Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak odpočívat a doplňovat energii v práci

Jak odpočívat a doplňovat energii v práci

Vydržet dlouhodobě osm až dvanáct hodin soustavné pracovní zátěže vyžaduje mimo jiné i schopnost odpočívat a udržovat hladinu energie, aby vám práce šla od ruky, abyste nebyli zbytečně ve stresu a taky abyste minimalizovali případné negativní dopady na zdraví. Zaměříme se přitom na „kancelářské krysy“, protože fyzicky pracující zaměstnanci odpočívat umějí – jejich odpočinek je odpočinkem v pravém slova smyslu, kdy stačí nic nedělat. Jenže jak odpočívat, když vlastně celou dobu neděláte „nic“, které tolik vyčerpává?

 

Přečtěte si také:

Jak odpočívat na dovolené

Nepodmíněný základní příjem

Pracovní oděvy a ochranné pomůcky

 

Příležitost si odpočinout při práci v kanceláři, nebo třeba doma máte vícekrát v pracovním dni, ale tyto příležitosti se musíte naučit vyhledávat.

Pauzy při práci

Pokud máte v práci jedinou pauzu, tu na oběd, možná vám připadá, že si čas na nějaký ten odpočinek prostě najít nemůžete. Stačí ale málo a ve většině případů si alespoň párkrát za den můžete dopřát trochu toho protažení a relaxace. Ideální je samozřejmě stav, ve kterém můžete střídat sezení například se stáním, jak je moderní a také zdraví prospěšné (sezení obecně prostě vůbec zdravé není). Cesty pro pití, na toalety, k otevření a zavření oken,…prostě jakýkoliv pohyb po svých můžete použít ke krátkému protažení, ale spousta cviků se dá provádět i při práci vsedě, tedy v podstatě kdykoliv:

  • Protažení krku – seďte rovně, ramena zatažená dozadu a hlavu naklánějte do všech stran (i šikmo), abyste ucítili tlak. Nepřehánějte do křupnutí.
  • Přenášení kamínků – skvělý cvik pro spodek těla, kdy si na zem pod sebe vysypete dostatečně velké kamínky, které pak přesouváte tak, že je chytnete do prstů na nohou a posunete je o pár decimetrů vedle.
  • Vyvinutí tlaku na tělo nebo podložku – jakákoliv intenzivnější fyzická aktivita vám může nalít novou energii do žil a trochu uleví vašemu ztuhlému tělu, přitom nemusí jít o prostorově náročné cviky. Když před sebe natáhnete ruce a zatlačíte je proti sobě (prst na prst, ne celá dlaň) a vydržíte několik sekund, je to překvapivě náročné a ve výsledku úlevné. Toho samého docílíte tlakem nohy na zem.

Ať už se ale budete v práci snažit jakkoliv, poctivé plnohodnotné cvičení nenahradíte. Hlavně váš kardiovaskulární systém si zaslouží po dni stráveném v ubíjející nečinnosti trochu procvičit.

Jídlo a sport

Vaši toleranci k sedavé práci ovlivňuje ve velké míře i váš životní styl. Co jíte, jak se hýbete mimo práci, jak se doma dokážete od své práce odreagovat. Asi tušíte, že den byste měli začít snídaní, ještě před obědem si dát svačinu, pár hodin po obědě další svačinu a doma už jen kvalitní večeři. Jídla by měla být zdravá, to znamená hlavně vyhýbat se věcem vyloženě nezdravým, zapojit i ovoce a zeleninu, volit správnou velikost porcí a podobně.

Když správné stravovací návyky doplníte o zdravou fyzickou aktivitu (pravidelnou), tak se vaše tělo i mysl lépe popasují s pracovní zátěží. A je jedno, jestli budete chodit do fitka, běhat, mlátit se na boxu, skákat na aerobiku…

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 1.2.2016   |   Zobrazeno: 690x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)