Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Ergonomie práce s PC a zdravé sezení v kanceláři

Ergonomie práce s PC a zdravé sezení v kanceláři

Práce v kanceláři je zdravotně velmi riziková. Poškození páteře, karpální tunel, obezita… Pracovat vsedě prostě není žádná legrace, protože tělo není na tento druh aktivity stavěno. Abyste si nezničili tělo, měli byste dodržovat zásady zdravého sezení a ergonomické práce s PC, navíc byste do svého života měli zařadit i dostatečné množství pravidelného kvalitního pohybu.

Zdravé sezení

Naprostý základ, který ale většina lidí naprosto nezvládá. Běžný v kanceláři zaměstnaný člověk většinu dne prosedí, a tak není překvapivé, že nevhodná forma sezení. Bohužel, nic jako zdravé sezení neexistuje – dlouhodobě sedět prostě zdravé není, ať děláte, co děláte. Pokud jde o co nejméně škodlivé sezení, tak to už taková utopie není. Bohužel, drtivá většina lidí zásady k tomu vedoucí úspěšně ignoruje.

WIKI

Pro praktikování zdravého sezení se můžete rozhodnout hned teď, ale s největší pravděpodobností vám k tomu budou chybět potřebné věc, hlavně vhodná židle a dost možná i celý stůl, který sice více souvisí s ergonomií práce na PC, ale tyto dvě oblasti jsou na sobě závisle (pokud tedy u stolu neděláte něco jiného, než je práce na PC). V této části se ale budeme věnovat výhradně kancelářským židlím, které musejí splňovat několik základních požadavků, abyste si na nich nehuntovali zdraví ve větší než nezbytné míře.

Bederní opěrka

Bederní páteř při dlouhodobém sezení trpí, zejména nemá-li konstantní oporu. Drtivá většina běžných kancelářských křesel přitom hřeší na „pohodlnou“ síťovanou opěrku, která nemá oporu pro bederní páteř žádnou kvůli svému tvaru. Ten se „propadá“ dozadu, kdežto ideální tvar židle alespoň částečně kopíruje tvar páteře, takže v oblasti bederní páteře je velmi žádoucí „vyboulení“, které funguje jako opora, bez které je páteř v těchto místech přetěžována.

S bederní opěrkou souvisí i nutnost sedět na židli úplně vzadu, aby vůbec zamýšlenou oporu poskytovala.

Podhlavník

Není v zásadě tak nutný, ale může se hodit hlavně lidem, kteří mají možnost si od práce na PC odpočinout a jen tak si ležet v židli a přemýšlet.

Opěrky rukou

Opěrky rukou jsou důležité ze dvou důvodů – ulevují páteři, která nemusí váhu rukou nést, a zároveň nastavují ruce do správné výšky zhruba v rovině se stolem, aniž by musel člověk sedět namáčknutý na stůl s lokty opřenými o jeho desku.

Nohy opřené

Další problém představují nohy, které musejí být opřené o zem, nebo podložku. Neměli byste sedět příliš vysoko, ani příliš nízko, aby byl tlak na spodek stehen rozložen rovnoměrně. Právě nohy mohou být zdrojem zásadních problémů, bez ohledu na kvalitu vaší kancelářské židle, protože se ocitají v neřešitelné situaci, když máte stůl příliš vysoký, což je jeden z velmi častých prohřešků proti ergonomii v běžné kanceláři. O tom už ale v další části článku.

Nepracujte (jenom) v sedě

Moderní a oblíbená metoda snižování rizik souvisejících s dlouhodobým sezením spočívá v naprosté změně pozice těla při práci, která je takovou extrémnější variantou aktivního sezení. Někoho totiž napadlo, že se vlastně nemusí pořád sedět – mohlo by se taky ležet, nebo naopak stát. Střídání těchto tří způsobů práce vyžaduje samozřejmě vhodné podmínky – stůl, u kterého se dá stát a naopak židli, ve které se dá i pohodlně ležet. Vaše tělo vám ale časem poděkuje.

Ergonomie práce na PC

K správnému sezení v kanceláři patří i ergonomie používání PC. Zásady jsou jasné a jednoduché, ale skloubit vše dohromady, to chce nejenom trochu snahy, ale také správné vybavení.

Oči-monitor

Monitor by měl mít horní hranu ve výši očí. Pokud se nechcete spoléhat na to, že vám to takhle náhodou vyjde, kupte si monitor s nastavitelnou výškou podstavce. Pokud byste požadované výšky nemohli docílit, je lepší, když budete na monitor trochu shlížet, než naopak. Vzdálenost očí od monitoru by měla být zhruba na délku natažené ruky.

Ruce a zápěstí

V ideálním případě máte lokty na opěrkách židle, přičemž vám ruce volně splývají na stůl (v lokti cca pravý úhel). Zápěstí nesmějí být vyvrácená nahoru, jinak si je hodně rychle odrovnáte, takže si můžete pomoci i gelovými podložkami.

Klávesnice a myš

Ani když zajistíte, že nehýbáte zápěstí směrem vzhůru, všechna rizika jste neodstranili. Ruce jsou u práce na PC extrémně namáhány, navíc jde o námahu velmi jednostrannou a dlouhodobou. Výzkumy ukázaly, že pro prsty jsou zdravější klasické mechanické klávesy psacího stroje, nebo mechanických klávesnic. Ty totiž mají plynulý odpor a hlasitým cvaknutím dávají vědět, kdy je klávesa zmáčknutá, aniž by docházelo k příliš silným úderům, což se stává u elektronických klávesnic, které takovou pocitovou zpětnou vazbou nedisponují a nechávají prsty opakovaně snášet malé otřesy při nárazu „na dno“. Problém u mechanických kláves může být, že jsou docela hlasité, takže se hlavně ve sdílených kancelářích netěší velké popularitě – navíc jsou takové klávesnice hodně drahé.

Kompenzační cvičení a sport

Lidské tělo je při dlouhém a častém sezení namáháno jednostranně, stejně tak při práci na PC. Kdyź dodržíte výše zmíněné rady a dáte si pozor, můžete snížit rizika, ale pokud je chcete opravdu minimalizovat, musíte do své denní rutiny zařadit i cviky, které vaše tělo dají dohromady. Jde jednak o cviky protahovací a druhak i o ty posilovací.

Pokud ale chcete dosáhnout opravdu zdravého těla, doporučujeme i intenzivnější fyzickou aktivitu – například pravidelné sportování. Silnější tělo v lepší kondici se snáze vyrovnává s jednostrannou zátěží při práci v kanceláři. V dnešní době navíc máte extrémní množství sportovních možností – od běhání, přes posilovnu, jógu, aerobik, až po kondiční bojové sporty (překvapivě oblíbené i mezi ženami).

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 23.2.2015   |   Zobrazeno: 1584x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)