Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Invalidní důchody

Invalidní důchod v roce 2014 - Invalidita 1.-3. stupně a výpočet důchodu

Invalidita není příjemná věc. Když toto slovo uslyšíme, představíme si „vozíček a zpackaný život“. Pomiňme to, že o zpackaný život jít rozhodně nemusí, ale i samotný pojem invalidita rozhodně nemusí ukrývat takto závažné scénáře. Důvody pro vznik invalidity jsou různé (většinou dokonce nejde o úraz, ale o nemoc) a stejně tak omezení, která z ní vyplývají. Invalidní důchod pak přísluší těm lidem, u kterých invalidita snížila schopnost pracovat alespoň o 35 %, samozřejmě při splnění některých dalších podmínek.

Pro začátek si ujasníme termíny – žádná plná a částečná invalidita už neexistuje. Dnes se používá rozdělení do 3 stupňů – od nejlehčího (Invalidita 1. stupně), přes střední (Invalidita 2. stupně), až po nejtěžší (Invalidita 3. stupně). Co jednotlivé stupně znamenají, si povíme níže. S ohledem na náš článek také musíme zmínit, že pro každý ze stupňů invalidity se počítá invalidní důchod trochu jinak. Zjednodušeně lze samozřejmě říct, že čím vyšší stupeň, tím více peněz z invalidního důchodu.

Přečtěte si také:

Zdravotně postižení na trhu práce

Sociální dávky a příspěvky

Nárok na odstupné a jeho výpočet

Základní podmínky pro přiznání invalidního důchodu

Základní podmínky jsou 2 – samotná invalidita, tedy snížení pracovních schopností, a odpracované roky. Nároky jsou zvoleny rozumně, s ohledem na to, že invalidita může postihnout každého, bez ohledu na věk.

Dle § 39 zákona o důchodovém pojištění je osoba invalidní, jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu poklesly její pracovní schopnosti alespoň o 35 %. Stupně invalidity jsou pak definovány následovně:

 • 1. stupeň – pracovní schopnost osoby klesla o 35-49 %.
 • 2. stupeň – pracovní schopnost osoby klesla o 50-69 %.
 • 3. stupeň -  pracovní schopnost osoby klesla o 70 % a více.

Při pobírání invalidního důchodu lze dále pracovat, což je běžné zejména u stupně prvního a druhého, kdy je výše důchodu zpravidla nedostatečná a schopnost pracovat stále obstojná.

Z hlediska doby pojištění jsou pak nároky následující:

 • Osoba mladší 20 let nemusí mít dobu pojištění ani rok.
 • Osoba mladší 22 let musí mít dobu pojištění alespoň 1 rok.
 • Osoba mladší 24 let musí mít dobu pojištění alespoň 2 roky.
 • Osoba mladší 26 let musí mít dobu pojištění alespoň 3 roky.
 • Osoba mladší 28 let musí mít dobu pojištění alespoň 4 roky.
 • Osoba starší 28 let musí mít dobu pojištění alespoň 5 let.

Zároveň platí, že doba pojištění 5 let musí být získána v posledních 10 letech před přiznáním invalidity (případně i poté).

Tato doba pojištění se nebere v potaz, je-li invalidita způsobena pracovním úrazem, nebo nemocí z povolání, kdy je automaticky považována za splněnou.

Výpočet invalidního důchodu a kde žádat?

Výpočet invalidního důchodu je poměrně složitý. Částečně se používá fixní složka, částečně váš průměrný plat a poté hlavně odpracovaná doba. K této době se však, poměrně logicky, přičítá i doba, která vám chybí do důchodového věku. Pokud tedy máte ve 30 letech odpracováno 10 let a stanete se invalidním, nebude vaše odpracovaná doba pro potřeby výpočtu pouze 10 let, ale „10+počet let zbývajících do vašeho důchodového věku“.

O invalidní důchod se žádá na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. Po dosažení důchodového věku o invalidní důchod přijdete, ale je vám nahrazen starobním důchodem. Pokud požádáte o přepočítání starobního důchodu a ten vyjde vyšší, bude vám příslušet tato nová výše.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 22.5.2014   |   Zobrazeno: 12314x

Komentáře

pavel30.09 13:59

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jestli musáim bejt veden na urade práce kdyz mi schvalili invaliditu 1 stupně dekuji

Admin30.09 18:19

Dobrý den,

nemusíte, ostatně nikdo nemusí být. Ve vašem případě vám invalidita prvního stupně pouze zajišťuje, že nemusíte platit minimální zdravotní pojištění.

Bohumil15.10 22:33

Dobrý den,mám schválenou invaliditu 1 stupně,zaměstnavatel mi nemuže dát náhradní práci,proto mi dává výpověd dohodou ze zdravotnich důvodů.Pujdu se zaregistrovat na UP.Zajímalo by mě,zda budu brát podporu v nezaměstnanosti a jak dlouho.Je mi 59 let.Děkuji

Šárka20.02 15:51

Dobrý den,mám invaliditu I.stupně.Znamená to,že mám tímto automaticky nárok i na průkaz TP?

mila26.10 22:36

Dobry den chci se zeptat naco vsechno ma moje znama narok ma trvale invalidni duchod + ztp-p bude mit i pecovatele ma zažadano o pecovatelsky ale nevime na co ma narok dekuji Milan

marta13.04 19:14

muj syn je mu 30 let dostal invaliditu 3 stupne ale nepracoval byl na pracovnim urade ,kolik nebo jaj se jeho duchod vypocityva

Nechápal06.06 11:11

Dobrý den,
může člověk mít po transplantaci ledvin 2.stupeň,průkaz ZTP,
a přitom pracovat na 12 hodinových směnách v provoze chemických závodů?
děkuji
Nechápal

Dušan17.06 11:35

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli může exekutor zabavit invalidní důchod i pod hranici "nezabavitelné částky, když si tento důchodce vydělává na HPP a má toto zaměstnání na dobu určitou.
Děkuji

Bibiána05.09 12:27

Dobrý den,mám invaliditu III.stupně.Znamená to,že mám tímto automaticky nárok i na průkaz ZTP?

Fiďo06.10 14:12

Dobrý den,
je mi 32 let, jsem epileptik, astmatik, mám atopický ekzém,
z psychologického vyšetření vyplývá, že mám smíšenou poruchu osobnosti.Po doložení všech těchto lékařských posudků, mi posudková lékařka dala radu, abych posudek o invaliditě na pracovním úřadě neukazoval a šel se zaregistrovat, jelikož z důvodu toho, že jsem měl poslední epileptický záchvat v roce 2013 je přesvědčena, že již nejde o invaliditu III st., ale pouze o II stupeň.Dokonce mi poradila, že s těmito zdravotními problémy můžu pracovat jako noční hlídač.Na pracovním úřadě mi řekli, že jsem nezaměstnatelný.Čím ještě mám posudkové lékařce doložit, že to u mě není o tom, že se mi nechce pracovat, ale o tom, že mě nikdo s těmito omezeními nechce zaměstnat.Děkuji za Vaše vyjádření.

Leona Křemenáková10.03 17:17

Dobrý den pečuji o svou babičku.Máme průkaz ZTP/P.Chci se optat zda máme nárok na příspěvek na automobil jelikož babičku musím vozit po doktorech.Děkuji za Vaší odpověď Leona Křemenáková

Marcela08.07 23:01

Dobrý den, mám invaliditu 1.stupně a chci se zeptat, jestli si mohu přivydělávat v zahraničí ? Děkuji za odpověď

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)