills“, tedy znalosti a schopnosti související přímo s konkrétním oborem. Mimo jiné se vám budou měkké dovednosti hodit i v případě, kdy si chcete říct (úspěšně) o zvýšení platu, aneb kdo si u nás o něco neřekne, má smůlu.

Návyk

Postupně, důsledně a promyšleně, tak byste se, podle teorie soustředící se na pozitivní změnu osobnosti pomocí budování návyků, měli snažit zavádět do svého života činnosti, které změní vás a váš život. Říká se, že do osobního rozvoje se nám nechce, protože pro nás není životně důležitý, proto se do něj musíme nutit postupným zaváděním návyků, které ve výsledku zásadně promění využití našeho času a tím i výsledky, kterých v různých sférách života dosahujeme. Návyky se používají i k odbourání časožroutských (a jiných) zlozvyků.

Pracovní efektivita

Zvýšit efektivitu své práce lze například důsledným sledováním využití svého času (k tomu slouží šikovná aplikace Toggl) a také naučením se dovedností, které nás v práci brzdí. V moderní době je hlavním žroutem času velmi špatná počítačová gramotnost, kdy většina lidí sice zvládne spustit počítač i internetový prohlížeč, ale jen zanedbatelná menšina využívá všech možností, které práci ulehčují. Ztrácíme se tak v záplavě spamu, nedovedeme organizovat své záložky, ani emaily, nevyužíváme doplňky pro prohlížeče (které toho dovedou opravdu hodně) a někdy ani nezvládáme psát všemi deseti, takže se napsání jakéhokoliv textu protáhne, nehledě na to, že pomalé ruce brzdí naše myšlenky.

Kde a jak se můžete rozvíjet?

Už jsme si tedy naznačili, jakými směry se můžeme zlepšovat, ale jak na to? Kde najdeme informace a návody, jak dosáhnout těchto nemalých změn? Možností je spousta, ale pravda je skrytá většinou na internetu. 

TED

Lidé aktivně přistupující k rozvoji sebe i dobrých nápadů se každoročně sjíždějí na populární konferenci TED, na které přednášejí odborníci na témata, která jsou důležitá pro současnost a/nebo budoucnost. Samotné krédo konference, tedy „Myšlenky hodné šíření (Ideas worth spreading)“, moc neříká o tématech, kterých se řečníci na konferenci dotýkají, a samotná zkratka TED znamenající technologii, zábavu a design ponechává pole pro obsah přednášek velmi široké. Jsou to ale osobnosti, co tvoří fenomén TED, protože mezi významnými přednášejícími v průběhu let figurovali například Bono, Jamie Oliver, Bill Clinton, nebo Sugata Mitra, který se proslavil svým experimentem „Díra ve zdi“, jenž se soustředil na způsob neřízené výuky dětí prostřednictvím volně dostupného počítače.

TED je tedy hlavně místem, kde lidé nacházejí inspiraci a jsou konfrontováni s velkými myšlenkami, které mohou formovat budoucnost i život konkrétních lidí, kteří se nechají ideami nadchnout, či ovlivnit. V České republice probíhá například licencovaná místní podoba konference jako TEDxPrague, nebo TEDxBrno. Výhodou konferencí TED je, že záznamy z ní musejí být volně přístupné na internetu, což platí i pro ty české (na Youtube je najdete pod názvem TEDx Talks).

Knihy

Knihy byly dominantním způsobem pro šíření informací v době, kdy se osobní rozvoj dostával do kurzu a po většinu doby, kdy letěl. Proto i dnes mnoho mouder najdete právě zde. Pamatujte si však, že ne všechno, co vyšlo knižně, nutně obsahuje hlubokou a užitečnou pravdu. V dnešní době si navíc mnoho lidí (moderně řečeno koučů) vytváří vlastní e-booky, ve kterých prezentují svoji životní/kariérní moudrost - opět platí, že většina nestojí za řeč a už vůbec ne za vaše peníze.

Kurzy a online videa

Snad ještě více než knihy a ebooky dnes letí videolekce a kurzy. Zde už si dávejte opravdu velký pozor, protože kurzy jsou zpravidla velmi drahé a dopředu nemusíte vědět, do čeho jdete. Nemůžete dát ani na kladné ohlasy na internetu, protože kurzy mnohdy působí seriózně, přičemž jejich faktický dopad je 0, nebo maximálně na úrovni placeba, které vás nabije energií.

Tím však nechceme říct, že by všechna videa a všechny kurzy stály za starou bačkoru. Naopak. Videonávodů je plný server Youtube, poučná videa se i prodávají, stejně jako existují kvalitní kurzy, které vás něco naučí. Než se ale do takového kurzu, nebo videa pustíte, ověřte si, co přesně nabízí a co z něj máte šanci získat pro svůj osobní, nebo profesní život.

Moudra z internetu

Trochu méně konkrétní a rozhodně ne zaručené informace o tom, jak dosáhnout osobního rozvoje, se snaží poskytnout i celá řada webových portálů. Ty mnohdy své články o osobním rozvoji zaštiťují jmény úspěšných, nebo prý úspěšných lidí z různých sfér lidského bytí, hlavně tedy podnikatelů a umělců, tedy lidí, kteří se toho nebojí, mají to v hlavě srovnané a jsou úspěšní. Rozlišit, které informace ale opravdu povedou k vašemu osobnímu rozvoji, není vůbec snadné. Na rozdíl od kurzů, které vás naučí reálně využitelné měkké dovednosti (i zde si ale musíte dobře vybírat na základě referencí), vám nemusejí přinést nic, mohou vás dokonce i svést z cesty. Myšlenky obsažené v takových článcích tak spíše filtrujeme podle toho, jak jsou pro nás sympatické, než podle jejich skutečné užitečnosti. Často tyto weby také nabádají ke změně, ke které ale není vhodné přistupovat lehkovážně – dvakrát si tedy rozmyslete, jestli dané moudro opravdu vaši situaci může vylepšit a pomoci tak vašemu osobnímu a kariérnímu rozvoji.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 4.8.2014   |   Zobrazeno: 2120x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)