Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak dostat děti do školky?

Jak dostat děti do školky?

Neutěšený stav českého předškolního systému se každoročně dotýká tisíců rodin, které nemohou své děti „udat“. To často vyústí i v to, že rodič nemůže nastoupit do zaměstnání. Školky jsou navíc i místem, kde děti získávají důležité sociální zkušenosti, které se mu budou hodit, třeba už při nástupu do školy, kde se navíc děti školkou nepolíbené musejí poprvé poprat s dlouhým odloučením od rodičů nebo nejbližších příbuzných.

 

Přečtěte si také:

Vše o rodičovské dovolené

Firemní školky

Lesní školky

 

Školek je nedostatek a dětí taktéž, jenže školky bohužel vedou, a tak není divu, že mnoho rodičů propadá beznaději. Své šance ale mohou zvýšit, byť jistotu, hlavně tedy u dětí od 3-5 let, jim nikdo nedá.

Zaměstnání

Při podávání žádosti o umístění ratolesti do školky určitě nezapomeňte zmínit, že rodiče mají práci, nebo že do ní nastupují (typicky od září, kdy doufají, že ho školka vezme). Naopak pokud například matka práci nemá a ani se do ní nechystá, navíc se třeba stará ještě o mladšího potomka, šance na přijetí se snižuje. Některé školky od vás budou požadovat potvrzení od zaměstnavatele, jiné nikoliv. Pokud si nejste jistí, jestli školku seženete, nebo ne, nevzdávejte se kvůli tomu práce předem – i kdybyste měli horkotěžko shánět hlídání (nebo platit drahou soukromou školku), je lepší se pohnout z místa a nastoupit zpět do pracovního procesu, tedy pokud sami cítíte, že je čas pro návrat a pro nástup dítěte do nového sociálního prostředí.

Alternativou jsou soukromé školky, ale ty se prodraží

Soukromé školky jsou místem, kde nebudete mít s udáním dětí problémy. Nejsou sice v menších městech a stojí dost peněz (nejčastěji kolem 10 000 Kč měsíčně, nebo jen o málo méně), ale děti vám tam vezmou kdykoliv a šanci mají i ty mladší než tříleté. Navíc se soukromé školky většinou mohou pochlubit i zajímavějším programem a třeba i zajímavou předškolní výukou jazyků nebo výlety.

Kromě posledního roku před nástupem do školy je (státní) školka pro děti mnohdy nedostupná, ale šanci na přijetí lze zvednout. Nutností je, aby děti měly trvalé bydliště ve spádové oblasti školky, jak si ale u školky „šplhnout“?

Starší sourozenec navštěvující školku

Školky se netají tím, že sourozenec navštěvující školku pro dítě znamená otevřené dveře. Nelze asi předpokládat, že byste tento stav zapomněli u žádosti zmínit, ale pro jistotu to zdůrazněte, pokud tedy vaše dítko není postrachem celé školky.

Ze známosti a vděčnosti?

Nemělo by to tak být, ale rozhodně to tak je – mluvíme o výpomoci z kamarádství, nebo z vděčnosti. Pokud máte konexe, nebo možnost školce nějak pomoci (hračky pro děti,…), školka dost možná váš přístup ocení a vaše dítě vezme i v případě, že jinak by se nevešlo.

V každém případě neztrácejte naději a zkoušejte to, prospějete potomkovi i sobě.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 16.7.2015   |   Zobrazeno: 764x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)