Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Asertivita – pohroma nebo záchrana?

Co je asertivita

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly, což platí i pro asertivitu, tedy její obecně vnímaný význam – ačkoliv původně nešlo o nic jiného než obranu vlastního názoru před agresivním a manipulativním protějškem, dnes v ní vidíme spíše nástroj v rukou bezohledných a nesnesitelných lidí, kteří vám budou tvrdit kdejakou blbost, ale s úsměvem modelky a vytrvalostí maratónského běžce.

 

Přečtěte si také:

Syndrom vyhoření

Koučové a koučink

Binární opce

 

Abychom si tedy ideálně rozuměli, musíme si povědět něco o asertivitě v původním slova smyslu a také v podobě, která dnes převažuje. Jak se z prostředku pro odolání manipulativním a agresivním technikám stal otravný a ve své podstatě agresivní až manipulativní styl komunikace?

Původ slova sám o sobě obsahuje význam, který evokuje prosazení vlastního názoru. Po vzniku asertivity jako takové šlo přitom spíše o udržení názoru, tedy o ochranu před manipulací a agresivitou. Krédem bylo „neříkejte ano, když chcete říct ne“, což není vůbec od věci – mnoho lidí se názorům ostatních příliš rychle podřizuje a ti, kteří si dokážou stát za svým, to mnohdy nedokáží dát najevo jinak než agresivitou.

Tréninky asertivity opravdu naučily lidi (dříve agresivní i pasivní), jak dát najevo svůj názor – slušně, věcně a ohleduplně. Jenže vzhledem k efektivitě (nepřipravený člověk může snadno podlehnout vytrénovanému, jakkoliv původní myšlenka neleží v tom přesvědčit ostatní o své pravdě) se asertivita začala využívat stále více k přesvědčování ostatních. A jsou to právě oblasti, kde je potřeba přesvědčování ostatních, které mají sklony k manipulativním praktikám.

Z asertivity tak zůstala pouze skořápka, pár šikovných ale ve špatných rukou naprosto nesnesitelných technik sloužících k bezohlednému, ale na povrch slušnému oblbování lidí. Právě díky naprosté slušnosti a falešné pozitivitě lidí praktikujících „moderní“ (čti zvrácenou) asertivitu je jakákoliv forma odporu marná – ať jim řeknete cokoliv, budou jako zaseklá deska, a praštit je nemůžete, protože si můžete vsadit, že právě takoví lidé by se vás nebáli napráskat – ostatně už jsou dost možná sami přesvědčení o tom, že jsou pouze vytrvalými hlasateli těch správných názorů a jen zabedněné okolí je nechápe.

Takže pokud se chcete naučit sebeprosazovat, dobře si vyberte, který kurz navštívíte, kterou knihu přečtete a kterému kouči uvěříte. Hodně štěstí v objevování té hezké stránky asertivity.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 4.5.2015   |   Zobrazeno: 1211x

Štítky

Kurzy asertivity

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)