Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Doručování písemností v pracovněprávních vztazích

Doručování písemností v pracovněprávních vztazích

Jak správně doručit výpověď zaměstnanci, nebo naopak zaměstnavateli? Ideálně osobně a oproti podpisu druhé strany. Ne vždy to ale jde, na což naštěstí myslí Zákoník práce hned ve čtyřech svých paragrafech.

 

 

Přečtěte si také:

Výpověď daná zaměstnavatelem

Vzor výpovědi z pracovního poměru dané zaměstnancem

Pracovní neschopnost a nemocenská

 

V zásadě existují 3 možnosti doručování písemností v pracovněprávním vztahu. Tou preferovanou je osobní předání, po dohodě je možná zvolit i elektronickou formu (s platnými elektronickými podpisy obou stran), v krajní situaci lze použít i služby pošty, ovšem s jasně stanovenými pravidly.

Zaměstnavatel doručuje zaměstnanci

Zaměstnavatel doručuje písemnosti pouze do vlastních rukou zaměstnance. Nemusí jít pouze o výpověď, ale také o změny v pracovním poměru a odměňování, případně o záznam o porušení režimu dočasné práce neschopného pojištěnce.

Pokud to z nějakých důvodů nejde osobně (v práci, doma, náhodou na ulici…), lze po předchozí písemné dohodě posílat tyto písemnosti i elektronickou formu. Takový dokument se však považuje za doručený až v momentě, kdy zaměstnanec potvrdí přijetí zaměstnavateli opět zprávou s elektronickým podpisem. Jde také o jediný způsob doručení, kdy se při odmítnutí převzít dokument nestává dokument právně doručeným – při osobním a poštovním doručení se odmítnutí převzít bere jako převzetí a dokument je korektně doručen.

Třetí variantou je pošta – psaní musí být doručeno do vlastní rukou adresáta (ten může dát plnou vůli s úředně potvrzeným podpisem jiné osobě, aby za něj psaní převzala) s desetidenní lhůtou pro vyzvednutí – oznámení o uložené zásilce musí být doplněno o poučení, že při nevyzvednutí do 10 dnů se dokument považuje za doručený.

Zaměstnanec doručuje zaměstnavateli

Pravidla jsou prakticky stejná. Při osobním předání je zaměstnavatel povinen písemně potvrdit převzetí písemnosti, pokud to zaměstnanec vyžaduje (což by pro své dobro měl). Na závěr ještě přikládáme celé znění příslušných paragrafů Zákoníku práce.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 20.11.2014   |   Zobrazeno: 3107x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)