Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak prodloužit nemocenskou?

Jak prodloužit nemocenskou

Rok, to je maximální doba, po kterou vám bude stát platit nemocenskou, leda byste využili možnosti zažádat o prodloužení této doby až o dalších 350 dnů. Jak na to?

 

 

Přečtěte si také:

Vše o nemocenské

Invalidní důchody

Prodloužení výpovědní lhůty

 

Některé nemoci a úrazy si vyžádají dlouhodobou léčbu. Někdy nestačí ani rok, kterým stát délku pracovní neschopnosti omezuje (konkrétně 380 dnů). V takových případech se může práce neschopný zaměstnanec obrátit na OSSZ se žádostí o výplatu nemocenské i po těchto 380 dnech, nejdéle však dalších 350 dnů.

O oprávněnosti této žádosti rozhoduje příslušný lékař posudkové služby, který bude vycházet z informací, které mu poskytne váš ošetřující lékař, případně vás může poslat na vyšetření k jinému lékaři. Nutno podotknout, že za žádný z těchto úkonů se naštěstí nemusí platit. Lékař rozhodne na základě dvou kritérií, která musí být splněna:

  • Zaměstnanec v pracovní neschopnosti je dále nezpůsobilý vykonávat pracovní činnost.
  • Lékař se domnívá, že v dalších 350 dnech dojde k tomu, že zaměstnanec způsobilost vykonávat pracovní činnost opět získá (přitom zde nemusí jít jen o pracovní činnost, kterou zaměstnanec vykonával, ale jakoukoliv).

Přeloženo do srozumitelného jazyka – lékař rozhodne o prodloužení PN v případě, že je marod stále marod, ale v dalším období (max. 350 dnů) očekává zlepšení do té míry, že bude moci zpátky do pracovního procesu.

Shrnutí:

Žádost o prodloužení výplaty nemocenské podávejte na místní pobočku ČSSZ a to včas, úřadům může celý proces trvat v některých případech až 60 dnů.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 25.12.2014   |   Zobrazeno: 3102x

Komentáře

Gába29.07 14:31

Dobrý den, jsem od 12.3.2015 na DPN. Při poslední kontrole mi lékař řekl, že mi po 180-ti dnech neschopenka skončí, že nemůže být delší. Je to pravda? Neschopenku mám vystavenou kvůli problémy se zády, které se ani po rehabilitacích nezlepšily. Doktor mi nabízel RHB v hospitalizaci - toho se bojím, přes rok se léčím s depresemi a nezvládám pocit být mimo svoje prostředí. Má to vliv na ukončení DPN

Jan31.08 08:00

Dobrý den v roce 2015 od 1.12.2015-1.2.2016 jsem byl v pracovní neschopnosti.26.2.2016 se mi stal úraz tet se nechám uschopnit k cca 7.9.2016 přičemž mě čeká ještě další operace počítám v průběhu 3-6mesicu.prubeh lecby by měl být 4-6mesicu.takze se zcela jistě nevejdu do 380.chci se zeptat kdybych operaci odložil jak dlouho musim v kuse pracovat abyh pak mohl jít na operaci a měl klid na léčení a nebyl tlačen časem.Jelikoz nechci spoléhat na prodlouženi dávek o nějaké komise.diky za odpověď

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)